آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 54788
تاریخ انتشار : 14 تیر 1393 10:47
تعداد بازدید : 749

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‎ای کشور:

پروژه نصب صندوق مکانیزه فروش بازنگری می شود

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‎ای کشور در خصوص سرانجام پروژه نصب صندوق مکانیزه فروش توسط واحدهای صنفی، گفت: به دلیل تغییرات مدیریتی که در وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف به عنوان طرف‎های تفاهم‎نامه به وجود آمد، اجرای این طرح به تعویق افتاده است که با توجه به استقبال از کلیات طرح صندوق مکانیزه فروش با بازنگری در برخی مفاد تفاهم‎نامه، پروژه به زودی اجرا خواهد شد.

فناوران- اواخر خردادماه سال 92 سازمان نظام صنفی رایانه‎ای کشور با شورای اصناف و وزارت صنعت، معدن و تجارت تفاهم نامه‎ای سه جانبه برای تجهیز واحدهای صنفی به صندوق مکانیزه فروش امضا کرد که براساس آن می‎بایستی بیش از 500 هزار واحد صنفی تا آخر سال به صندوق مکانیزه مجهز می‎شدند. اما اکنون بیش از یک سال از امضای این تفاهم نامه می‎گذرد و پروژه مسکوت مانده است.
کاظم آیت اللهی رییس نصر کشور در مورد دلیل این تعویق یک ساله گفت: یکی از دلایل عمده تعویق های مکرر این پروژه تغییر و جابجایی مدیران دولتی است.
وی افزود: در همین حال از آنجایی که یکسال از تفاهم‏نامه گذشته باید بازنگری روی آن صورت گیرد و به اجرا گذاشته شود.
آیت اللهی گفت: مناقصه برگزار شده و به شرکت‎کنندگان برنده در مناقصه اعلام کرده‎ایم که طرح با تعویق رو به رو شده است و باید کمی حوصله کنند تا روند اجرای آن کلید بخورد.
 اجرای قطعی پروژه نصب صندوق مکانیزه فروش
آیت اللهی در پاسخ به این سوال که با توجه به اعتراضاتی که از جانب برخی نهادهای صنفی به اجرای طرح شده است، آیا تفاهم‎نامه باطل و روند اجرای آن به طور کامل متوقف خواهد شد یا خیر؟ گفت: قطعا این طرح اجرا خواهد شد. کلیات اولیه آن در جلساتی که با مسوولان اتاق اصناف و وزارت صنعت داشتیم بررسی و از آن استقبال
شد.
کاظم آیت اللهی افزود: البته مسوولان جدید در شورای اصناف و وزارت صنعت باید نقطه نظرات مشخص خود را اعمال کنند و از آنجایی که این امر زمانبر است نمی‎توان زمان قطعی آغاز اجرای پرژه را مشخص کرد.
رییس نصر کشور در خصوص ضرورت اجرای پروژه نصب صندوق مکانیزه فروش گفت: با انجام اين كار نه تنها واحدهاي صنفي به صندوق هاي پوز مجهز مي شوند بلكه زيرساخت لازم براي تجميع داده هاي خرده فروشي تامين نياز ذي نفعان شامل شوراي اصناف، واحدهاي صنفي و وزارت صنعت، معدن و تجارت براي ايجاد فضاي كسب و كار پر رونق ميسر مي شود.
 الزام نصب صندوق مکانیزه فروش در واحدهای صنفی
در همین حال سیدعلیرضا شجاعی سخنگوی وزارت صنعت نیز چندی پیش اعلام کرد تمام واحدهای صنفی در کشور ملزم هستند صندوق مکانیزه فروش را به منظور ارایه خدمات مناسب به مشتری در واحد خود نصب
کنند.
وی گفت: به منظور تامین این دستگاه ها مذاکرات لازم با 14 شرکت تولیدی و وارداتی صورت گرفته است و مشکلی در جهت اجرای این طرح وجود ندارد .
شجاعی تاکید کرد: برای تحقق کامل و سریع تر این طرح به دنبال ارایه تسهیلات بانکی هستیم تا واحدهای صنفی با مشکل مالی روبرو نشده و بتوانند با تجهیز واحد خود به صندوق مکانیزه گامی دیگر در جهت مشتری مداری بردارند.
بر اساس اصلاحیه ماده 71 قانون نظام صنفی، تجهیز واحدهای صنفی به صندوق های مکانیزه فروش متناسب با نوع فعالیت به منظور تسهیل داد و ستد و شفاف‎سازی فعالیت های اقتصادی صنوف ضروری و لازم الاجرا است. در عین حال کنترل قیمت کالا، نصب برچسب قیمت، تاریخ مصرف، کنترل موجودی، نگهداری کالا، ارایه فاکتور و موارد دیگر از جمله مزایای تجهیز واحدهای صنفی به صندوق مکانیزه فروش است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :