آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 54789
تاریخ انتشار : 14 تیر 1393 10:49
تعداد بازدید : 782

با استفاده از فرصت تاریخی هفته فناوری اطلاعات و ارتباطات پارسی زبانان

راهبری اینترنت را به خانه بیاوریم

مدت زمان زیادی از اجلاس سطح بالای WSIS+10 در ژنو نمی گذرد؛ اجلاسی که اگرچه برای بررسی دستاوردهای ده ساله پیگیری فرایند حرکت به سوی جامعه اطلاعات برگزار شد، اما باز موضوع راهبری اینترنت را در اولویت های خود دید. حالا تاکید مقامات سطح بالا در کشورهایی که دغدغه اینترنت دارند؛ از جمله وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان، بر لزوم اداره اینترنت توسط نهادی بین المللی بلافاصله پس از این اجلاس اهمیت و اولویت خود را نشان داده است. هفته پیش خبرها حکایت از شکایت گروهی از صهیونیست ها از ایران داشت و قاضی آمریکایی، حکمی عجیب صادر کرد: دامنه دات آی آر باید از ایران گرفته و به این گروه که خود را قربانیان تروریسم می دانند سپرده شود.

  حکم تاریخی
اگرچه اجرای دستور قاضی آمریکایی از سوی آیکان (شرکت اینترنت برای نام ها و شماره های اختصاص یافته) به نظر بعید می رسد و درچارچوب سیاست ها و قوانین حاکم بر آیکان نیست؛ در عین حال نباید به سادگی از کنار آن گذشت.
این حکم از آن جهت تاریخی است که یک دادگاه آمریکایی، بنا به پیش فرض هایی لابد قانونی، خود را محق دانسته که حق حاکمیت یک کشور بر مرزهای مجازی اش را نقض کند و اگر چنین حکمی، یک بار توسط یک قاضی امکان پذیر بوده، احتمال تکرار آن نیز وجود دارد. از سوی دیگر، آگاهی از اینکه شکایت کنندگان از حمایت لابی قدرتمند صهیونیست بهره می برند، احتمال اینکه نهادهای آمریکایی بالاخره روزی در مقابل این فشار تسلیم شوند را بالا می برد. در این صورت، اگرچه می توان فرض کرد که پیگیری های حقوقی، می تواند حق حاکمیت ایران بر دامنه های ccTLD را تضمین کند؛ حتی یک یا دو روز قطع دسترسی به این دامنه ها می تواند فاجعه بار باشد.

  فرصت تاریخی
کارشناسان نیز با پایین دانستن احتمال اجرای حکم قاضی آمریکایی، بر لزوم حرکت هوشمندانه مقامات دولتی کشورمان تاکید دارند و استفاده حداکثری از فرصت های بین المللی برای به چالش کشیدن چنین طرز تفکری را ضروری می دانند.
یکی از فرصت های بین المللی برای تبیین نظرات ایران در راهبری اینترنت، اتفاقا کمتر از دو ماه دیگر در ایران روی خواهد داد. 8 و 9 شهریورماه امسال، ایران میزبان هفته فناوری اطلاعات و ارتباطات پارسی زبانان یا Persian ICT Week با حضور نمایندگانی از کشورهای همسایه و کارشناسانی از سرتاسر جهان خواهد بود و اتفاقا؛ فادی شهاده رییس آیکان نیز در این اجلاس حضور می یابد.
حضور فادی شهاده در ایران می تواند فرصتی ایده آل برای جامعه فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران باشد تا به طرح نظریات و دغدغه ها به ویژه در زمینه راهبری اینترنت بپردازند؛ فرصتی که نباید به سادگی از دست برود. به همین روی، جامعه ذی نفعان اینترنت در ایران، به ویژه دولت، باید که با دست پر در برابر فادی شهاده لبنانی-آمریکایی حاضر شود و اجلاس را به فرصتی برای تبیین راهکار ایران برای راهبری اینترنت و نشر این راهکار در سطح بین الملل تبدیل کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :