آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 54790
تاریخ انتشار : 14 تیر 1393 11:26
تعداد بازدید : 618

درباره ورود بازرسی به حوزه رگولاتوری

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی یکی از پر سر و صداترین زیرمجموعه های وزارت ارتباطات محسوب می شود.
علی شمیرانی
هر تصمیم و مصوبه این نهاد قانون گذار در حوزه ICT هم می تواند فرصت ایجاد کند و هم می تواند عقب ماندگی به بار آورد. پرواضح است که تدوین مقررات در عرصه ای پرشتاب که هر روز به سمتی تغییر مسیر می دهد نیز پیچیدگی های خاص خود را دارد.
از این رو رگولاتوری باید از هر جهت به روز بوده و سرعت بالایی در تصمیم سازی های دقیق و سالم داشته باشد. هر جا هم که نقصی مشاهده شد، رگولاتور باید قاطعانه وارد عمل شود و اصلاحیه صادر کند.
در دولت قبل شورای رقابت تا حدودی وارد حریم این سازمان شد که در نتیجه حوزه ICT با نوعی دوگانگی در عرصه مقررات گذاری مواجه شد. در دولت جدید اما شورای رقابت بنای بر رفاقت با رگولاتوری گذاشته و از سر راه آن کنار رفت.
حالا اما نهادی نظارتی به نام سازمان بازرسی کل کشور پا در حوزه فاوا گذاشته و سازمان رگولاتوری را به واسطه کندی در اجرای یک تصمیم مورد مواخذه قرار داده است.
بر این اساس سازمان بازرسی از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی خواسته با قید فوریت و بعد از 5 سال ایرانسل را مکلف به ایفای تعهدات مندرج در پروانه و واگذاری 21 درصد از سهام خود به بورس کند.
اگرچه این موضوعی بود که از آغاز به کار دولت مورد سوال بود.
البته نفس ورود سازمان بازرسی به یک نهاد دولتی پدیده ناخوشایندی نیست چه به هر حال یا مشخص می شود که عملکرد آن نهاد صحیح بوده یا آنکه تخلفی رخ داده که اصلاح می شود، که در هر دو صورت مفید است.
در نهایت فارغ از این که نتیجه ورود سازمان بازرسی به حوزه رگولاتوری و تفسیر قانون در این مورد خاص به کجا می رسد، شاید از این پس برخی از شرکت ها و بخش هایی که معتقد به نقض حقوق خود در رگولاتوری باشند نیز به سازمان بازرسی کل کشور مراجعه کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :