آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5492
تاریخ انتشار : 9 بهمن 1390 12:50
تعداد بازدید : 472

پلیس فتا هشدار داد؛

ضعف کاربران، دلیل افزایش سرقت در بانکداری الکترونیکی

سرپرست معاونت تشخیص و پیشگیری پلیس فتا از افزایش سرقت از طریق بانکداری الکترونیکی خبر داد و گفت: ضعف کاربران در استفاده از این سیستم مهم ترین علت ارتکاب سرقت اینترنتی از حساب بانکی است.

مهر- علی نیک نفس با اعلام این خبراظهار داشت: سیستم بانکداری الکترونیکی کشور از ضریب امنیتی بالایی برخوردار است و عمده جرایم رخ داده در این حوزه به ضعف کاربران بانکداری الکترونیکی مربوط می‌شود. ضعف‌هایی که باعث جابه‌جایی و انتقال مبالغ بسیار از حساب افراد می‌گردد.
وی ادامه داد: هکرها و سارقان اینترنتی به دلایل فنی و نظارت قوی امکان نفوذ کردن به سیستم‌های بانکی را ندارند و به جای به‌کارگیری نرم‌افزارها و حمله به سیستم‌ها با استفاده از مهندسی اجتماعی و اطلاع نداشتن کاربران اینترنتی اقدام به سرقت می‌کنند. فشینگ یکی از مهم‌ترین راه‌های سرقت از سیستم بانکداری الکترونیکی است که باید به مقابله با آن پرداخت.
سرپرست معاونت تشخیص و پیشگیری پلیس فتابر لزوم آموزش کاربران تاکید کرد و گفت: بیشتر کاربران بانکی را مشتریان سنتی تشکیل می‌دهند که امروز قصد دارند خود را به‌روز کنند. بانک‌ها باید با اطلاعیه، بروشور و تبلیغات آموزشی این نقطه ضعف را برطرف کنند.
نیک نفس از همکاری پلیس فتا و بانک‌ها خبر داد و افزود: به منظور جلوگیری از افزایش جرایم اینترنتی در بانک‌ها سطح امنیتی درگاه‌های الکترونیکی بانک‌ها افزایش می‌یابد. البته با وجود پیش بینی تمامی ‌تمهیدات، جلوگیری از سرقت اینترنتی به آگاهی کاربر ختم می‌شود.
وی با اشاره به افزایش جرایم اینترنتی تصریح کرد: افزایش فعالیت‌های اینترنتی و ارایه خدمات در این حوزه باعث شده مجرمان اینترنتی نیز به این سمت کشیده شده و هر روز راه جدیدی را برای رسیدن به اهدافشان طراحی کنند.
 شیوه جدید كلاهبرداری از طریق چک
بانك ملی نیز طی اطلاعیه ای در مورد شیوه جدید كلاهبرداری به مشتریان بانك‌ها هشدار داد.
روابط عمومی ‌بانك ملی ایران اعلام کرد، اخیرا مشاهده شده است برخی افراد با مراجعه به شعب بانك به مشتریانی كه قصد نقد كردن چك را دارند، پیشنهاد دریافت چك و پرداخت وجه آن را می‌كنند.
این افراد سپس اقدام به دستكاری چك مذكور و تغییر مبلغ آن کرده و آن را با مبلغ بالاتری نقد می‌كنند.
این اطلاعیه تاكید كرد، مشتریان از ارایه چك‌های خود به اشخاص ناشناس جددا خودداری کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :