آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5499
تاریخ انتشار : 11 بهمن 1390 8:29
تعداد بازدید : 939

وزیر ارتباطات:

هشت سال دیگر تمامی خانه ها به فیبرنوری متصل می شوند

وزیر ارتباطات گفت: گذرگاه های مخفی در نرم افزارها، ابزارهای سرقت و جاسوسی هستند که باید با ایجاد امنیت ذاتی، این گذرگاه ها را از بین ببریم.

فناوران - رضا تقی‌پور در همایش نوآوری و تحول در خدمات مخابراتی، گفت: تلاش دولت دهم این بوده که از تمرکز روی مباحث ارتباطات صوتی به سمت مباحث باند پهن، حرکت کند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: در این راستا تلاش کردیم تا فضای رقابتی با ورود اپراتورهای سوم و چهارم بیش از پیش تقویت شود و در سال آینده نیز ارتقای کیفیت از جمله اهداف مهم وزارتخانه خواهد بود.
تقی‌پور با اشاره به رویکرد دولت در ایجاد توسعه زیرساخت‌های پنج‌گانه، گفت: در حال حاضر در زمینه زیرساخت‌های ارتباطی، اپراتورهای تلفن ثابت، اپراتورهای تلفن همراه و شرکت‌های ارایه خدمات اینترنت پرسرعت و شبکه ملی دسترسی فیبرنوری را داریم.
وزیر ارتباطات ادامه داد:‌ در زمینه زیرساخت‌های فناوری اطلاعات، شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات اینترنت پرسرعت، طراحی سیستم عامل بومی، راه‌اندازی دیتاسنترها و طرح مهاجرت از IP نسخه 4 به IP نسخه 6 را داریم.
تقی‌پور در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: گذرگاه‌های مخفی در نرم‌افزارها، ابزارهای سرقت و جاسوسی هستند که باید با ایجاد امنیت ذاتی بتوانیم این گذرگاه‌ها را ببندیم.
وی گفت: همچنین در خصوص ایجاد دیتاسنترهای داخلی علاوه بر الزام دستگاه‌های دولتی انتقال میزبانی‌هایشان به داخل کشور، شرکت‌های همکار دستگاه‌های دولتی را نیز به این کار ملزم کرده‌ایم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه امروز 12 کمیته فعال در زیرمجموعه کارگروه فاوای دولت وجود دارد گفت:‌ آخرین مصوبه کارگروه، تصویب آیین‌نامه بند الف ماده 46 قانون برنامه پنج‌ساله پنجم است که به زودی توسط معاون اول رییس‌جمهور ابلاغ خواهد شد.
وی گفت: در حال حاضر ظرفیت IP داخل کشور 500 گیگابیت بر ثانیه است، اما حداقل به یک هزار و 200 گیگابیت بر ثانیه برای پهنای باند داخل کشور احتیاج داریم.
تقی‌پور ادامه داد: در صورتی که بتوانیم مجوزهای لازم را از دولت بگیریم، از سال 91 کار در این زمینه آغاز خواهد شد.
وی وعده داد: طی سال‌های آتی شاهد شکوفایی جهشی در خدمات ارزش افزوده خواهیم بود.
اتمام پروژه شبکه دسترسی فیبر نوری تا هشت سال دیگر
وزیر ارتباطات پیش‌بینی کرد، پروژه شبکه دسترسی فیبرنوری ظرف هشت سال به پایان می‌رسد و در 5 سال آینده 7 میلیون مشترک خواهد داشت.
تقی‌پور در جمع خبرنگاران گفت: پیش‌بینی کرده‌ایم که اپراتور چهارم تا پنج سال آینده 70 میلیون پورت پرسرعت فیبرنوری واگذار خواهد کرد و کل پروژه اپراتور چهارم و اپراتور فیبرنوری در مدت هشت سال به پایان برسد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: مجری این طرح، شرکت خدمات ارتباطی و الکترونیکی ایرانیان‌نت (اپراتور چهارم) است.
وی گفت: در حال حاضر 27 هزار مدرسه به شبکه مدارس متصل شده است و در برنامه داریم که نخستین گروهی که پهنای باندشان ارتقا پیدا می‌کند، شبکه مدارس باشد.تقی‌پور گفت: همچنین با همکاری وزارت آموزش و پرورش و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، طرح هوشمندسازی مدارس در دستور کار است و در حال حاضر سه هزار مدرسه با تجهیزات رایانه‌ای تجهیز شده‌اند.
تقی‌پور بیان کرد: هم‌اکنون تمام دانشگاه‌های تهران به شبکه علمی ‌متصل‌اند و با همکاری شرکت مخابرات این برنامه برای سراسر کشور در حال پیاده‌سازی است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: همچنین در حوزه بازرگانی، شبکه شباب را داریم.
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به بحث حمایت از تولید داخل در تجهیزات مخابراتی، گفت: شاید موضوعی که کمتر از میزان موردنظر تحقق یافته، و صاحبان صنعت را گلایه‌مند کرده است، حمایت از تولید داخل باشد.
وی، همچنین گفت:‌ اما یکی از سیاست‌های اصلی ما حمایت از تولید داخل است و در این زمینه با ایجاد ستاد حمایت از تولید داخل که آقای ریاحی دبیر این ستاد است، مدل‌های لازم برای بومی‌سازی تجهیزات داخلی را طراحی خواهیم کرد.
وی عنوان کرد: استفاده از توان بومی‌ و بومی‌سازی جزو راهبردهای اصلی ماست.
اميدوارم كم‌فروشي پهناي باند بدون برخورد حقوقي حل شود   
وزير ارتباطات با بيان اينكه متاسفانه موضوع عمده در بحث پهناي باند اينترنت، بخش دسترسي و توزيع است كه در اين رابطه كم‌لطفي و كم‌فروشي مي‌شود گفت: اميدوارم با اعلام بنده در اين جا، اين موضوع براي حال و آينده اصلاح شود؛ بنا داريم نظارت را بيشتر كنيم و البته اميدواريم كار به برخوردهاي حقوقي و قضايي نكشد و موضوع حل شود.
تقي‌پور با اشاره به شبكه ملي اطلاعات افزود: شبكه ملي اطلاعات مبتني بر IP بوده كه به منظور ميزباني داده‌ها و انواع كاربردها با پهناي باند زياد و از طريق فيبرنوري است كه سرويس‌هاي IPTV و IPمديا و سرويس‌هاي ديگر از طريق اين شبكه ارایه خواهند شد.
وي با بيان اينكه از طريق اين شبكه افزايش پهناي باند را شاهد خواهيم بود، گفت: ‌افزايش ضريب امنيت و ارایه خدمات مختلف در حوزه‌هاي اصلي محتوا و زيرساخت‌هاي شبكه از ديگر اموري است كه از طريق اين شبكه انجام مي‌شود.
وزير ارتباطات عنوان كرد: ‌در شبكه‌هاي ارتباطي امروز، شركت ارتباطات زيرساخت به عنوان تنها شركت دولتي باقي مانده در عرصه مخابرات است كه وظيفه دارد پهناي باند لازم را براي همه شبكه‌هاي ارتباطي فراهم كند.
تقي‌پور در ادامه با اشاره به مراكز داده ملي و استاني با بيان اينكه ايجاد اين مراكز شروع شده است، گفت: در اين راستا بنا نداريم رقيب بخش خصوصي باشيم، ايجاد اين مراكز در 11 استان رو به اتمام است و 20 استان بعدي هم امسال در قراردادمان وجود دارد كه طي سال 91 ايجاد شود.
وزير ارتباطات و فنا‌وري اطلاعات با بيان اينكه مدل‌هاي ارایه سرويس در شبكه ملي اطلاعات مشخص است، گفت: در بحث زيرساخت‌هاي ارتباطي و ارایه پهناي باند، ضوابط و مقررات و پروانه‌ها تنظيم شده و سعي دربرطرف كردن ايرادهاي جزيي داريم.وي ضرورت توجه بيشتر به بحث كيفيت و نظارت را مورد تاكيد قرار داد و بیان كرد: بايد قدري بيشتر به بحث نظارت و كيفيت توجه شود و با توجه به اينكه امسال سال كيفيت و نظارت اعلام شده بود، بايد به اين موضوع در سال 91 شدت بيشتري بدهيم.
او ادامه داد: در اين عرصه يكي از بخش‌هاي مهم، ارایه خدمات ارزش افزوده است؛ نمايشگاه امسال نشان داد كه اين عرصه در حال شكوفايي است و طبق تحليل‌ها، بازار ايران پتانسيل بسيار بالايي داراست و طي سال‌هاي آتي شاهد شكوفايي جهشي در خدمات ارزش افزوده خواهيم بود.وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات عنوان كرد:‌ امروز شبكه‌هاي تخصصي براي مديريت محتواهاي تخصصي در كشور در حال اجرا هستند.
شبکه‌های ثابت و سیار به سمت همگرایی حرکت می‌کنند
در ادامه این همایش محمد کشوری گفت: در ده سال اخیر، دنیا در حوزه شبکه‌های ثابت و همراه به سمت عرضه خدمات چندگانه و همگرا حرکت کرده است.
دبیر همایش نوآوری و تحول در خدمات مخابراتی افزود: در کشور ما نیز در چند سال اخیر در بحث خدمات چند رسانه‌ای، اینترنت و مباحث مرتبط با تلویزیونی اینترنتی مطرح شده است.
کشوری بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود در کشورهای پیشرفته تا سال 2016 حدود 90 درصد تلویزیون‌ها به شبکه‌های باند وسیع منتقل شوند و خدمات را از طریق تلویزیون‌های هوشمند عرضه کنند.
کشوری در ادامه با بیان اینکه سرویس IPTV نیامده، می‌رود و جای خود را به OTT می‌دهد، گفت: OTT به این معناست که دارندگان شبکه‌هایی مانند گوگل (تهیه‌کنندگان محتوا) از طریق دیوایس‌های انتهایی انبوهی از سرویس‌ها را به مشترکان خود ارایه خواهند کرد.
وی گفت: مدل OTT با سرویس‌های یوتیوب آغاز شد و با تلویزیون اپل ادامه یافت.
وی گفت: پیش‌بینی می‌شود تا سال 2016 سهم OTT از IPTV پیشی گیرد.
وی با بیان اینکه بازار محتوا پتانسیل مناسبی برای ورود بازیگران جدید دارد گفت: برای مثال بازی معروف “Angry Birds” تنها 140 هزار دلار هزینه ساخت داشت و بیش از 100 میلیون دلار در سراسر دنیا فروخت که این نشان‌دهنده پتانسیل بسیار بازار محتواست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :