آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 55212
تاریخ انتشار : 18 تیر 1393 11:10
تعداد بازدید : 818

اگر اپراتورها شروط جدید را نپذیرند چه می شود؟

رگولاتور دولت یازدهم بعد از آنکه مدت ها به رسانه ها اطلاعات کلی و غیر فنی می داد که نسل 3 و 4 را به اپراتور خوب تر و بهتر می دهد، حالا در حال شفاف سازی منظور و مقصور خود است.
امیر احدی
در گام نخست اپراتور به درستی مشخص نکرد که به اپراتورها مشخصا مجوز نسل 3 می دهد یا نسل 4. حالا اما مشخص شده رگولاتوری برای هر کدام برنامه جداگانه ای داشته و برای دادن هر مجوز، اپراتور موظف به ارایه امتیازاتی است.
در مورد ارایه مجوز نسل 3 همراه اول موظف به سرویس دهی به رایتل شد. به این ترتیب که تمام دارایی 20 ساله شبکه خود را به رایگان در اختیار اپراتور سوم گذاشت تا این اپراتور تنها در قبال استفاده از خدماتش وجهی پرداخت
کند.
بعد از آن موضوع امکان جابه جایی شماره میان اپراتورها مطرح شد. گویی این بار رگولاتوری سعی داشت بخش دیگری از سهم و بازار همراه اول را به سمت ایرانسل سرازیر کند. فارغ از این که چنین اقدامات از سوی رگولاتوری تا چه حد می تواند به نفع یک اپراتور و زیان اپراتور دیگر باشد، موضوع شماره تلفن یکی از دارایی های با ارزش یک اپراتور است.
به هر تقدیر یک اپراتور بدون توجه به ارزش برند خود اقدام به واگذاری سیم کارت هایی کرده که در صدر مزاحمت های تلفنی است و یک اپراتور نیز از روز اول به خود و مشتریان احترام گذاشته و اعتبار اپراتور را حفظ کرده است.
رگولاتوری این امتیازها را می گیرد تا امتیاز نسل در حال انقراض 3 را به اپراتورهای دیگر بدهد.
جالب آنکه ظاهرا رگولاتوری از بابت عقب ماندگی مردم و کشور دغدغه ای نداشته و هنوز هم برخی شنیده ها حکایت از آن دارد که بعید است به این زودی ها همین نسل 3 نیز در کشور احیا شود.
بدیهی است چنانچه شرط گذاری رگولاتوری به سمت و سویی برود که اپراتورهای کشور به جایی برسند که از اساس قید استفاده از نسل 3 را بزنند، کشور متحمل هزینه های جدیدی خواهد شد و در آن صورت بی شک مجلس شورای اسلامی، سازمان بازرسی و دیگر نهادهای نظارتی خارج از دولت باید مانع از عقب ماندگی کشور شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :