آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 55377
تاریخ انتشار : 21 تیر 1393 11:4
تعداد بازدید : 1030

در نخستین همایش هفته ICT پارسی زبانان انجام می شود

ایران، میزبان چهره های عالی رتبه ICT جهان

نخستین نشست خبری رویداد «هفته فناوری اطلاعات و ارتباطات پارسی زبانان» (Persian ICT Week)روز چهارشنبه 18 تیرماه 1393 در محل سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور برگزار شد.


فناوران- کاظم آیت اللهی، رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور در این نشست گفت: همایش هفته فناوری اطلاعات و ارتباطات پارسی زبانان فرصت بزرگی است که بتوانیم توان کشور در حوزه ICT به ویژه توان بخش خصوصی را به نمایش بگذاریم، ببینیم در کجای فناوری دنیا هستیم، ظرفیت های مان چیست و به کجا می رویم.
وی افزود: در کنار این همایش، نخستین جلسه انجمن ICT کشورهای عضو اکو، که دبیرخانه آن در اجلاس وزرای عضو اکو به سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور واگذار شده بود، برگزار می شود.

 برگزاری 11 نشست تخصصی
آزاده داننده رییس سازمان نصر تهران و رییس کمیسیون بین المللی سازمان نصر کشور نیز در مورد جزییات این اجلاس توضیح داد: در دو روز برگزاری این رویداد برنامه های متعددی در نظر گفته شده است که مهم ترین آن برگزاری 11 نشست تخصصی است.
وی افزود: این نشست ها موضوعاتی همچون اینترنت به عنوان ابزاری برای توسعه، مدل چندذی نفعی در راهبری اینترنت، زیرساخت پهن باند و حقوق دسترسی، اعتماد، امنیت و حریم خصوصی، محتوای فارسی در اینترنت، روندهای پیش روی فناوری های اینترنتی، نقش دولت به عنوان تسهیل گر،همکاری های منطقه ای، فناوری اطلاعات و ارتباطات بعد از لغو تحریم ها و جوانان و شبکه های اجتماعی را پوشش می دهد.
داننده در مورد برگزاری نشست تخصصی کشورهای عضو اکو نیز توضیح داد: در جلسه وزرای ICT عضو اکو که در تهران برگزار شد، سازمان نصر کشور متعهد شد زمینه تشکیل انجمن تامین کنندگان حوزه اکو را فراهم کند که در همین راستا نخستین نشست مربوط به این انجمن در کنار این همایش برگزار می شود.
رییس کمیسیون امور بین الملل سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور افزود: برگزاری جلسه شورای مشورتی Persian IGF از دیگر برنامه های این همایش است.
 برگزاری مسابقه چالش‎های نوآورانه
داننده از برگزاری مسابقه چالش های نوآورانه در این همایش نیز خبر داد و گفت: در این مسابقه طی فراخوانی از جوانانی که ایده دارند دعوت می شود که از طریق فرم های ویژه این مسابقه، ایده های خود را ارسال کنند. این ایده ها در هیات داوران بررسی خواهند شد.وی افزود: پس از بررسی اولیه، ایده های برگزیده در حضور مدعوین اجلاس معرفی و ارزیابی شده و به ایده های برتر جوایز ارزنده ای تعلق می گیرد.

 حضور 50 سخنران خارجی
سهیل مظلوم واجاری، دبیر همایش هفته فناوری اطلاعات و ارتباطات پارسی زبانان نیز در این نشست گفت: این رویداد مهم بین المللی نخستین بار توسط سازمان نظام صنفی رایانه‎ای کشور و با همکاری سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران و انجمن تشکل های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشورهای عرب (اجمع) برگزار می شود.  به گفته وی، با توجه به نقش مهم اینترنت در توسعه پایدار و رشد همه جانبه جوامع، موضوع محوری این برنامه «اینترنت، پیشران توسعه اقتصادی» انتخاب شده است. لذا مهم ترین هدف از برگزاری این همایش بحث و تبادل نظر در مورد آخرین دستاوردهای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات با رویکرد بکارگیری «اینترنت، بعنوان پیشران توسعه اقتصادی» در سطح جهانی است و در کنار آن مسایل فارسی زبانان دنیا برای رشد توسعه و تقویت جایگاه زبان فارسی در فضای سایبر مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
وی افزود: قرار است این همایش هشتم و نهم شهریور ماه در محل سالن اجلاس سران تهران با حضور مقامات عالی رتبه کشور، میهمانان عالی رتبه خارجی و بیش از 50 سخنران خارجی برگزار شود.
مظلوم گفت: با توجه به فضای مثبت بین المللی و گشایش های روی داده در زمینه تحریم ها، امیدواریم با کمک «اجمع» بتوانیم در این اجلاس تعاملات بین المللی موثری در حوزه فناوری اطلاعات برقرار کنیم.

 برآورد هزینه 400 هزار دلاری
در ادامه این نشست سهیل مظلوم در پاسخ به سوالی در خصوص حامیان همایش هفته فناوری اطلاعات و ارتباطات پارسی زبانان گفت: برای برگزاری این همایش حمایت اجمع را خواهیم داشت و در این راستا تمامی حمایت های مادی و معنوی بخش خصوصی و دولتی کشور را نیز پذیرا هستیم.
وی افزود: همچنین برای پوشش هزینه‎ها راه‎های مختلفی را پیش‎بینی کرده‎ایم، مانند ثبت‎نام از حاضرین، اسپانسرها و شرکت هایی که می‎خواهند در نمایشگاه جانبی حضور داشته باشند.
وی در خصوص هزینه برگزاری همایش نیز گفت: برآورد ما این است که اجرای موفق پروژه 400 هزار دلار هزینه در پی داشته باشد چراکه بیش از 1200 مهمان در این اجلاس دو روزه حضور خواهند داشت.
وی تاکید کرد: سازمان نهادی غیرانتفاعی است و به دنبال سود نیست و طبیعتا ریز صورت‎های مالی در مجمع عمومی سازمان گزارش خواهد شد.
در همین حال آیت اللهی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برگزاری این همایش و نمایشگاه جانبی آن موازی کاری با الکامپ نیست؟ گفت: در این همایش بحث بسیار فراتر از نمایشگاه است اما می تواند بر نحوه برگزاری الکامپ تاثیرگذار باشد.
 
 دعوت از مقامات عالی رتبه IT دنیا
گفتنی است، در مراسم افتتاحیه و اختتامیه این برنامه دو روزه علاوه بر مقام های طراز اول کشور حضور ذی نفعان متعددی از کشورهای مختلف شامل وزیران و معاونان فناوری اطلاعات و ارتباطات کشورهای منطقه، چهره های شناخته شده در بخش خصوصی، دولتی و جامعه مدنی در سطح ملی و بین المللی نظیر Vinton Cerf ملقب به پدر اینترنت، Marilyn Cade رییس راهبردهای فناوری اطلاعات و ارتباطات و استراتژیست سازمان ICANN، Fadi Chehade مدیرعامل ICANN، Robert Peper قایم مقام فناوری های جهانی شرکت سیسکو، Ali Faramawi قایم مقام شرکت مایکروسافت در منطقه افریقا و خاورمیانه، Robert Guerra مشاور کمیته امنیت سازمان ICANN و متخصص در بخش امور مدنی در اینترنت و بسیاری دیگر از بزرگان این عرصه و نمایندگان شرکت ها و اتحادیه های منطقه ای و بین المللی گردهم آمده و به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :