آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 55382
تاریخ انتشار : 21 تیر 1393 11:13
تعداد بازدید : 580

رگولاتوری باید مستقل شود؟

موضوع استقلال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی جدید نیست. چند سال قبل نیز مساله خروج رگولاتوری از زیرمجموعه وزارت ارتباطات مطرح شد که به هر دلیل این اتفاق رخ نداد.

علی شمیرانی
در آن مقطع ماجرای جدایی رگولاتوری از وزارت ارتباطات، به ناتوانی این دستگاه در مدیریت بازار باز می گشت، چراکه مخابرات نیز بخشی از وزارت ارتباطات بود و از نظر جایگاه برابر با رگولاتوری بود.
اگرچه مخابرات از وزارت ارتباطات جدا شده اما حالا شاهد رویه ای جدید هستیم که شاید موضوع استقلال رگولاتوری از دولت را بار دیگر زنده کند. این روزها رگولاتوری در مواجهه با مشکلات اینترنتی که سال هاست شبانه روز میان شرکت زیرساخت و خصوصی ها در حال پاسکاری است، تنها در نقش یک نظاره گر عمل می کند.
به هر حال مدیر عامل زیرساخت همچون رییس سازمان رگولاتوری، هر دو از معاونان وزیر ارتباطات هستند. به عبارت دیگر یک پای اینترنت درون وزارت ارتباطات است و شاید به همین دلیل است که رگولاتوری نیز به جد وارد عمل نشده و به وضعیت اینترنت کشور سامان نمی دهد.
موضوع دیگر به حوزه اپراتورهای ارتباطی کشور باز می گردد. در حال حاضر رگولاتوری که یک مجموعه دولتی محسوب می شود، ملاحظات و امتیازات ویژه ای برای اپراتور سوم که آن هم به نوعی دولتی محسوب می شود، در نظر گرفته و به همین جهت پیشرفت و توسعه نسل های پیشرفته موبایل و اینترنت بی سیم، همچنان معطل پایان انحصار این اپراتور مانده است.
برای ارایه نسل 4 نیز وابستگی ها و رویکردهای دولتی، ظاهرا بر تصمیمات رگولاتوری بی تاثیر نیست.
شرکت پست هم یکی از معاونت های وزیر ارتباطات و همکاران رگولاتوری محسوب می شود که این موضوع نیز بر فشار به این شرکت دولتی و بازکردن راه خصوصی ها به این عرصه بی تاثیر نبوده است.
به هر ترتیب چنانچه رگولاتوری از یک سو به شیوه ای حرکت کند که شایبه جانبداری در عملکرد آن به وجود بیاید و از سوی دیگر صدور برخی مجوزها و تعیین تکلیف مسایل لاینحل حوزه ICT را معطل پاره ای از ملاحظات کند، شاید بار دیگر زنگ استقلال رگولاتوری از دولت به صدا درآید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :