آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 55391
تاریخ انتشار : 21 تیر 1393 11:32
تعداد بازدید : 784

ما همچنان درگیر ایجاد انحصار و معطلی در بکارگیری فناوری

نسل 2 تا 5 سال آینده منسوخ می شود

شبکه های موبایل نسل سوم 3G و نسل چهارم 4G تا پنج سال آینده جایگزین نسل فعلی موبایل 2G خواهند شد.

خبرگزاری مهر- در عصر مدرنیته، پیشرفت تکنولوژی در حوزه های مختلفی از جمله وسایل ارتباطی مانند موبایل با رشد چشمگیری مواجه بوده است. اکنون ورود شبکه های 3G و 4G تحول عظیمی را در تکنولوژی های نسل دوم بر جا گذاشته است.  در ابتدا به تفاوت های بین تکنولوژی های جدید پرداخته می شود:
تکنولوژی بیسیم 3G جایگزین تکنولوژی قدیمی تر تلفن های همراه با نام 2G شده است. سرعت شبکه های نسل سوم را می توان جزو مزیت های آنها نسبت به شبکه های نسل دوم دانست. تلفن های همراهی که در گذشته تنها دارای کاربردهایی مانند تماس گرفتن و ارتباط برقرار کردن بودند، امروزه دارای فواید دیگری نیز هستند که می توان به تجهیزات اینترنتی آنها اشاره کرد. شبکه های نسل سوم قادر به انتقال حجم وسیعی از اطلاعات مانند ارسال ویدئو کلیپ، آهنگ، بازی و غیره هستند.

 تکنولوژی 4G یا نسل چهارم شبکه های تلفن همراه 
سرعت برتر آنها در جابجایی اطلاعات با حجم های بسیار بالاست. شبکه های نسل چهارم می توانند سرعتی بالغ بر 100 مگابیت بر ثانیه داشته باشند. باید گفت از این نسل به عنوان انقلابی در تکنولوژی های بیسیم یاد می شود.

 ورود نسل سوم و چهارم به شبکه اتصالات و ارتباطات
 پیش بینی می شود تا سال 2017 حدود 50 درصد از ارتباطات را نسل های جدید پوشش خواهند داد. (از این 50 درصد ، چهل درصد3G و 10 درصد 4G خواهند بود.)  از سوی دیگر، پیش بینی می شود ارتباطات 2G با کاهش بیش از نیم میلیون در طول پنج سال آینده و با کاهش 4.5 میلیاردی کاربران خود مواجه شوند و تمامی کاربران به سوی نسل سوم و چهارم تغییر شبکه خواهند داد.
بسیاری از اپراتورها در تلاشند تا شبکه های خود را به HSPA+ اینترنت پر سرعت نسل سوم مبنی بر فناوری و ارایه خدمات نوین به کاربران ارتقاء دهند. کاربرد و همینطور استقبال از این شبکه ها تا حدی است که پیش بینی می شود در مدت کوتاهی به HSDPA یا همان دانلود بسته های دیتا با سرعت و حجم بالا ارتقاء یابند.
در حال حاضر، کشورهای مجهز به شبکه LTE  حدودا به  46  کشور رسیده اند.

 LTE  چیست؟
نسل چهارم یا  4Gبرای توصیف شبکه های بی سیم تکامل یافته یا ماورای نسل سوم استفاده می شود که نام تجاری آن در 3GPP به صورت LTE است. از ویژگی های LTE می توان به تفاوت در تمامی زیر ساخت های آن بر اساس  IP اشاره کرد. به عبارت دیگر، بخش هسته شبکه کاملا با پروتکل هایی مانند
TCP/IP منطبق است.

 نسل پیشرفته به کدام کشورها وارد شده است؟
کمپانیNTT DoCoMO در ژاپن ، اولین کشوری بود که به صورت گسترده و تجاری از سال 2001 میلادی از این تکنولوژی استفاده کرد. اکنون کشورهایی مانند ژاپن و کره جنوبی وارد نسل سوم و چهارم ارتباطات شده اند و شبکه های  2G در این دو کشور رو به خاموشی رفته است.
نسل دوم ارتباطات کمتر از یک چهارم از ارتباطات شبکه ای امریکا و استرالیا را در دست دارد. اما در کشورهایی مانند چین و هند هنوز بیش از 70 و 90 درصد ارتباطات از فناوری نسل دوم است. غرب اروپا نیز در حال انتقال از نسل دوم ارتباطات به نسل سوم و چهارم است. کشورهایی مانند انگلیس، روسیه نیز از قافله انتقال ارتباطات باز نمانده اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :