آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 55394
تاریخ انتشار : 21 تیر 1393 11:38
تعداد بازدید : 685

کاهش قیمت برخی از تجهیزات کامپیوتری

بازار کامپیوتر همچنان در انتظار مشتری است

کاهش نرخ دلار آزاد به کمتر از 3 هزار و 100 تومان در روزهای اخیر سرانجام به کاهش نسبی قیمت برخی از تجهیزات کامپیوتری منجر شد.
مریم عسگری
البته این کاهش قیمت مربوط به برخی از تجهیزات کامپیوتری نظیر ماوس و کیبورد، وب کم، کیف و کاور نوت بوک و تبلت بوده است.
بر اساس گزارش های رسیده از بازار کامپیوتر، قیمت تبلت، نوت بوک و کامپیوترهای چندمنظوره و قطعات کامپیوتری و انواع هارددیسک که بیشترین میزان تقاضا را در بازار کامپیوتر دارند ثابت مانده و خریداران این کالاها همچنان در انتظار کاهش قیمت این محصولات روزشماری می کنند.
کارشناسان و فعالان بازار می گویند: با توجه به شرایط فعلی، نباید انتظار کاهش قیمت محصولات کامپیوتری را داشت و کاهش جزئی قیمت که در مورد برخی از تجهیزات کامپیوتری مشاهده می شود، به این دلیل است که کسبه ناچارند برای تامین هزینه های روزانه بخشی از کالاها را به بازار عرضه کنند و به فروش برسانند. به گفته آنها، این کاهش قیمت از جانب برخی از عرضه کنندگان و فروشندگان اعمال شده است و گروهی نیز همچنان این کالاها را با قیمت های سابق به بازار عرضه می کنند.
محمد ملازاده، یکی از فعالان بازار کامپیوتر در این باره می گوید: از اوایل تیرماه که قیمت دلار آزاد روندی نزولی در پیش گرفت، خریداران کالاهای کامپیوتری به ویژه نوت بوک و تبلت در انتظار کاهش قیمت ها روزشماری می کنند؛ حالا با تداوم روند نزولی قیمت دلارآزاد و درهم انتظار کاهش قیمت ها حالت جدی تری به خود گرفته است و به همین دلیل خریداران در خودداری از خرید کالا و انتظار کاهش قیمت ها مصمم تر از قبل شده اند. به طوری که عرضه کنندگانی که از عرضه نوت بوک و تبلت به بازار خودداری می کردند، حالا کالاها را به بازار تزریق کرده اند، اما این کالاها مخاطبی ندارند؛ چرا که کاهش قیمت برخی از تجهیزات کامپیوتری این احتمال را که در آینده نزدیک شاهد کاهش قیمت نوت بوک و تبلت خواهیم بود، قوت بخشیده است.
علیرضا کبیری، یکی دیگر از فعالان بازار هم در این باره گفت: وضعیت تقاضا و خرید و فروش در بازار کامپیوتر در حدی نامساعد است که برخی از کسبه ناچار شده اند برای تامین هزینه های جاری اقدام به فروش کالا با ضرر بکنند. اما با این وجود خریداران که انتظار کاهش بیشتر قیمت ها را دارند از خرید خودداری کرده و بازار همچنان در حالت رکود به سر می برد.
این فعال بازار افزود: به نظر می رسد در شراط فعلی حتی کاهش قیمت هم کمکی به بهبود اوضاع بازار کامپیوتر نکند. زیرا هر چه قیمت ها کاهش یابد خریداران انتظار بیشتری دارند. از سوی دیگر خریداران در انتظار کاهش قیمت و تزریق کالاهای اساسی و مورد نیاز آنها یعنی نوت بوک و تبلت هستند.
یک فعال بازار هم با تایید گفته های همکارش گفت: در میان کالاهای کامپیوتری، نوت بوک و تبلت بیشترین میزان تقاضا را در بازار به خود اختصاص داده اند و طی ماه های اخیر هم بنا به دلایلی کمترین میزان عرضه در بازار را داشتنند. با توجه به این موضوع این طبیعی است که بازار کامپیوتر تشنه ورود این کالاها باشد.
گروهی از فعالان بازار و کارشناسان بازار پیش بینی می کنند که در صورت تداوم روند نزولی نرخ دلار آزاد و درهم شاهد کاهش قیمت ها خواهیم بود. ضمن اینکه پایان یافتن ماه مبارک رمضان در سه هفته آینده تا حدودی به افزایش میزان مراجعه به بازار و در نهایت رشد تقاضا منجر می شود.
این در حالی است که گروه دیگری این پیش بینی را رد کرده و می گویند: ممکن نیست کسبه زیر بار کاهش قیمت و فروش کالا با ضرر و زیان بروند. زیرا طی ماه های گذشته به اندازه کافی بابت کاهش حجم تقاضا و مسایل دیگر متضرر شده اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :