آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 55410
تاریخ انتشار : 21 تیر 1393 12:32
تعداد بازدید : 1124

مروری بر دوربین Nikon D810

حرفه ای ترین دوربین در تاریخ نیکون

دو سال پیش که نیکون دو مدل D800 و D800E را که دوربین های فول فریم 36 مگاپیکسلی بودند به بازار معرفی کرد، بسیاری عقیده داشتند این یک گام بزرگ برای نیکون است و بازار نیکون گرم شد.

نیکون چندی پیش دوربین جدیدی از همین خانواده به نام D810  به بازار معرفی کرد که برخی ادعا می کنند این دوربین DSLR، حرفه ای ترین دوربین در تاریخ نیکون است. این دوربین به سنسور CMOS فول فریم 36.3 مگاپیکسلی مجهز شده و دامنه حساسیت ISO آن از 64 تا 12 هزار و 800 است که تا 51 هزار و 200 نیز قابل افزایش است. دامنه حساسیت ISO شاید یکی از برگ برنده های نیکون باشد که در این مدل آن را رو کرده است. عکاسی با فرمت RAW یا خام در این دوربین با کیفیت 9 مگاپیکسل امکان پذیر شده که این مساله هم از ویژگی های جالب توجه برای عکاسان است.

 حذف فیلتر
ظاهرا دوربین جدید نیکون جایگزین دو مدل قبلی نیکون می شود. بر اساس آنچه در سایت www.dpreview.com  منتشر شده قیمت پیشنهادی این مدل جدید حدود ۳۳۰۰ دلار یعنی تقریبا معادل قیمت D800E  و اندکی بیشتر از قیمت D800 است. اما چرا قیمت D810  مشابه D800E است؟ چون در D810 ترفند از کار انداختن فیلتر AA (ضد دندانه دار شدن لبه ها) یک قدم پیشتر رفته و کلا این فیلتر حذف شده است که منجر به به دست آوردن عکس هایی با رزولوشن بالاتر از هر دو مدل قبلی خواهد شد.

 عکاسی خام
از جمله تغییرات خوشایند در این دوربین طراحی مجدد مکانیزم شاتر و آینه برای کاهش افت رزولوشن حاصل از عملکرد شاتر است و یک مد S-Raw برای عکاسی فایل خام با رزولوشن کمتر است.

 حساسیت دامنه دار
ایزو پایه جدید معادل ۶۴ خبر خوبی برای کسانی است که می خواهند برای برخورداری از عمق میدان باریک با دیافراگم های باز عکاسی کنند و نیاز به استفاده از فیلترهای تیره خاکستری را کاهش می دهد.
توجه داشتید باشید که ایزو ۶۴ واقعی است و با کاهش کنتراست چنین حساسیتی به دست نیامده است. حتی اگر به حساسیت کمتری نیاز داشتید، می توانید در مد حساسیت گسترش یافته تا ایزو 32 آن را کاهش دهید.

 آخرین تراشه
Expeed 4 آخرین نسخه تراشه پردازنده تصویر نیکون است که به عنوان مغز دیجیتال D810 استفاده شده است. نیکون ادعا می کند که پردازنده جدید D810 ۳۰ درصد سرعت بالاتری دارد و در سرعت عکاسی ۲۵ درصد زمان پاسخگویی بالاتری دارد.

 نمایش جداگانه ناحیه زوم شده
با این مشخصه یک ناحیه بزرگنمایی شده از چپ و راست نمایشگر در کنار هم به نمایش در آمده و امکان تراز خط افق را برای عکاس فراهم می کند. این روش از تراز الکترونیکی که این روزها در دوربین ها استفاده می شود بسیار دقیق تر است و برای عکاسان معماری، محصولات و منظره بسیار کارآمد است.

 فوکوس گروهی
ناحیه گروهی فوکوس خودکار اولین باز در D4s معرفی شد.
در این حالت دوربین با استفاده از گروهی متشکل از ۵ نقطه فوکوس روی سوژه فوکوس می کند که نقطه مرکزی آنها توسط کاربر انتخاب شده  است.
این گزینه خطر فوکوس دوربین روی پشت سوژه به جای سوژه را کاهش می دهد.
اگر صورت ها در حالت AF-S شناسایی شوند، دوربین اولویت را به آنها داده و وقتی صورتی موجود نباشد دوربین روز نزدیک ترین سوژه به دوربین فوکوس خواهد
کرد.

 نورسنجی
نورسنجی بر اساس نواحی روشن بیشتر مناسب عکاسان تئاتر و موزیک است، نورسنجی را بر اساس نواحی روشن صحنه انجام می دهد تا این نواحی با جزییات کامل ثبت شده و از بین نروند.
در بعضی شرایط این گزینه باعث کم نور شدن نواحی با روشنایی میانی خواهد شد، اما اگر سنسور D810 همانند سنسور دوربین های قبلی دارای نویز پایه پایینی باشد (که همین انتظار می رود) با افزایش نور نواحی تیره و متوسط در پس پردازش تصویر، می توان با تحمل اندکی نویز در نواحی تیره به تصویری کامل دست یافت، خصوصا اگر با فرمت Raw عکاسی کنید.

 4k هنوز به نیکون نرسیده
 نیکون تشخیص داده که هنوز زمان مناسب برای 4k  فرا نرسیده است، اما امکان فیلمبرداری HD این دوربین را با مد 60p  تجهیز کرده و نیز میکروفون استریوی داخلی و حالت نوار راه راه برای بررسی نواحی روشن و یک حالت کنترل تصویر جدید به نام flat را اضافه کرده است.
با این مد که هم روی عکس ها و هم فیلم قابل استفاده است، یک تصویر با حداکثرمحدوده دینامیکی  ایجاد شده و امکان پردازش بعدی برای تنظیمات تصویر را بالا
می برد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :