آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 55420
تاریخ انتشار : 21 تیر 1393 12:48
تعداد بازدید : 802

نسلی با خاطراتی از جنس دیگر

جنس خاطره هایمان نسل به نسل عوض می شود. خاطره روزهای دبستان مادر و پدرهایمان پر است از خودکارهای لای انگشت، رد شلنگ، لنگه پا ایستادن گوشه کلاس یا حیاط مدرسه و خط کش های بلند معلم و ناظم مدرسه. به ما که رسید خاطرات روزهای دبستان از وحشت روزهای جنگ پر شد.
شبنم کهن چی
وضعیت قرمز و هجوم به زیر زمین مدرسه و پناه گرفتن زیر نیمکت ها، فریاد خشم معلم و ناظم و گهگاهی مداد لای انگشت و جریمه های تمام نشدنی و پشت در کلاس ایستادن و کلاس درسی که در تلویزیون و خانه بر پا شده بود. و بچه های امروز خاطره شان از جنس پس گردنی ها و سیلی ها و تجاوز است.
البته قرار است اصل بر عدم اطلاع رسانی باشد. قرار است درپوش بگذاریم بر آنچه امروز در بعضی از مدارس می گذرد چون «منافی عفت» (به نقل از وزیر دادگستری) است، چون «غیرت ملی ما کجا رفته است؟» (به نقل از معاون پرورشی وزیر آموزش و پرورش) که بدی هایمان را رسانه ای کنیم تا دنیا و دشمنان مان بفهمند و در رسانه های خارجی هم بازتاب پیدا کند. چون به هر حال «بشر است دیگر. در زمان معصوم هم خطا وجود داشته است» (به نقل از معاون پرورشی وزیر آموزش و پرورش) و لابد حالا مگر چه اتفاقی افتاده که شلوغش کنیم.
قرار هم نیست در باب وظیفه اطلاع رسانی رسانه ها صحبت کنیم چون نگاه این است که اطلاع رسانی درباره بعضی از مسایل از جمله تجاوز در مدارس و اتفاقاتی که در سرویس مدارس می افتد، «اشاعه منکرات» است (به نقل از وزیر دادگستری). به جای اطلاع رسانی که ما فکر می کنیم در نهایت منجر به آگاه سازی والدین و دست به کار شدن مسوولان برای نظارت جدی تر و فرهنگسازی برای معلمان و مدیران و ناظمان مدرسه برای برخورد با بچه ها و جلوگیری از بروز چنین ناهنجاری هایی می شود و بر اساس تفکرات حاکم اشاعه منکرات است، بهترین کار سکوت رسانه هاست.
از طرفی اگر بگذریم از شکایاتی که برده نشده، «در تهران بزرگ در طول یک سال، یکی دو مورد اتفاق افتاده و این قابل رسانه ای کردن نیست» (به نقل از معاون پرورشی وزیر آموزش و پرورش).
حالا یکی دو بار این اتفاق افتاده! چند بچه هم آسیب دیدند و خاطره روزهای کودکی شان، آزار جنسی است، چیزی نشده.
داشتم از جنس خاطرات روزهای دبستان در نسل های مختلف می گفتم؛ کاش می شد برای نسل امروز خاطرات قشنگ تری ساخت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :