آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 55461
تاریخ انتشار : 22 تیر 1393 10:35
تعداد بازدید : 867

غول نرم‌افزار روی خدمات ابری و موبایل متمرکز می‌شود

توفان ساتیا در مایکروسافت

ساتیا نادلا بعد از اینکه با تغییر مدیران مایکروسافت در آغاز راه مدیریت اش، تحولی در این شرکت ایجاد کرد، این بار نیز از تغییر شکل هسته اصلی مایکروسافت صحبت به میان آورده و مدعی شده که این شرکت درصدد ایجاد تحولات بسیار گسترده است.


فناوران- ساتیا نادلا، جانشین استیو بالمر چند روز پیش در ایمیلی که برای کارکنان تمام وقت مایکروسافت ارسال شده و روی وب سایت شرکت هم قرار گرفته، مدعی شده که از این پس بهره وری در این شرکت به شیوه ای جدید بازتعریف می شود و این امر بر تمامی کارکنان، برنامه نویسان و خدمات این شرکت تاثیر شگرفی خواهد گذاشت.
استیو بالمر، مدیرعامل چندین و چند ساله مایکروسافت که چند ماه پیش و پس از فشار هیات مدیره جای خود را به نادلا داد، باور داشت که مایکروسافت باید روی ابزارها و سرویس ها تمرکز داشته باشد. اما ظاهرا ساتیا نادلا اینگونه فکر نمی کند. نادلا هرچند قبول دارد که ابزارها و سرویس ها مفید بوده اند، اما معتقد است که مایکروسافت نیاز به یک استراتژی منحصر به فرد دارد. از نظر او، این استراتژی منحصر به فرد، تمرکز ویژه روی موبایل و فضای ابری است.
بر همین اساس مایکروسافت روی پلات فورم های جدیدی متمرکز شده و دیگر قصد ندارد تمام انرژی خود را برای به روز کردن نرم افزارهای رایانه های شخصی و ارایه خدمات مرتبط با آن صرف کند. در مقابل آنچه که مایکروسافت در وهله اول روی آن متمرکز می شود، خدمات همراه و سپس خدمات ابری خواهد بود. هرچند نادلا مانند بالمر روی بخش سرویس ها و ابزارها تمرکز نخواهد کرد، اما قرار نیست محصولات اصلی این دو بخش یعنی ایکس باکس، سرفیس یا ویندوز فون تحت تاثیر جدی قرار بگیرند. او در صحبت های خود به ایکس باکس بالیده است و از آن به عنوان یک نوآوری برجسته در بین خانواده محصولات مایکروسافت یاد کرده است.
به گفته وی، از این به بعد نرم افزار برای مایکروسافت تنها به معنای مجموعه آفیس نخواهد بود. لذا این شرکت از این به بعد به ارایه خدمات و نرم افزارهای تحلیلی، ابزار توسعه و برنامه نویسی و نرم افزارهای ترجمه هم توجه خواهد کرد. عرضه مترجم برای نرم افزار اسکایپ، دستیار شخصی همراه کورتانا، سرویس آموزش ماشینی AzureML نمونه هایی از نرم افزارها و خدماتی است که قرار است بهره وری را توسط مایکروسافت بازتعریف کنند.

 مشتری مداری و اطلاعات محوری
نادلا از تغییر شکل محصولات مختلف مایکروسافت و تغییر روند مهندسی این محصولات گفته است. وسواس روی مشتری، اطلاعات محوری، سرعت گرایی و تمرکز روی کیفیت این عباراتی هستند که نادلا در نامه خود به کارمندان مایکروسافت ذکر کرده است. بخشی از تلاش نادلا منجر به حذف برخی از روندهای کاری و همچنین تمرکز کمتر روی کارمندان برای تصمیمات خواهد بود. بخش بعدی مربوط به بهبود آموزش و سرمایه گذاری روی اطلاعات و به کارگیری دانش در هر کدام از بخش های مهندسی است. نادلا امیدوار است با به کارگیری این موارد بتواند به روندهای مهندسی نرم افزار در مایکروسافت سرعت بخشد و همچنان کیفیت کار را حفظ کند.مایکروسافت مجبور است توسعه نرم افزاری خود را سرعت ببخشد، چراکه رقیب اصلی این شرکت در زمینه تولید نرم افزار، گوگلی است که با سرعتی وصف نشدنی در حال توسعه محصولات خود است. در استراتژی جدید مایکروسافت کنسول های بازی هم نقش بسیار مهمی دارند. 
در بخشی از ایمیل وی در این زمینه آمده است: Xbox یکی از مهم ترین تولیدات مایکروسافت برای مشتریان است و سرویس ها و خدمات آن رو به گسترش است. این محصول و خدمات مرتبط با آن طرفداران زیادی دارد و ما از بسیاری از فناوری هایی که از تلاش های مان در حوزه بازی نشات گرفته بهره مند شده ایم. ارتقای گرافیک ویندوز، فناوری تشخیص صدا در اسکایپ، فناوری دوربین کینکت، ارتقای خدمات کلود آزور همگی مدیون همین مساله هستند. ما در آینده برای افزایش تعداد علاقمندان و کاربران Xbox تلاش خواهیم کرد.شاید یکی از کلیدی ترین بخش های این ایمیل این بخش باشد: حال که ما می خواهیم با تحول در فرهنگ کاری استراتژی اساسی خود را ارایه دهیم از هیچ چیزی صرف نظر نمی کنیم. سازمان ها تغییر خواهند کرد. ادغام ها و خریدها رخ خواهند داد. مسوولیت های شغلی متحول خواهند شد. همکاری های جدیدی شکل می گیرند. سنت های قدیمی زیر سوال خواهند رفت. اولویت های ما تغییر می کنند. مهارت های جدیدی ایجاد می شوند. از ایده های جدیدی سخن گفته می شود. استخدام های تازه ای انجام می شود. فرایندها تسهیل می شوند و به طور خلاصه تحولات زیادی در انتظار مشتاقان خواهد بود.
نادلا در انتهای نامه خود، کارمندان مایکروسافت را تشویق کرده که برای ساخت فرهنگ جدید سازمان و آینده مایکروسافت به او کمک کنند. او گفته است برای رسیدن به فرهنگ جدید از هیچ کاری اجتناب نخواهد کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :