آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 55483
تاریخ انتشار : 22 تیر 1393 11:50
تعداد بازدید : 690

شیوع باج گیر اینترنتی جدید

یک شرکت امنیتی ایرانی از شناسایی یک باج گیر جدید اینترنت خبر داد که امکان دسترسی به فایل‎های مهم و شخصی را از کاربر می گیرد. سپس صفحه ای نمایش داده می شود که از کاربر برای دیدن این اطلاعات پول بیت کوین درخواست می کند.


خبرگزاری فارس - طبق اعلام شرکت امنیتی ایرانی امن پرداز، ransomewareها گونه ای از بدافزارها با نام باج گیر هستند که ابتدا فایل ها و پوشه ها را در سیستم قربانی رمزگذاری می کنند و از این راه وی نمی تواند اطلاعات خود را در دسترس داشته باشد.
سپس با نمایش یک پیغام برای در اختیار گذاشتن فایل ها یا رمزگشایی آنها، از کاربر سیستم درخواست پول می کنند و از وی می خواهد در یک مهلت مقرر پول را پرداخت کند و در غیر این صورت فایل های او غیر قابل بازگشت خواهند بود.
پس از Cryptolocker که توانست حدود ۲۵۰ هزار رایانه در جهان را آلوده کند و میلیون‎ها دلار (معادل ۶۰۰ هزار یورو) به دست آورد، نوع جدیدی از بدافزاهای باج گیر (Ransomwareها) با نام Cryptowall در حال شیوع است که کاربران اینترنت باید از خطرات آنها آگاهی داشته باشند. ادعا شده که عملکرد این بدافزار بسیار پیچیده است و یافتن کلید رمزگشایی به هیچ وجه ممکن نیست و قربانیان راهی به جز پرداخت پول ندارند.
بدافزار Cryptowall برای جلوگیری از ردیابی و شناسایی از bitcoin (بیت کوین یا واحد پول مجازی) در تراکنش مالی خود استفاده می کند.
بنا بر اعلام برای ایمنی از آسیب احتمالی این بدافزار توجه به نکات زیر ضروری است:
اولین و مهم ترین نکته تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات خود به طور منظم و دوره ای که در صورت آلوده شدن به هر گونه بدافزار باج گیر بتوانید به اطلاعات خود دسترسی داشته باشید.
از به روز بودن تمامی برنامه های نصب شده بر روی سیستم خود، اطمینان حاصل کنید.
مراقب آگهی های تبلیغاتی و نامه های الکترونیکی مشکوک باشید و به طور کل هر درخواست کلیک را بدون اطمینان پاسخ ندهید.
ضدویروس خود را به طور دایم به روز نگه دارید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :