آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 55485
تاریخ انتشار : 22 تیر 1393 11:53
تعداد بازدید : 616

شروط ارتقای نسل و علت سکوت اپراتورها

مدت زیادی از تشریح شروط رگولاتوری برای ارتقای نسل دو اپراتور کشور یعنی همراه اول و اپراتور ایرانی خارجی ام.تی.ان-ایرانسل می گذرد.

فرشید رضایی
در این مدت حتی در روز امضای تفاهم نامه رومینگ ملی که اپراتورها ظاهرا با رضایت خاطر دور یک میز نشستند تا شبکه خود را در اختیار رایتل قرار دهند، هیچ اظهار نظری نسبت به شروط رگولاتوری برای ارایه مجوز نسل های بالاتر نشده است.
رایتل اما خشنودی خود از این تصمیم را با انبوه تبلیغات تلویزیونی در ایام جام جهانی و طرح شعار پوشش آنتن دهی از خزر تا خلیج فارس اعلام کرد.
اما دو اپراتور دیگر هنوز هیچ نظری له یا علیه شروط رگولاتوری برای دریافت مجوز نسل های بالاتر ارایه نکرده اند.
در این خصوص شاید اپراتورها منتظر نظر نهایی رگولاتوری هستند تا ببینند پایان این شرط و شروط کجاست. چراکه در این مورد شنیده شده یکی از شروط رگولاتوری امکان دست بردن در پروانه اپراتورها است به نحوی که هر جا صلاح دید بتواند تغییراتی در پروانه ها ایجاد کند.
موضوعی که به کل می تواند امنیت سرمایه گذاری و برنامه ریزی یک اپراتور و سهامدارانش را به آسمان ببرد. چراکه هر لحظه رگولاتوری می تواند تصمیمی بگیرد که یک اپراتور را از بخشی از بازار محروم کرده و اپراتور دیگر را غالب کند.
به این ترتیب زمین ارتباطات کشور تبدیل به زمین شطرنج رگولاتوری می شود تا هر گونه که خود صلاح دید بازار را به قولی تنظیم کند.
ظاهرا این موضوعی نیست که اپراتورها بتوانند به راحتی با آن کنار بیایند.
تا اینجا نیز اپراتورها به ویژه همراه اول که چندان با روی خوشی از سوی رگولاتوری مواجه نشده، ترجیح داده اند سکوت اختیار کرده تا شاید این مهم از سوی رگولاتور مورد تجدید نظر قرار گیرد.
به هر حال انتظار سکوت مطلق از سوی اپراتورها موضوعی نیست که همیشه ادامه یابد. مگر آنکه رگولاتوری به مرگ گرفته باشد که اپراتورها به تب رضایت دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :