آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 55497
تاریخ انتشار : 22 تیر 1393 12:19
تعداد بازدید : 607

درگفت‌وگو با کارشناسان تولید و تجارت بررسی شد

13 عامل تعطیلی 14هزار واحد صنعتی

وزیر صنعت، معدن و تجارت به تازگی از تعطیل شدن 14 هزار واحد صنعتی کوچک و متوسط طی سال های گذشته خبر داد. آماری تکان دهنده که خود به خوبی گویای نفس های به شماره افتاده بخش تولید و صنعت کشور طی سال های اخیر است. اما سوالی که در این بین خودنمایی می کند این است که دلیل تعطیلی این تعداد عظیم واحد صنعتی چه بوده است؟
نعمت زاده این را هم گفته که می‎توان با ارایه تسهیلاتی معادل 40 هزار میلیارد ریال به بخشی از این واحدها که قابلیت راه‎اندازی مجدد را دارند در کوتاه مدت اشتغالی معادل 11 هزار و200 نفر ایجاد کرد.هیات وزیران نیز پس از بررسی گزارش وزیر صنعت، معدن و تجارت، کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست را مامور بررسی پیشنهادهای ارایه شده به منظور تقویت صنایع کوچک و شهرک های صنعتی کرد.در همین حال تعدادی از صاحب نظران و کارشناسان حوزه های تولید و تجارت در گفت وگو با ایسنا نظر خود را درباره تعطیلی 14 هزار واحد صنعتی طی سال های گذشته و دلیل تعطیلی این واحدها اعلام کردند.

 13 عامل تعطیلی واحدهای صنعتی
نایب رییس کنفدراسیون صادرات با بیان اینکه تعداد واحد های صنعتی تعطیل شده اگر بیشتر از آنچه که وزیر صنعت اعلام کرده نباشد کمتر هم نیست، گفت: اگر سری به شهرک های صنعتی بزنیم به وضوح این وضعیت قابل ملاحظه است.
محمد لاهوتی افزود: تورم لجام گسیخته و افزایش هزینه ها، تولید کمتر از میزان توان و گران بودن کالاهای تولیدی، کمبود نقدینگی و بهره غیرقابل تحمل، کیفیت پایین و عدم امکان رقابت با کالاهای خارجی، غیرواقعی بودن نرخ ارز و صرفه واردات، صرفه قاچاق با توجه به نرخ ارز، تعرفه های وارداتی بالای کالاهای ایرانی در بازار های هدف صادراتی به دلیل عدم عضویت در سازمان جهانی تجارت، عدم امکان صادرات به دلیل مشکلات مختلف، خواب سرمایه واحد های تولیدی جهت تامین مواد اولیه و مشکلات سیاسی و تحریم های بانکی طی پنج سال گذشته از عوامل تعطیلی واحدهای تولیدی بوده است.

 افزایش قبرستان های صنعتی
در همین حال یک فعال صنعتی با بیان اینکه تورم، تولید اندک، کیفیت پایین و مواردی از این دست همه معلول بوده و علت اصلی تعطیلی واحد های تولیدی چیز دیگری است، افزود: بسیاری از قوانین موجود در کشور از جمله قوانین کار و نظام بانکی ضد تولید و توسعه هستند و متاسفانه وضع قوانین در ایران براساس مصلحت است نه منابع ملی.
عباس وطن پرور با تاکید بر اینکه کمتر از 15 درصد معوقات بانکی مربوط به بخش صنعت است و 85 درصد معوقات مربوط به سایر بخش ها است، اضافه کرد: شهرک های صنعتی تبدیل به قبرستان های صنعتی شده اند. از عوامل این وضعیت صدور بی رویه موافقت اصولی بوده است. وطن پرور گفت: ایران جایی است که در آن یک موسسه مالی – اعتباری با سود 40 درصد سریال تلویزیونی می سازد درباره گناه نزول خواری با سود هفت درصد!

 بنگاه داران بدون متخصص
در همین حال رییس کمیسیون واردات اتاق ایران نیز با بیان اینکه حتی اگر اتفاقات چند سال گذشته رخ نمی داد سرنوشت تولید و صنعت کشور با توجه به شرایطی که داشت همین وضعیت فعلی بود، گفت: ایرادات ذاتی اقتصاد ایران و به خصوص تولید کشور با تحریم و اقدامات دولت قبل عیان تر شد و اگر این دو مشکل هم نبود باز هم چنین سرنوشتی را داشتیم.
مجیدرضا حریری نداشتن استراتژی توسعه اقتصادی و فقدان شفافیت و رقابتی بودن بازار داخلی را از عوامل تضعیف بخش صنعت کشور دانست و گفت: رانت خواری نیز مزید بر علت شده و مشکلات را دوچندان کرده است.وی افزود: مشکل تولیدکنندگان بدهی بانکی و کمبود نقدینگی نیست. مشکل تولید، اقتصاد دولتی و مدیریت بنگاه های بزرگ صنعتی دولتی توسط افراد غیرمتخصص است. عده ای در دهه 60 موافقت اصولی های پرمنفعت همراه با ارز یارانه ای گرفتند و بدون این که تخصصی پیدا کنند ثروتمند شدند و حالا هم در پی فرار از پرداخت بدهی های بانکی هستند و وام های ارزی را نیز صرف ساخت برج کرده اند.حریری تاکید کرد: در تمام اقتصاد های مدرن دنیا اگر واحد تولیدی نتواند رقابت کند از بین می رود و اینقدر هم برای آن آه و ناله سر نمی دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :