آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5589
تاریخ انتشار : 12 بهمن 1390 1:49
تعداد بازدید : 379

معاون وزیر اقتصاد:

پنجره واحد تجاری مجازی می شود

رییس کل گمرک با اشاره به رشد 32 درصدی صادرات کالا در 10 ماه گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل، گفت: در این مدت 3/35 میلیارد دلار کالا صادر شده و همچنین واردات با 7/5 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل به 3/50 میلیارد دلار رسیده است.

فارس- عباس معمارنژاد با اشاره به آمار 10 ماهه صادرات و واردات کالا، گفت: در 10 ماه گذشته 20 میلیون تن کالا به ارزش 3/50 میلیارد دلار به کشور وارد شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزن 18 درصد و ارزش 7/5 درصد کاهش داشته است.
وی درخصوص میزان صادرات 10 ماهه سال جاری، افزود: در این مدت 62 میلیون تن کالا به ارزش 3/35 میلیارد دلار کالا صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزن هفت درصد و ارزش 32 درصد رشد داشته است.

غیبت طولانی  سازمان ها در پنجره واحد
رییس کل گمرک درخصوص مشکلات موجود در اجرای پنجره واحد تجاری در گمرک‌ها و عدم همکاری دستگاه‌های مرتبط در این زمینه،گفت: در برخی گمرک‌ها این مشکل وجود دارد که در این زمینه بررسی‌های لازم انجام گرفت و نتیجه آن در قالب گزارشی تدوین شده است.
معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه برخی از دستگاه‌ها در پنجره واحد گمرک مستقر نشده‌اند، تصریح کرد: هم‌اکنون به مسوولان تمام سازمان‌های مربوطه که باید در گمرک مستقر باشند،  نامه‌نگاری کرده‌ایم تا نماینده آنها مستقر شوند. وی ادامه داد: این حرف درست است که برخی نهادها مستقر نشده‌اند و برخی دیگر اختیارات کافی در اجرای وظایف خود را نداشته‌اند و این آسیب‌شناسی شده است.
معمارنژاد با اشاره به دلایل دستگاه‌ها در عدم استقرار نمایندگی در پنجره واحد، بیان کرد: اغلب دستگاه‌ها کمبود نیروی انسانی را دلیل اصلی عنوان می‌کنند که راهکار رفع این مشکلات، اجرای پنجره واحد به صورت مجازی است.
وی با بیان اینکه در مرحله اول، اجرای طرح پنجره واحد به صورت فیزیکی اجرا شد، افزود: باید پنجره واحد به صورت مجازی اجرا شود تا مشکلاتی مانند کمبود نیروی انسانی در اجرای طرح، خللی وارد نکند.
براساس طرح تحول گمرک به منظور تسهیل در امر صادرات و واردات کالا و کاهش زمان دریافت مجوز از نهادهای مرتبط، پنجره واحد تجاری ایجاد شد. هدف از تاسیس این نهاد، گردآوری دستگاه‌های مربوطه در امر ارایه مجوز واردات و صادرات بود. در پنجره واحد باید سازمان استاندارد، وزارت فرهنگ و ارشاد، وزارت بهداشت و چند دستگاه دیگر حاضر شوند که براساس برخی گزارشات هنوز مستقر نشده‌اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :