آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5590
تاریخ انتشار : 12 بهمن 1390 1:52
تعداد بازدید : 546

تورم زا بودن یا نبودن افزایش نرخ سود بانکی، مساله این است

رييس اتاق بازرگاني ايران تصميم اخير شوراي پول و اعتبار را حاصل تورم دانست، نه عامل آن و تصريح كرد: كنترل نشدن تورم و تحميل شدن آن در سطح كلان، شورا را به اين نتيجه رساند كه تناسب بين نرخ هاي بانكي و تورم را لحاظ كند.

ایسنا- محمد نهاونديان در مورد تصميم اخير شوراي پول و اعتبار مبني بر افزايش نرخ سود سپرده‌ها عنوان كرد: در واقع مصوبه‌ شوراي پول و اعتبار دو بخش دارد كه اين دو بخش را بايد در كنار هم ديد. براي تسهيلات، سقف گذاشته شد و قرار شد که سود سپرده‌ها هم رقابتي باشند. بدين جهت بانك‌هایی هستند كه بايد در اين رابطه بين منابع تامين و هزينه‌ خود يك موازنه‌اي ايجاد كنند.
وي ادامه داد: همان مصوبه‌اي كه سود سپرده‌ها را رقابتی کرد، برای تسهيلات نیز سقفی در نظر گرفته است.
نهاونديان در مورد نگراني‌هاي ناشي از اين تصميم در مورد افزايش تورم، گفت: در واقع اين تصميم حاصل تورم بوده است نه عامل تورم.
وی در پاسخ به اين سوال كه آيا اين تصميم، تورمي ديگر را در پي نخواهد داشت، افزود: همیشه هزینه مالی یکی از مولفه‌های قیمت تمام شده است که باید مدنظر قرار گیرد. اما وقتي تورم كنترل نمي‌شود و در سطح كلان خودش را تحميل مي‌كند، برخي التهاباتي را مشاهده کردید كه در بازار داشتيم و در نتيجه اینها شورا را به سمتی برد که همان اصلی را که در قانون بر ایجاد تناسب بین نرخ‌های بانکی و تورم تاکید دارد، عملی کند. در مورد آثار تورمی این تصمیم باید منتظر بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :