آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 56338
تاریخ انتشار : 4 مرداد 1393 13:11
تعداد بازدید : 1461

موقعیت سامسونگ و اپل متزلزل می‌شود

آینده بازار موبایل در دست چینی ها

بسیاری از محصولات اپل به ویژه آیفون در کشور چین تولید می شود و از سوی دیگر سامسونگ کارخانه هایی برای تولید گوشی در چین دارد.این دو غول های بزرگ گوشی ساز دنیا هستند و چینی ها از این موضوع ناراضی اند، زیرا بهترین تولیدات دنیا از آن برندهای خارجی است؛ اما در کشور آنها و با فناوری های آنها تولید می شود. بر این اساس پینی ها در تلاش برای سرنگونی سامسونگ و اپل در کشورشان برآمده اند، از این رو تولیدکنندگان محلی دست دوستی به سوی دولت چین دراز کرده و رابطه خود را با دولت بهبود بخشیده اند.

ساحره چمنی
سال گذشته هم اعمال شرکت های تولیدکننده سخت افزاری در چین باعث شد که غول های خارجی به خرج بیفتند.
یکی از فعالیت های شرکت های چینی، اقدام به پخش برنامه ای بود که سامسونگ و اپل را به ساخت محصولات بی کیفیت و حتی جاسوسی متهم می کرد که به این ترتیب بسیاری از مشتریان چینی از خرید محصولات این شرکت ها دوری کنند.

 ارزش بازار چین
چین بزرگ ترین بازار موبایل دنیاست که در بخش فروش گوشی های هوشمند هم توانسته رشد فوق العاده ای داشته باشد.
موسسه تحقیقاتی IDC گزارش داده که در طول نخستین فصل سال، بازار گوشی های هوشمند چین با رشد 31 درصدی همراه شده که این رقم رضایت بخش نبوده است.در حالی که فروش گوشی در چین تقریبا شش برابر بیشتر از بازار بزرگی مثل هند است و این رقم برای شرکت هایی مثل اپل و سامسونگ مهم است.سایز بازار چین به گونه ای است که درآمدی معادل 189 میلیارد دلار را برای تولیدکنندگان در بر دارد.

 کاهش درآمد
در حالی که سامسونگ بزرگ ترین تولیدکننده و فروشنده گوشی در دنیا به شمار می رود، اما برای سومین فصل متوالی میزان درآمدش با کاهش همراه شده است.این شرکت کره ای همچنین هفته گذشته آماری از میزان فروش گوشی ارایه کرد که در طول دومین فصل سال هم در میزان فروش و درخواست برای گوشی های هوشمندش در بازار چین با کاهش همراه شده است.البته سامسونگ و اپل می توانند از فرصت های خود به خوبی استفاده کنند. توسعه شبکه های نسل چهارم که نیاز به گوشی های هوشمند پیشرفته را تشدید می کند، ممکن است از کاهش سود شرکت های اپل و سامسونگ جلوگیری کند.
شرکت های اپل و سامسونگ پیشرفته ترین گوشی های هوشمند را می سازند. این در حالی است که تولیدکنندگان محلی چینی در این زمینه پیشرفته نیستند و نمی توانند چنین دستگاه هایی تولید کنند.

 جایگاه
بر اساس گزارش IDC، سامسونگ بزرگ ترین سهم را در بازار موبایل دنیا دارد در حالی که اپل در جایگاه پنجم جدول بعد از شرکت چینی شیائومی قرار دارد.اپل مدت زمان زیادی است که برای رشد در بازار چین تلاش می کند و اوایل سال جاری میلادی هم دهمین فروشگاه خود را در این کشور راه اندازی کرد.سامسونگ هم با راه اندازی کمپین های تبلیغاتی در چین سعی در افزایش فروش خود دارد. حتی به تازگی این کمپین ها را بیشتر کرده است.

 دستور دولتی
بر اساس گزارش سرویس خبری بلومبورگ، دولت چین به سه اپراتور بزرگ بی سیم این کشور دستور داده که هزینه یارانه ها و قراردادها برای دستگاه هایی از قبیل آیفون را کاهش دهند.
این در حالی است که اپل و سامسونگ سود زیادی از همکاری با اپراتورها برای قیمت بالایی که تحت قرارداد برای گوشی های هوشمندشان به مشتریان ارایه می کنند، به جیب می زنند.بر این اساس اپراتورها پیش بینی کرده اند که میزان درآمد حاصل از فروش گوشی های قراردادی تا سه سال آینده 6/4 میلیارد دلار کاهش خواهد یافت. بنابراین اپل و سامسونگ بزرگ ترین ضررکنندگان این بازار خواهند بود.این میزان کاهش درآمد شرکت های خارجی می تواند به لنوو، Coolpad و هوواوی که محصولات ارزان قیمت و ساده تر تولید می کنند، کمک کند.
از سوی دیگر شیائومی گوشی های هوشمند پیشرفته اش را با قیمت کم به همراه سرویس ها و برنامه های کاربردی به فروش می رساند. این شرکت گوشی هایش را به شکل آنلاین به فروش می رساند.

 انتقاد
در برنامه سالانه حقوق مصرف کننده در سال گذشته، سیاست های گارانتی و تعمیر اپل در چین مورد انتقاد قرار گرفت.با توجه به اینکه بسیاری از گوشی های اپل به دلیل گرم شدن زیاد و انفجار جان کاربران را گرفت، روزنامه رسمی چین مقاله ای با عنوان “تکبر اپل نابود شد” را چاپ کرد و بر این اساس تیم کوک روی وب سایت چینی این شرکت عذرخواهی کرد و از همه دارندگان گوشی های آیفون قدیمی خواست که در صورت مشکل آنها را تحویل داده و تعویض کنند.همچنین گزارشی درباره گوشی های هوشمندی سری گلکسی s و Note سامسونگ منتشر شد که این گوشی ها از تراشه های معیوب برخوردارند و صفحه نمایش آنها شکننده است.با این وجود سامسونگ اظهار تاسف کرده و قول داده که گوشی های شکسته و معیوب را تعمیر می کند.مشکلات مشابه در گوشی های ساده و ارزان قیمت چینی وجود دارند، اما شرکت های محلی از این موشکافی در امان هستند.

 محصولات داخلی
بر اساس گزارش بلومبرگ، استفاده از محصولات داخلی برای شرکت های محلی چینی و اطمینان از رشد اقتصادی آنها مهم و ضروری است.هفته گذشته چین گزارشی مبنی بر اینکه اپل روی آیفون ابزار جاسوسی نصب کرده تا کاربران را ردیابی کند و اطلاعات مکانی آنها را بررسی و جمع آوری کند منتشر کرد که موقعیت این شرکت را به خطر انداخت اما اپل این موضوع را نقض کرد. همچنین ماه گذشته یک وبلاگ به نقل از یک روزانه محلی چینی اعلام کرد که اپل، مایکروسافت، گوگل و فیس بوک با همکاری یکدیگر در یک برنامه آمریکایی به مانتیور اطلاعات چینی ها می پردازند.بر این اساس دولت چین در تلاش است که مشتریان را برای خرید محصولات داخلی متقاعد کند و به این ترتیب پایه های قدرت اپل و سامسونگ در بزرگ ترین بازار دنیا سست می شود.
منبع: بلومبورگ


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :