آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 56361
تاریخ انتشار : 4 مرداد 1393 14:12
تعداد بازدید : 1300

هشدار پژوهشگران به کاربران

مراقب باشید، شما زیر نظر هستید

به کاربران اینترنت هشدار داده شده که یک سیستم ردگیری جدید، فعالیت هایشان در اینترنت را زیر نظر دارد و ابزارهایی که برای جلوگیری از ردگیری طراحی شده را ناکارآمد می کند. این هشدار از سوی گروهی از پژوهشگران صادر شده که متوجه استفاده از این سامانه ردگیری روی هزاران وب سایت شده اند.

BBC- این سامانه با سو استفاده از کدهایی که زیربنای وب را تشکیل می دهد، می تواند برای ردگیری هر کاربر یک شناسه منحصر به فرد تولید کند. مشخص شده که پورتال های دولتی، فروشگاه های آنلاین و سایت های پورنوگرافی همگی از این سامانه ردگیری استفاده می کنند.در مقاله منتشر شده از سوی این پژوهشگران آمده: "مکانیسم های ردگیری که ما مطالعه کرده ایم از این جهت پیشرفته به شمار می آیند که تشخیص و کنترل آن ها سخت است و در برابر حذف یا مسدود شدن مقاومند."
این گروه، که از پژوهشگرانی از دانشگاه پرینستون در ایالات متحده و دانشگاه لوون در بلژیک تشکیل شده، روش های ردگیری استفاده شده در ۱۰۰ هزار وب سایت پرطرفدار را تحلیل کرده است. آن ها متوجه شده اند که بسیاری از وب سایت ها استفاده از سامانه های شناخته شده مثل فایل های کوچکی که "کوکی" نام دارد را کنار گذاشته و به روش های زیرکانه تری روی آورده اند.
بیش از ۵ درصد از وب سایت های مورد مطالعه این گروه به روشی به نام "انگشت نگاری از بوم"
 (canvas fingerprinting) روی آورده اند. "بوم" در اصطلاح برنامه نویسی به بخشی از مرورگر گفته می شود که تصویر وب سایت را نمایش می دهد.این روش مرورگر را مجبور به تولید یک تصویر مخفی از بوم خود می کند. تفاوت های ظریف در تنظیمات هر کامپیوتر باعث می شود که تصویر تولید شده برای هر کاربر با دیگران متفاوت باشد و این امکان شناسایی هر کامپیوتر را فراهم می کند.از جمله وب سایت های پرطرفداری که از این روش استفاده می کنند می توان وب سایت کاخ سفید، روزنامه سان فرانسیسکو کرانیکل و چندین سایت هرزه نگاری را نام برد.بسیاری از مرورگرهای امروزی ابزارهایی دارند که به کاربران اجازه می دهد که جلوی ردگیری خود توسط وب سایت هایی که از آن ها بازدید می کنند را بگیرد. بسیاری از شرکت های تبلیغاتی به دنبال راهی برای دسترسی به تاریخچه اینترنت گردی کاربران اند تا بتوانند از این طریق تبلیغات خود را به شکلی هدفمندتر ارائه کنند.این گروه همچنین روش هایی برای جلوگیری از انگشت نگاری از بوم را بررسی کرده ولی گفته که هیچ کدام از مرورگرهای آزمایش شده نتوانسته جلوی استفاده از این سامانه را بگیرد. در این میان تنها مرورگر "تور" موفق به شناسایی این روش انگشت نگاری شده و از کاربران می پرسد که آیا مایل به ادامه استفاده از وب سایت هستند یا خیر.شرکت ردگیری "اد دیس" (AddThis) به وب سایت "پرو پابلیکا" گفته که انگشت نگاری از بوم را بر روی تعداد کمی از ۱۳ میلیون وب سایتی که هم اکنون با این شرکت قرارداد بسته اند آزمایش کرده است.این شرکت گفته که تصمیم دارد این روش را کنار بگذارد چرا که "در تشخیص کاربران به قدر کافی دقیق نیست".


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :