آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5637
تاریخ انتشار : 15 بهمن 1390 10:24
تعداد بازدید : 1017

با همکاری شورای عالی اطلاع‌رسانی و معاونت توسعه سرمایه نیروی انسانی رییس جمهوری؛

سومین جشنواره ارزیابی وبگاه های دولتی خرداد سال 91 برگزار می شود

از ظهور عبارت دولت الکترونیکی در کشور ما چند سالی بیشتر نمی گذرد اما هر چه بر تعداد سنوات آن می گذرد، دولت و مردم بر ضرورت ارایه خدمات دولتی از طریق درگاه های الکترونیکی پیش از پیش پی می برند و در این بین ایجاد شاخص های تعیین کننده میزان کیفیت ارایه خدمات در یک وبگاه ضروری به نظر می رسد.

فناوران- با وجود احساس این ضرورت برای نخستین بار درسال 86 شورای عالی اطلاع رسانی با همکاری ستاد تبصره 13 اقدام به برگزاری اولین جشنواره ارزیابی وبگاه‌های دولتی کرد
در سال اول برگزاری این جشنواره عدم حضور پورتال وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان مسوول این حوزه کاملا پررنگ بود.
 این در حالی بود که تقریبا بعد از گذشت تنها دو ماه از برگزاری این جشنواره شورای عالی فناوری اطلاعات اعلام کرد که درصدد استاندارد سازی وبگاه‌های دولتی است و تقریبا موازی با شورای عالی اطلاع رسانی خواستار برگزاری جشنواره‌ای تحت این عنوان شد که البته بعد از تغییر مسوولیت‌ها در این شورا این ارزیابی به بوته فراموشی سپرده شد.
شورای عالی اطلاع رسانی بعد از این امر دومین جشنواره ارزیابی وبگاه‌های دولتی را در سال 89 هم برگزار کرد و قرار بود که این جشنواره هر ساله برگزار شود ولی بنا به گفته سعید سالاریان دبیر این جشنواره به دلیل تلاقی برخی مناسبت‌ها به سال بعد موکول شده است.
ما نیز جهت اطلاع از چگونگی روند برگزاری سومین جشنواره ارزیابی وبگاه‌های دولتی با وی به گفت‌وگو نشستیم.
سعيد سالاريان دبیر جشنواره ارزیابی وبگاه‌های دولتی در مورد تاریخچه برگزاری این جشنواره به خبرنگار ما گفت: دبيرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی  در سال 86 با همکاری ستاد تبصره 13 در راستاي سياست کاهش تقاضاي سفر و انجام ارزيابي وبگاه‌هاي خدمات‌رساني و اطلاع‌رساني دولتي تفاهم نامه‌اي را به منظور مقايسه فعاليت مسوولان در چگونگي ارایه خدمات از طريق وبگاه‌ها امضا کرد.
وي افزود: در سال اول 186 شرکت‌کننده در جشنواره حضور يافتند که از ميان آنها 18 برگزيده در حوزه‌هاي مختلف حایز کسب رتبه و جايزه شدند.
در سال دوم هم 180 شرکت کننده حضور داشتند. ضمن اینکه  در سال 86 ابلاغي از سوي معاون اول ریيس جمهور داشتيم که طبق آن همه دستگاه‌هاي دولتي به ايجاد پيشخوان خدمات الکترونيکی ملزم شدند و فرصت يافتند تا پايان سال اين کار را کامل کنند و به اين بهانه اولين جشنواره ارزيابي وبگاه‌هاي دولتي برگزار شد.

اواخر بهمن ماه ثبت‌نام پورتال‌های دولتی انجام می‌شود
سالاريان افزود: قرار بود امسال هم برای سومین بار ارزیابی وبگاه‌های دولتی از سوی شورای عالی اطلاع‌رسانی برگزار شود ولی به دلیل تلاقی برخی مناسبت‌ها این امر کمی‌ با تاخیر انجام خواهد شد.
وی ادامه داد: ارزیابی وبگاه‌های دولتی در سه مرحله انجام می‌شود. مرحله اول تعیین شاخص‌های ارزیابی است که این شاخص‌ها در سال‌های گذشته به صورت کلی آماده شده است و در سال جدید این مستندات طبق حوزه‌های بین‌المللی به‌روز شده است و هم‌اکنون همه مستندات آماده استفاده برای سومین جشنواره ارزیابی وبگاه‌های دولتی است. دبیر جشنواره ارزیابی وبگاه‌های دولتی افزود: مرحله بعدی اعلام فراخوان برای ثبت‌نام پورتال‌های دولتی و حکومتی است که به زودی تاریخ دقیق آن اعلام می‌شود. البته پیش‌بینی ما این است که  این امر در اواخر بهمن ماه سال جاری انجام شود.

جشنواره امسال دستوری و اجباری برگزار می‌شود
وی افزود: جشنواره سوم با کمی ‌تغییرات انجام خواهد شد. امسال بر خلاف سال‌های دیگر این جشنواره با مشارکت معاونت توسعه سرمایه نیروی انسانی ریاست جمهوری برگزار می‌شود. البته ما قبلا همکاری پشت‌پرده با این معاونت داشتیم ولی امسال این مشارکت به صورت شفاف انجام ‌می‌شود.
وی هدف از همکاری با معاونت توسعه سرمایه نیروی انسانی را تشویق بیشتر سازمان‌ها برای حضور در این جشنواره اعلام کرد و گفت: این معاونت برای حضور سازمان‌ها در ثبت‌نام جشنواره ارزیابی وبگاه‌ها ابلاغیه‌ای برای همه پورتال‌های دولتی صادر خواهد کرد.
سالاریان تاکید کرد: در دو سال گذشته ثبت‌نام در این جشنواره به صورت خوداظهاری بود. به عبارتی ما از شرکت‌های دولتی برای حضور در این جشنواره دعوت می‌کردیم ولی امسال این جشنواره حالت دستوری و ابلاغیه‌ای دارد و تمام سازمان‌های حوزه خدماتی، چه بانکی و چه غیره باید در این ارزیابی شرکت کنند.
وی ادامه داد: بنده پیش‌بینی می‌کنم اگر اعلام ثبت نام اواخر بهمن ماه انجام شود، دو ماه این ارزیابی طول بکشد. لذا در اردیبهشت و یا خرداد سال 91 این ارزیابی کامل و در سومین همایش ارزیابی وبگاه‌های دولتی جایزه وب برتر را تقدیم می‌کنیم.
 وي گفت: از آنجا که ارزيابي وبگاه‌هاي دولتي طبق استانداردهاي بين‌المللي و به همان شکل رایج ديگر نقاط دنيا انجام شود تمامي وبگاه‌هاي دستگاه‌هاي حکومتي مورد ارزيابي قرار مي‌گيرند زيرا دولت در ساير کشورها به منزله حکومت است، بنابراين قوه قضایيه، مجريه و مقننه هم هر سه در اين جشنواره مشارکت دارند.
وي يادآورشد: يکي از ويژگي‌هاي ارایه خدمات و اطلاع‌رساني به ‌صورت الکترونيکی شفافيت ارایه خدمات است، عدم سرويس‌دهي به ‌صورت غيرحضوري تا اين اندازه براي مخاطب و ارباب رجوع ايجاد شفافيت نمي‌کند.

بعد از برگزاری اولین جشنواره ارایه خدمات تفاوت چشمگیری یافت
قائم مقام دبير شوراي اطلاع‌رساني ادامه داد: هدف اصلي از برگزاري اين جشنواره آشنايي دستگاه‌ها با توانمندي‌ها و ارایه خدمات جديد از سوي آنها به مردم است. در نهايت وبگاه‌هايي که مورد ارزيابي قرار مي‌گيرند اشکالات خود را رفع خواهند کرد؛ بعد از ارزيابي در نخستين جشنواره، تفاوت‌هاي بسيار چشمگيري در خدمات اطلاع‌‌رساني دستگاه‌هاي دولتي ديده شد، به طوري که حتي خدماتي که مسلتزم دريافت و يا صدور مدارک باشند، نيز به صورت غيرحضوري ارایه مي‌شوند.
وي ابراز داشت: در اين راستا بسياري از خدمات در سايت Iran.ir قرار گرفت تا مردم از رجوع مکرر به دستگاه‌ها بي‌‌نياز شوند، هرچند توقعي که از اين سايت بود، به‌طور کامل محقق نشده است. البته تا رسيدن به نقطه مطلوب در مقايسه با کشورهاي پيشرفته راه طولاني در پيش داريم.
وی درباره  جوایز سومین جشنواره ارزیابی وبگاه‌های دولتی گفت: ميزان جوايز اهدايي به برگزيدگان جشنواره به لحاظ مالي شايد خيلي اندک باشد. اما هدف ما از برگزاري اين جشنواره عمل به وظايف و ايجاد انگيزه رقابتي بين وبگاه‌هاي دولتي است.
قوانين دستگاه‌هاي دولتي مبني بر ارایه خدمات به ‌صورت الکترونيکي الزام‌آور است. در سه حوزه خدمات اطلاع‌رساني، خدمات تراکنش مالي و خدمات تعاملي سازماني، به سه دستگاه برگزيده و نيز در حوزه پاسداشت خط و زبان فارسي در محيط وب دستگاه‌هاي حاکميتي، امنيت وبگاه‌هاي حاکميتي و زيرساخت و فناوري وبگاه‌ها به‌صورت ويژه، جوايزي به برگزيدگان اين جشنواره اهدا خواهد شد.
سعید سالاریان با بیان اینكه ویژگی ارایه اطلاعات، سرویس‌ها و خدمات به نحو الكترونیكی برای سهولت، سرعت و شفافیت آن است، گفت: این ارزیابی به طور سالانه برگزار می‌شود و با اعلام نتایج، وبگاه‌هایی كه نسبت به دوره قبل نیز در ارایه این سرویس‌ها پیشرفت داشته‌ و تلاش مضاعفی برای ارایه خدمات‌الكترونیكی به مردم كرده‌اند، اعلام و از آنها قدردانی به عمل خواهد آمد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :