آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 56410
تاریخ انتشار : 5 مرداد 1393 12:0
تعداد بازدید : 876

به دلیل نوسان نرخ دلار آزاد در هفته‌های اخیر

گران قیمت های بازار گران ترهم شدند

نوسان نرخ دلار آزاد و درهم طی دو هفته اخیر موجب بروز تغییراتی در بازار هفته گذشته کامپیوتر شده است.

مریم عسگری
رشد قیمت برخی از کالاها و در مقابل کاهش نرخ گروه دیگری از کالاهای حوزه کامپیوتر و دیجیتال از مهمترین اتفاقاتی است که بازار بدون مشتری هفته گذشته کامپیوتر شاهد آن بود.
به گفته فعالان بازار، چنین افت و خیزی در زمینه قیمت کالاهای کامپیوتری ناشی از سردرگمی فعالان بازار این کالا از وضعیت بازار کامپیوتر در آینده نزدیک است.
محمد رحمانی، یکی از فعالان بازار کامپیوتر در این زمینه می گوید: اگر چه نوسان نرخ ارز در حد چشمگیری نیست، اما با توجه به شرایط بازار کامپیوتر هر تغییر قیمتی، حتی در حد 5 تا 10 تومان بر روند قیمت و میزان عرضه در بازار تاثیر می گذارد.
وی که از کاهش 5 تا 30 هزار تومانی قیمت دلار آزاد و پس از آن افزایش دوباره قیمت در هفته گذشته خبر داد و گفت: این نوسان گاه و بی گاه قیمت بر روند قیمت ها در بازار تاثیر گذشته است.
به گفته وی، بیشترین تغییرات قیمت در مورد نوت بوک، تبلت های گران قیمت و میان قیمت و برخی از تجهیزات کامپیوتری گران قیمت مشاهده شده است؛ به طوری که این هفته در بازار نوت بوک شاهد بی نظمی زیادی از لحاظ قیمت هستیم.
به عنوان مثال برخی از برندها نظیر سونی تا حدودی با افزایش قیمت و برندهایی نظیر ایسر و برخی از مدل های ایسوس با کاهش جزئی قیمت مواجه شده اند.
این فعال بازار افزود: نوت بوک های گران قیمت، به ویژه آن دسته که موجودی آنها در بازار کم است، با افزایش قیمت و نمونه هایی که از لحاظ موجودی با کمبود مواجه نشده و همچنین نمونه های قدیمی با کاهش جزئی (10 تا 30 هزار تومانی قیمت) مواجه شده اند.یکی دیگر از فعالان بازار هم از افزایش قیمت برخی از محصولات برندهای اپل و سونی در بازار خبر داد.
به گفته کارشناسان، به نظر می رسد فروشندگان بازار از عرضه این کالاها به بازار خودداری می کنند و منتظر تغییرات نرخ دلار و درهم آزاد در روزهای آتی هستند.
کارشناسان که نوید بازگشت رونق را پس از عید فطر داده بودند، اعلام کردند که همه چیز به نوسان نرخ ارز بستگی دارد.
به گفته آنها در صورت تداوم روند فعلی در بازار کامپیوتر پس از عید فطر قیمت ها تا حدودی ثابت و میزان تقاضا تا حدودی افزایش می یابد؛ ولی در صورت تشدید نوسانات نرخ دلار آزاد و درهم امکان بروز بی نظمی و تشویش بیشتر در بازار کامپیوتر وجود دارد.کارشناسان همچنین اعلام کردند که برخی از شرکت های مطرح اروپایی و آمریکایی معاملات تجاری خود را با ایران از سر گرفته اند و این امیدواری وجود دارد که شاهد برقراری مذاکرات تجاری مطلوبی نیز بین تجار و شرکت های حوزه کامپیوتر و دیجیتال و با شرکت های ایرانی باشیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :