آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 56436
تاریخ انتشار : 5 مرداد 1393 12:46
تعداد بازدید : 843

ویکی پدیا به کنگره آمریکا اجازه ویرایش نمی دهد

بعد از اینکه مشخص شد نمایندگان کنگره آمریکا مرتبا ویرایش هایی اختلال آفرین در مدخل های ویکی پدیا انجام می دهند این دایره المعارف اینترنتی امکان ویرایش صفحه هایش را از کاربران این کنگره گرفته است. البته محدودیت دسترسی ویرایش برای کامپیوترهای مجلس نمایندگان پیش از این نیز اتفاق افتاده است.

BBC- ویکی پدیا به تازگی تصمیم گرفته که به مدت ۱۰ روز امکان ویرایش را برای نمایندگان آمریکا مسدود کند. دستکاری های غیرمتعارف در صفحات شخصیت های سیاسی، شرکت ها و یا اتفاقات مهم تاریخی در ویکی پدیا سابقه دارد.
ویکی پدیا در اطلاعیه ای خطاب به کاربران کنگره نوشت: دسترسی شما برای ویرایش مطالب به دلیل ویرایش های مخرب مکرر به مدت 10 روز مسدود شده است. این اقدام پس از آن صورت گرفت که یک نرم افزار که ویرایش های با مبدا کنگره آمریکا در این وب سایت را ثبت می کند، گزارشی مبنی بر ویرایش های غیر معمول داد. یکی از این ویرایش های غیر معمول و مخرب، فیدل کاسترو را در پشت پرده ترور جان اف کندی، رییس جمهوری پیشین آمریکا معرفی می کند. این در حالی است که ویکی پدیا به طور معمول به کاربران خود اجازه می دهد که مطالب آن را ویرایش کنند و بر نظرات تایید نشده نظارت دارد. اطلاعیه ای که در انتهای یکی از مطالب ویرایش شده از مبدا کنگره آمریکا درج شده، آمده است: لطفا از ویرایش های غیر سازنده در سامانه ویکی پدیا خودداری کنید. ویرایش های شما به نظر خرابکارانه می رسد و بر این اساس حذف و یا بازگردانده شده است. اگر می خواهید آزمایش انجام دهید، لطفا از سرویس ˈسندباکسˈ استفاده کنید. مدیران ویکی پدیا می توانند دسترسی کاربرانی را که در ویرایش های خرابکارانه مکرر دست دارند، مسدود کنند.یکی از کارکنان مجلس نمایندگان آمریکا با انتقاد از این تصمیم گفته است که به این ترتیب همه آنها به خاطر کارهای عده ای معدود تنبیه می شوند.
 مارمولک فرازمینی
یکی از تغییراتی که در ویکی پدیا توجه زیادی جلب کرده بود تغییر مدخل سوءقصد به جان اف کندی، رییس جمهور سابق آمریکا بود. در این صفحه نوشته شده بود که اوسوالد، قاتل کندی، در واقع از جانب حکومت فیدل کاسترو برای ترور کندی مامور شده بود. در صفحه معرفی دونالد رامسفلد، وزیر دفاع سابق آمریکا هم نوشته شده بود که او یک “مارمولک فرازمینی بود که بچه های مکزیکی را می خورد".
ویکی پدیا در گذشته برای جلوگیری از خرابکاری در مطالبش سیستمی را با عنوان تغییرات معلق راه اندازی کرد. به این معنا که به کاربران این سایت اجازه می دهد مقالاتی را که سال هاست محافظت شده یا نیمه محافظت شده به شمار می روند و غیرقابل ویرایش بودند، ویرایش کنند. اما با این شرط که این ویرایش ها سپس از سوی دبیران ویکی پدیا مورد بازبینی قرار می گیرند و تازه بعد از آن ویرایش های جدید می توانند روی سایت منتشر شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :