آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 56437
تاریخ انتشار : 5 مرداد 1393 12:49
تعداد بازدید : 1042

اسنودن: دراپ باکس دشمن حریم خصوصی است

ادوارد اسنودن سرویس دراپ باکس را ناقض حریم خصوصی دانسته و به کاربران سراسر جهان پیشنهاد کرده برای ذخیره سازی داده ها به سرویس هایی کوچ کنند که نمی توانند به محتوای فایل ها دسترسی داشته باشند.


دویچه وله
-  ادوارد اسنودن، متخصص امنیت و پیمانکار پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا که افشاگری هایش درباره برنامه های عظیم جاسوسی ارتباطات دیجیتال در دموکراسی های بزرگ جهان از جمله آمریکا و بریتانیا زلزله ای در دنیای آنلاین و آفلاین پدید آورده، نسبت به استفاده از سیستم ذخیره سازی داده های دراپ باکس هشدار داد و آن را «دشمن حریم خصوصی کاربران» خواند.اسنودن این نکات را نخستین بار روز پنج شنبه (۲۶ تیر، ۱۷ ژوئن) در مصاحبه ای با روزنامه گاردین مطرح کرده است. به گفته او، استفاده از سیستم ذخیره سازی ابری دراپ باکس که بیش از ۲۰۰ میلیون کاربر در سراسر جهان دارد، می تواند حریم خصوصی کاربران را در معرض تهدید جدی قرار دهد. توصیه او به کاربران این است که از سیستم های جایگزین و ایمن تر از جمله SpiderOak برای ذخیره سازی داده های شخصی خود استفاده کنند.ادوارد اسنودن می گوید: کمپانی دراپ باکس از شرکای برنامه عظیم جاسوسی “پریسم” آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) است؛ یعنی در صورت لزوم ان اس ای می تواند به سادگی و با هماهنگی از محتوا و جزییات داده های ذخیره شده کاربران در این سیستم باخبر شود.او با اشاره به انتصاب کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه سابق آمریکا در دولت جرج بوش، در هیات مدیره دراپ باکس گفت: او احتمالا بیش از هر مقام دیگری (در آمریکا) با حریم خصوصی ضدیت دارد و همین نشان می دهد که دراپ باکس تا چه اندازه برای حریم خصوصی کاربران خطرناک است.
 پیشنهاد کوچ به سرویس هایی با «دانش صفر»
پیشنهاد ادوارد اسنودن به کاربران این است که برای ذخیره سازی داده های خود از سرویس هایی استفاده کنند که در اصطلاح فنی «دانش صفر»  (Zero Knowledge) نامیده می شوند؛ یعنی سرویس هایی که هیچ گونه دسترسی به داده های ذخیره شده روی سرورهای خود ندارند و نمی توانند اطلاعات مرتبط با آن را در اختیار دیگران قرار دهند. SpiderOak یکی از آن سرویس هاست.
به گفته اسنودن، ساختار اسپایدر اوک به گونه ای است که کاربران می توانند دقیقا از امکاناتی که سرویسی نظیر دراپ باکس ارائه می کند بهره مند شوند، با این تفاوت که آنها هیچ دسترسی ای به محتوای فایل ها و داده ها ندارند. به این ترتیب حتی اگر نهادهای امنیتی بخواهند به محتوای داده های خصوصی کاربران دسترسی داشته باشند، باید به دادگاه بروند و حکم قضایی دریافت کنند و پس از طی این مراحل قانونی بتوانند کد رمزگذاری را از خود کاربر دریافت کنند.اسپایدر اوک که در سال ۲۰۰۶ تاسیس شده، عملا دسترسی به محتوای فایل های کاربران بدون حکم قضایی را غیرممکن می سازد. مدیرعامل این کمپانی در گفت وگو با مجله «بیزنس اینسایدر» در واکنش به گفته های اسنودن گفت: آنچه او امروز مطرح کرده همان نکاتی است که ما در سال های گذشته تلاش کردیم تا به کاربران بفهمانیم. ما از همان ابتدا کار را با این باور شروع کردیم که حریم خصوصی باید بخشی نهادینه شده در محصول مان باشد.این سرویس در حال حاضر تقریبا یک میلیون کاربر فعال دارد، اما به گفته ایتان اوبرمن، مدیرعامل اسپایدر اوک، از زمانی که اسنودن از برتری های این سرویس سخن گفته مراجعه به این سرویس و ثبت نام در آن افزایشی چشمگیر داشته و به شش برابر روال معمول رسیده است.دراپ باکس هم در واکنش به اظهارات اسنودن اعلام کرده که: «تامین امینت و حریم خصوصی کاربران همواره از اولویت های این کمپانی بوده و دراپ باکس نه تنها هرگز با پریسم همکاری نکرده، که در برابر برنامه هایی از این دست مقاومت خواهد کرد.»
به گفته مسوولان دراپ باکس، سیاست های این کمپانی به گونه ای است که به درخواست دولت ها تن نخواهد داد و جزییات درخواست دولت ها را هم در “گزارش شفافیت” خود منتشر خواهد کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :