آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5644
تاریخ انتشار : 15 بهمن 1390 11:29
تعداد بازدید : 502

وزیر ارتباطات:

اندونزی برای ایجاد اینترنت پاک با ایران همگام می شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که دی ماه سال گذشته برای نخستین بار “اینترنت پاک” و تفکیک اینترنت پاک از ناپاک را مطرح کرده بود، در آخرین اظهارات خود اعلام کرد: برای اجرای اینترنت پاک مجامع بین المللی را با خود همراه می کنیم.

خبرگزاری مهر- رضا تقی پور با تشریح ابعاد مختلف ایده اینترنت پاک و برنامه‌های ایران در همراه کردن مجامع بین‌المللی برای اجرای این طرح  گفت: پیاده‌سازی اینترنت پاک از ایران شروع می‌شود اما موفقیت آن در گرو این است که دیگران هم به این طرح بپیوندند تا این ایده بتواند یک جریان کامل منطقه‌ای و بین‌المللی را شکل دهد.
اهداف انسانی اینترنت را با "اینترنت پاک" توسعه می‌دهیم
وی با تاکید بر اینکه اهداف انسانی اینترنت را توسعه خواهیم داد، گفت: تمامی تلاش‌مان این است که این کسب و کارهای کثیف را از این شبکه کنار بگذاریم و در این صورت مطمئن خواهیم بود آن علم نافع و سودمند در این شبکه برای بشر به جریان خواهد افتاد.
وی با بیان اینکه امروزه بحث اطلاع‌رسانی با این کسب و کارها مخلوط شده و به ویژه طبقات کم تجربه مانند کودکان و نوجوانان و بعضا جوانان را دام خود کشیده است، افزود: این امر سبب شده است که اینترنت در کنار مزایای علمی و پژوهشی خود از نظر اتلاف وقت و تحمیل بار اجتماعی و مشغولیت‌های ذهنی ضرر و زیان‌هایی برای اقشار مختلف جامعه به همراه داشته باشد. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هدف اینترنت پاک را ارایه شبکه‌ای عاری از این آسیب‌ها برای مردم دنیا عنوان کرد.
موضوع “اینترنت پاک” بحث “فیلترینگ” نیست
تقی پور در پاسخ به این سوال که آیا سیستم فعلی فیلترینگ اینترنت در ایران پاسخگوی نیازها نبوده که ایده اینترنت پاک مطرح شده است، تاکید کرد: اساسا بحث اینترنت پاک بحث فیلترینگ نیست بلکه بحث تولید محتوای سودمند، دانشی و ارزشی است؛ به این معنا که ما از جنبه اثباتی و نه جنبه نفی به موضوع نگاه خواهیم کرد.
 وی گفت: در معارف ما نیز گفته شده است که انسان باید دنبال علم نافع برود نه هرعلمی که باعث اتلاف وقت و منابع شود؛ از این منظر ما بحث اینترنت پاک را مطرح کردیم و امروز خوشبختانه می‌بینیم که در مجامع مختلف نیز از این ایده استقبال می‌شود.
اندونزی برای پیاده سازی "اینترنت پاک" با ایران همگام می‌شود
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: دعوتی از کشور اندونزی برای پیاده سازی این ایده داشتیم که قرار شد همکاران ما در این زمینه ایده و تجربیات خود را به این کشور انتقال دهند.
تقی پور با تاکید بر اینکه اندونزی بعد از این ایران اولین کشوری خواهد بود که “اینترنت پاک” را عملیاتی می‌کند، بیان کرد: ما بنا داریم که در نشست‌های آتی این موضوع را در دستور کار قرار دهیم و اقدامات عملیاتی آن را هم انجام داده‌ایم؛ در عین حال از نظر تبدیل این ایده به برنامه‌های اجرایی فعالیت‌های زیادی صورت گرفته و جلسات کارشناسی و اتاق فکرها تا به حال تشکیل شده و کار از نظر تئوری تا مرحله خوبی پیش رفته است که پیش‌بینی می‌شود، بتوان بخش‌های زیادی از آن را هم در عمل در ایران و اندونزی پیاده کرد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: ایده اینترنت پاک در مجامع بهادهنده به ارزش‌ها که می‌خواهند ارزش‌های ملی خود را در مقابل هدف کسب و کارهای کثیف حفظ کنند مورد استقبال قرار گرفته است و به طور قطع در این رابطه، روزی اجماع جهانی صورت خواهد گرفت.
وی گفت: تعیین زمان عملیاتی کردن اینترنت پاک بستگی به این دارد که چقدر بتوانیم مجامع بین‌المللی و منطقه‌ای را در این ایده با خودمان همراه کنیم. بنابراین الان یک زمان مشخصی را برای این موضوع پیش‌بینی نمی‌کنیم و این بستگی دارد که این نشست‌ها چه زمانی به نتیجه برسد.تقی پور افزود: از نظر اجرایی دنبال تولید محتوای مفید، سودمند و دانشی هستیم که در این رابطه هم به حداقل به یک اجماع منطقه‌ای نیاز است که باید همه شهروندان یک منطقه در تولید این محتوا کمک کنند.
ممنوعیت ایجاد شبکه اختصاصی توسط دستگاه‌ها
به گزارش خبرگزاری فارس، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در نامه‌ای خطاب به تمام دستگاه‌های اجرایی، ایجاد هر گونه شبکه اختصاصی توسط دستگاه‌ها را بدون هماهنگی با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ممنوع اعلام کرد.
تقی پور ماه گذشته در نامه‌ای خطاب به تمام دستگاه‌های اجرایی، ایجاد هر گونه شبکه اختصاصی توسط دستگاه‌ها را بدون هماهنگی با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ممنوع اعلام کرده است.
بنابراین گزارش، این نامه در سربرگ وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، با امضای رضا تقی پور و با عنوان “به کلیه دستگاه‌های اجرایی”، سازمان فناوری اطلاعات ایران و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی را مورد خطاب قرار می‌دهد.براساس این گزارش، در این نامه آمده است: با استناد به ماده 46 قانون برنامه پنجم توسعه، این وزارت مکلف به ایجاد و توسعه شبکه ملی اطلاعات است و شبکه‌های اختصاصی (WAN) بین واحدهای سازمانی دستگاه‌ها در کشور، جز زیرشاخه‌های این شبکه محسوب می‌شود، از تاریخ صدور این بخش نامه ایجاد هر گونه شبکه اختصاصی توسط دستگاه‌ها بدون هماهنگی با این وزارت ممنوع است و تمامی دستگاه‌ها موظفند هم بند (توپولوژی) و روش‌های اجرای شبکه‌های اختصاصی خود را با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات (سازمان فناوری اطلاعات ایران) نهایی و تاییدیه سازمان یاد شده را اخد کنند.
گفتنی است که سازمان‌های یاد شده باید ترتیبی اتخاذ کنند تا ارایه هر گونه خدمات الکترونیکی در داخل کشور، از طریق شبکه ملی اطلاعات انجام شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :