آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 56485
تاریخ انتشار : 6 مرداد 1393 11:51
تعداد بازدید : 903

تقاضانسبت به سال ماقبل 80 درصد افت کرده است

بازار کامپیوتر، ناظر امیدوار مذاکرات هسته ای

کاهش شدید حجم تقاضا و در پی آن، میزان فروش و سود کسبه بازار کالاهای کامپیوتری و دیجیتالی، موضوعی است که گروه های مرتبط آن را تایید و از تداوم این وضعیت ابراز نگرانی می کنند. این موضوع که از نظر فعالان بازار پیامدهای منفی بسیاری دارد که یکی از آنها عقب ماندگی تکنولوژیکی بازار و کاربران است.


مریم عسگری
به گفته آنان، به غیر از این، تداوم این وضیعت به کاهش تعداد فعالان این صنعت چه در زمینه واردات و چه فروش منجر خواهد شد که البته نشانه های وقوع چنین اتفاقی را از هم  اکنون در بازار می توان مشاهده کرد.
کاهش حجم واردات و در پی آن کاهش موجودی، گرایش خریداران به کالاهای کارکرده و تعمیری را در پی داشته و البته ورود کالاهای بی کیفیت، مرجوعی و بی نام نشان نیز در انتظار بازار کامپیوتر و دیجیتال ایران است.
 کاهش 80 درصدی تقاضا
فعالان بازار میزان کاهش حجم تقاضا در بازار کالاهای دیجیتال و کامپیوتری را نسبت به دو سال قبل در حدود 60 تا 70درصد اعلام کرده اند.محمد لاهیجانی، یکی از فعالان بازار کامپیوتر پایتخت که دستی در واردات انواع نوت بوک و تبلت دارد، در این باره گفت: اگر چه تبلت وضعیت بهتری نسبت به سایر کالاهای حوزه دیجیتال و کامپیوتر دارد، اما طی ماه های گذشته به دلیل کاهش قدرت خرید مردم، تبلت نیز با کاهش تقاضا مواجه شده است.
وی میزان کاهش تقاضا در بازار را نسبت به دو سال قبل در حدود 70 درصد و بیشتر اعلام کرد.
وی افزود: به بیان بهتر در شرایط فعلی کسبه بازار سودی از بابت فروش کالا نمی کنند و ناچارند کالاها را با ضرر به بازار تزریق کنند. زیرا مشتری برای کالا وجود ندارد.رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه استان تهران هم به موبنا گفته است: فروشندگان کالاهای دیجیتالی نسبت به سال های گذشته درحدود 70 تا 80 درصد در زیان دیده اند.به گفته وی، در شرایط فعلی بازارکالاهای دیجیتالی روزهای سرد و کم رونقی را سپری می کند و در حال حاضر به دلیل کاهش قدرت خرید مردم بیشتر کاربران دیجیتالی به نگهدرای کالاهای مورد نظر خود می پردازند و کمتر برای تعویض کالا و خرید کالای جدید اقدام می کنند.میرمهدی افزود، از همین رو استمرار عدم خریداری کالای جدید توسط فروشندگان و تعویض کالاهای قدیمی خود باعث شده  است تا بازار کالاهای دیجیتالی از سال گذشته تا کنون با کاهش شدید تقاضا مواجه شود.
 امید به آینده
البته انتشار اخباری خوشایند در مورد مذاکرت هسته ای موجب شده است که کارشناسان به وضعیت بازار آینده امیدوار شوند.رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران نیز با بیان اینکه به نتیجه رسیدن مذاکرات سیاسی و رفع تحریم ها می تواند نقش بسزایی در بازار داشته باشد، گفت: با شرایط پیش آمده در بازار دیجیتال تنها نهایی شدن مذاکرات سیاسی می تواند تغییری در بازارها از جمله بازار دیجیتال کشور ایجاد کند؛ چرا که با این شرایط و بی ثباتی ارز میزان واردات کالاها به کشور کاهش چشمگیری
یافته است.مرتضی ملوکی، یکی از واردکنندگان کالاهای کامپیوتری به بازار ایران هم با تایید گفته های رییس اتحادیه صنف رایانه گفت: به نظر می رسد در روزهای آینده خبرهای خوبی به گوش برسد. اما انچه مسلم است بهبود اوضاع به سرعت به بهبود شرایط بازار منجر نمی شود و زمان لازم است تا زخم های بازار کامپیوتر
 ترمیم شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :