آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 56500
تاریخ انتشار : 6 مرداد 1393 12:19
تعداد بازدید : 885

یک ماه بعد از توفان تهران

رگولاتوری: گزارشی از تداخل فرکانس بر پیش بینی توفان نداشتیم

معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در واکنش به اظهارات سازمان هواشناسی مبنی بر تداخل فرکانسی که منجر به تداخل در پیش بینی های این سازمان در زمان وقوع توفان تهران شده بود، گفت: تاکنون سازمان هواشناسی در مورد تداخل پیش آمده گزارش و نامه ای به رگولاتوری ارایه نکرده است.

خبرگزاری مهر - حسن رضوانی به عنوان متولی فضای فرکانسی کشور با تاکید براینکه تاکنون از سوی سازمان هواشناسی نامه و گزارشی در مورد تداخل امواج به رگولاتوری اعلام نشده است، گفت: تداخل امواج مخابراتی و ارتباطی ممکن است وجود داشته باشد اما هواشناسی تاکنون در این زمینه مکاتبه ای با ما نداشته است.
این مقام مسوول در رگولاتوری با بیان اینکه برخی تداخل های فرکانسی از سوی سازمان صدا و سیما گزارش داده می شود، گفت: صدا و سیما گاهی مواردی را به ما اعلام می کند و ما به عنوان مدیریت کننده فضای فرکانسی کشور، موارد اعلام شده را بررسی و لینک مورد نظر را شناسایی و رفع می کنیم.
معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، با تاکید بر اینکه تداخل لینک های مخابراتی و ارتباطی و فرکانس های قدیمی به راحتی قابل شناسایی و رفع شدن است، ادامه داد: در مورد تداخل این فرکانس ها و پیش بینی نکردن توفان تهران، هواشناسی گزارشی به رگولاتوری اعلام نکرده است.
وی گفت: با وجودی که تاکنون این سازمان، موردی را به رگولاتوری اعلام نکرده است، در صورت صحیح بودن این اظهارات، همچنان نیز سازمان هواشناسی باید با مشکل تداخل فرکانسی در پیش بینی های خود مواجه باشد چرا که تنها نهادی که می تواند این فرکانس های غیرمجاز را رفع کند سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است.
رضوانی با تاکید براینکه امواج و فرکانس های ارتباطی مقطعی نیستند که خود به خود رفع شوند؛ در مورد به وجود آمدن پارازیت ها گفت: نمی دانم منظور از پارازیت چیست اما رگولاتوری چیزی را که تحت عنوان تداخل امواج شناخته می شود رفع خواهد کرد.
وی گفت: تمامی دستگاه هایی که به صورت مجاز از فضای فرکانسی کشور بهره برداری می کنند در صورت دریافت تداخل امواج، موضوع را به رگولاتوری گزارش می دهند که رگولاتوری نیز با دستگاه های مربوطه، امواج مزاحم و مسیر و منبع تداخل را پیدا و آن را رفع می کند اما تاکنون نامه و گزارشی از سازمان هواشناسی در این باره به ما اعلام نشده است.
با گذشت بیش از یک ماه از وقوع توفان تهران، مدیران سازمان هواشناسی از تاثیر منفی پارازیت ها و امواج بر عملکرد دستگاه های پیش بینی حوادث طبیعی و اختلال پیش آمده خبر داده و اعلام کردند که تاثير پارازيت ها در تشخيص پديده هواشناسي را قبل از وقوع توفان به سازمان هاي ذي ربط اطلاع داده بودند.
براساس این ادعا نويز احتمالی ناشي از تلفن هاي بي سيم يا فركانس هاي ديگري كه به صورت غيرمجاز وارد فركانس رادار سازمان هواشناسی شده است، انعكاس هايي را در شبكه راداري هواشناسي ايجاد كرد كه باعث بروز اختلال در تصوير رادار شد و امكان تشخيص پديده هواشناسي و غيرهواشناسي بسيار دشوار بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :