آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 56860
تاریخ انتشار : 14 مرداد 1393 11:20
تعداد بازدید : 746

رییس مجمع کارآفرینان:

نظام فعلی بانک ها کمکی به صنایع تولیدی نمی کند

رییس هیات مدیره مجمع کارآفرینان ایران دیروز در نشست افتتاح مجمع کارآفرینان ایران با حضور تعدادی از تولیدکنندگان بزرگ و کارآفرینان صنعتی کشور برگزار شد، گفت: شبکه فعلی بانکی شبکه بهره وری برای توزیع پول و نقدینگی بین تولیدکنندگان و صنایع نیست و به نظر می رسد دولت باید سیاست های شجاعانه تری را برای اصلاح نظام پولی و بانکی در بسته ضدرکود اتخاذ کند.

فناوران-محمدرضا دیانی با تاکید بر اینکه بهره وری نیروی انسانی در بخش تولید به شدت کاهش یافته است، گفت: طی چند سال گذشته سهم نیروی انسانی در هزینه‎های تولید به شدت کاهش یافته و در عین حال سهم هزینه‎های مالی در هزینه‎های تولید شدیدا افزایش یافته است. این وضعیت باعث خدشه‎دار شدن بحث عدالت اجتماعی شده و کارایی نیروی انسانی را هم کاهش داده است.او با بیان اینکه با هزینه های مالی کنونی امکان اشتغال‎زایی برای افراد تحصیل کرده وجود ندارد، افزود: در بسیاری از شاخص‎های پولی و مالی مجمع جهانی اقتصاد ایران در دنیا در بین 139 کشور در رتبه های 129 یا 133 قرار دارد و در بین حدود 20 کشور منطقه نیز آخر هستیم. با این وضعیت نمی‎توانیم توقع تولید و صادرات را داشته باشیم.
رییس هیات مدیره مجمع کارآفرینان ایران درباره انتشار فهرست چک های برگشتی از سوی بانک مرکزی نیز گفت: در حال حاضر به دلیل اختلافات ارزی بین بانک مرکزی و بانک ها متاسفانه چک های برخی از تولیدکنندگان توسط بانک ها برگشت خورده است. از سوی دیگر شرکت های تولیدی نمی توانند طلب خود را از توزیع کنندگان دریافت کنند و از راه قانونی نیز قادر به وصول مطالبات خود نیستند اما در عین بانک ها از طریق برگشت زدن چک تولیدکنندگان آنها را وادار به پرداخت بدهی خود می کنند.
دیانی تاکید کرد: متاسفانه اصلاحات انجام شده مربوط به قانون چک مناسب نبوده و تولیدکنندگان عملا از راه قانونی نمی توانند مطالبات خود را از توزیع کنندگان وصول کنند. این در حالی است که بانک ها با حمایت قوه قضاییه و از طریق شبکه سازی بین خود تولیدکنندگان را به شدت برای پرداخت بدهی شان تحت فشار قرار می دهند اما چنین ابزاری در اختیار تولیدکنندگان برای دریافت مطالباتشان نیست.
وی افزود: هم اکنون تولیدکننده مظلوم‎ترین بخش در زمینه چک برگشتی است و قوه قضاییه باید فکری به حال اصلاح قانون چک بکند چرا تولیدکنندگان از راه قانون چک برگشتی واقعا به نتیجه نمی‎رسند و حتی شاهد خرید و فروش دسته چک در روزنامه ها نیز هستیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :