آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 56862
تاریخ انتشار : 14 مرداد 1393 11:24
تعداد بازدید : 763

نایب رییس کنفدراسیون صادرات:

خوداظهاری جایگزین ثبت سفارش می شود

نایب رییس کنفدراسیون صادرات گفت: ثبت سفارش واردات حذف نمی شود بلکه مجوزهای لازم برای ثبت سفارش بر اساس خوداظهاری وارد کننده بوده و هنگام خروج کالا از گمرک درخواست می شود.

خبرگزاری فارس
- محمد لاهوتی در پاسخ به اینکه از یک طرف گمرک از حذف ثبت سفارش خبر می دهد و از طرف دیگر سازمان توسعه تجارت در این زمینه سکوت اختیار کرده، گفت: هفته گذشته جلسه ای را با رییس سازمان توسعه تجارت در مورد مشکلات پیش رو از جمله ثبت سفارش داشتیم که عنوان کردند دیگر نیازی به اخذ مجوزهای مختلف هنگام ثبت سفارش نیست بلکه بنا را بر خود اظهاری وارد کننده می گذارند.
وی در مورد جزییات موضوع گفت: روال به اینگونه خواهد بود که واردکننده هنگام مراجعه به سایت طی دو مرحله تایید می کند که تمامی مجوزهای لازم برای ورود کالا را دارد و به گونه ای مسوولیت را بر عهده وارد کننده گذاشته اند.
به گفته رییس کنفدراسیون صادرات، فرد وارد کننده هنگام خروج از گمرک باید تمامی مجوزهای لازم را تهیه و ارایه کند.
به اعتقاد لاهوتی این روند کار مسوولیت پذیری بازرگانان را بالا می برد به شرط آنکه گمرک مجوز جدیدی را برای خود ایجاد نکند و همان مجوزهای مندرج در سایت سازمان توسعه تجارت را از فرد وارد کننده مطالبه کند چرا که تجربه نشان داده وقتی کار به بخش خصوصی واگذار می شود تمام تقصیرها نیز بر گردن این بخش می افتد.
براساس این گزارش، طی چند ماه گذشته، نعمت زاده وزیر صنعت از حذف ثبت سفارش برای کاهش بروکراسی های اداری و سرعت در مبادلات تجاری خبر داد که اما و اگرهایی را در پی داشت.
هفته گذشته نیز معاون فنی گمرک از اجرایی شدن حذف ثبت سفارش از 11 مردادماه خبر داد، اما سازمان توسعه تجارت به عنوان متولی موضوع سکوت اختیار کرد و تلاش برای مصاحبه با مسوولان امر به جایی نرسید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :