آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 56882
تاریخ انتشار : 13 مرداد 1393 12:32
تعداد بازدید : 768

برترین طرح‌های علم و فناوری جهان اسلام انتخاب می‌شوند

اعطای جایزه 500 هزار دلاری علم و فناوری مصطفی

جایزه 500 هزار دلاری علم و فناوری مصطفی 18 دی ماه همزمان با هفته وحدت در چهار حوزه مختلف به برگزیدگان اعطا می شود.

فناوران - جایزه مصطفی(ص)، جایزه عالی علم و فناوری است که هر دو سال یک بار به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اسلام اعطا می شود. این جایزه به احترام نام پیامبر اعظم اسلام(ص) مصطفی، به معنای برگزیده نام گذاری شده است.
این جایزه امسال برای نخستین بار اهدا خواهد شد. هدف از اعطای جایزه مصطفی ترویج و تشویق علم آموزی و پژوهش در جوامع اسلامی است. این جایزه پیشگام توسعه روابط منطقه ای نهادهای علمی و فناوری در کشورهای اسلامی است و با تقویت ارتباط  علمی میان دانشمندان و پژوهشگران جهان اسلام به رشد و تعالی علمی در کشورهای اسلامی
کمک خواهد کرد.
برگزیدگان جایزه مصطفی در چهار رشته مبلغ 500 هزار دلار جایزه ویژه دریافت می کنند که مبلغ آن از محل موقوفات جایزه تأمین می شود.  شورای سیاست گذاری متشکل از دانشگاه ها و مراکز علمی بزرگ ایران و جهان اسلام بر روند اعطای این جایزه نظارت می کند. این جایزه به طرح هایی تعلق می گیرد که زمینه ساز بهبود زندگی بشر بوده و در آن ها محققان دست به نوآوری های مشهود در مرزهای دانش و فناوری زده یا روش های علمی جدیدی ارایه کرده باشند.
جایزه مصطفی با شناسایی، معرفی و تقدیر شایسته از برترین های علم و فناوری در جهان اسلام، علم آموزی و پژوهش را در جوامع اسلامی ترویج و تشویق می کند. همچنین این جایزه پیشگام توسعه روابط منطقه ای نهادهای علمی و فناوری در کشورهای اسلامی است و با تقویت ارتباط علمی میان دانشمندان و پژوهشگران جهان اسلام به رشد و تعالی علمی در کشورهای اسلامی کمک خواهد کرد.
جایزه مصطفی در چهار رشته «علوم و فناوری نانو»، «علوم و فناوری زیستی و پزشکی»، «علوم و فناوری اطلاعات و ارتباطات» و «طرح برتر دانشمند مسلمان» اعطا می شود. برگزیدگان در هر رشته علاوه بر دریافت لوح و مدال مخصوص جایزه، مبلغ ۵۰۰ هزار دلار جایزه ویژه نیز دریافت می کنند که مبلغ آن از محل موقوفات جایزه تامین می شود.جایزه مصطفی در سال ۱۳۹۱ به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است. شورای سیاست گذاری متشکل از دانشگاه ها و مراکز علمی بزرگ ایران و جهان اسلام بر روند اعطای این جایزه نظارت می کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :