آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 56905
تاریخ انتشار : 15 مرداد 1393 10:48
تعداد بازدید : 719

5 میلیون و 100 هزار مودی اظهارنامه الکترونیکی پرکردند

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: 5 میلیون و 200 هزار مودی در تیرماه سال جاری اظهارنامه مالیاتی خودرا به صورت الکترونیکی ارایه کردند که از این تعداد 300 هزار مودی (6 درصد) جدید بودند.


فناوران- علی عسکری افزود: در حال حاضر بیش از 95 درصد اظهارنامه ها وارد شده و بقیه نیز در حال ورود اطلاعات هستند.
وی با بیان اینکه امسال سال ویژه ای برای نظام مالیاتی بود گفت: اظهارنامه های الکترونیکی در سال جاری برای مودیان طراحی شد که دیگر نیازی به مراجعه آنها نبود و نیز پرداخت الکترونیکی در نظر گرفته شد و به تمام قول هایی که در این زمینه دادیم عمل کردیم.
رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان دغدغه هایی که در خصوص چالش های دریافت اظهارنامه های الکترونیکی وجود داشت، توضیح داد: پیش از دریافت اظهارنامه های مالیاتی به صورت الکترونیکی برخی عقیده داشتند که این امر در وهله نخست سبب کاهش دریافت اظهارنامه ها و در مرحله بعد زمینه ساز کاهش چشمگیر درآمدهای مالیاتی می شود. اما آمارهای موجود نشانگر ثبت رکورد ماندگاری در نظام مالیاتی کشور است.
عسکری گفت: افزایش چشم گیر اظهارنامه های مالیاتی به صورت الکترونیکی بیانگر این واقعیت است با ارایه تسهیلات مناسب و اطلاع رسانی خوب به مردم، آنها تکالیف و وظایف خود را به درستی انجام خواهند داد.

 شناسایی کدهای جعلی
رییس سازمان امور مالیاتی کشور از معرفی کدفروشان، فاکتورفروشان و متقلبان مالیاتی به دادگاه خبر داد و گفت: شرکت هایی که از فاکتورهای این شرکت ها استفاده کنند در لیست سیاه مالیاتی قرار می گیرند.
وی افزود: برخی اقدام به کدفروشی و فاکتورفروشی در بخش مالیات و ارزش افزوده می کنند. مجموعه ای از این فعالان در اصفهان شناسایی شدند که اقدام به صدور فاکتور برای برخی شرکت های اقتصادی می کردند، به طوری که حدود 15-16 میلیارد تومان برای یک شرکت فاکتور فروخته بودند که این شرکت به دادگاه معرفی شده و پرونده آنها در مرحله رسیدگی است.
معاون وزیر امور قتصادی و دارایی همچنین از شناسایی یک مورد دیگر در تهران با فعالیت های بسیار گسترده خبر داد و گفت: پرونده این شرکتی که به صورت متقلبانه فعالیت می کرد، در مرحله تحقیق و رسیدگی قرار دارد. همچنین در آذربایجان غربی مجموعه ای از این شرکت ها شناسایی شده است.

 رکورد در دریافت مالیات
وی با تاکید بر اینکه بهترین وصولی درآمد را در تیرماه امسال بعد از 5 سال داشتیم، گفت: امسال سازمان مالیاتی سال خوبی را پشت سر گذاشت و در آزمون بزرگی سربلند بیرون آمد، در حقیقت این مباحث مقدماتی برای کار بزرگی در کشور است که نظام جامع مالیاتی نامیده می شود.
وی افزود: تیرماه امسال 8270 میلیارد تومان پیش بینی درآمد داشتیم که بیش از 8 هزار و 120 میلیارد تومان وصول شده است و نشان می دهد 98 درصد پیش بینی ها وصول شده و 2 درصد انحراف دارد.
به گفته رییس سازمان امور مالیاتی کشور در 4 ماه منتهی به تیرماه تحقق درآمدها 19 هزار و 900 میلیارد تومان پیش بینی می شد که در حال حاضر 18 هزار و 800 میلیارد تومان وصول و 95 درصد این پیش بینی محقق شده است.
وی با بیان اینکه درآمدهای مالیات مستقیم در 4 ماه سال جاری 34 درصد رشد داشته یادآور شد: همچنین مالیات بر ارزش افزوده 83 درصد رشد داشته و در مجموع این نوع مالیات نسبت به مدت مشابه سال قبل 49 درصد رشد نشان می دهد که حاکی از ظرفیت بالقوه اقتصاد کشور برای اخذ مالیات را دارد.
عسکری با بیان اینکه امسال علاوه بر استان تهران، اصفهان و کرمانشاه، 7 استان دیگر به طرح جامع مالیاتی می پیوندند، گفت: استان های فارس، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، قم، قزوین، کرمان و خوزستان هستند که در حال حاضر مقدمات کار فراهم شده است .
به گفته رییس سازمان امور مالیاتی کشور گفت: در شرایط رکود تورمی دولت به دنبال بهبود فضای کسب و کار است و از ابزارهایی برای حمایت از تولید بویژه ارایه تسهیلات استفاده می کند، همچنین در سیاست اقتصاد مقاومتی برنامه هایی برای یکسان سازی بخش خصوصی و دولتی، استهلاک شتابان تولید و معافیت های سرمایه گذاری صورت گرفته و در حال حاضر 100 درصد سرمایه افراد سرمایه گذار در مناطق برخوردار و 200 درصد در مناطق غیر برخوردار، درآمد سرمایه گذاری آنها مشمول معافیت مالیاتی است.
عسکری در خصوص معافیت تسهیلاتی برای پیمانکاران بخش خصوصی و دولتی گفت: بسیاری از پیمانکاران بخش دولتی بدهکار هستند و به همین دلیل مالیات آن تقسیط شده است. همچنین تاخیر در پرداخت مالیات آنها نیز مشمول جریمه می شود که به دلیل آن که مقصر پرداخت نشدن مالیات نیستند، این جرایم بخشیده می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :