آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 56907
تاریخ انتشار : 15 مرداد 1393 10:52
تعداد بازدید : 925

الون ماسک، مخترع آمریکایی:

هوش مصنوعی از بمب هسته ای هم خطرناک تر است

الون ماسک، مخترع میلیاردر آمریکایی که علاقه خاصی به ممکن کردن غیرممکن ها دارد، به تازگی در حساب توییتر خود نوشته که از هوش مصنوعی عمیقا واهمه دارد. وی گفته: ما باید در مورد هوش مصنوعی خیلی بیشتر حواس مان را جمع کنیم، زیرا این فناوری حتی می تواند در آینده خطرناک تر از بمب هسته ای باشد.


The Verge- مدیرعامل تسلا و اسپیس ایکس سعی کرده که در جملات بعدی اش، هشدارهای لازم را درباره وضعیت آینده هوش مصنوعی تکرار کند. وی در توییت دیگری گفت: امیدوارم ما فقط حکم یک بوت لودر بیوزیستی- بوت لودر برنامه ای است که به تنهایی سیستم اصلی را راه اندازی می کند- را برای ابرهوش (superintelligence) نداشته باشیم (یعنی فقط نقش راه اندازی و طراحی هوش مصنوعی را نداشته باشیم و در بقیه فرآیندهای توسعه و کاربرد آنها نیز نقش زیادی داشته باشیم و همه چیز تحت کنترل ما باشد). متاسفانه این موضوع، موردی که روز به روز احتمالش بیشتر می شود.
این دو نظریه به اندازه خود ترسناک هستند. توییت اول مربوط به مقایسه روبات هایی با قوه درک و شناخت با خطرناک ترین سلاح کشتاری روی زمین می پردازد و دیگری می گوید که ما تنها موجوداتی خواهیم بود که شرایط تسلط ربات ها را فراهم خواهیم کرد.
الون ماسک پیش تر نیز در مورد هوش مصنوعی هشدار داده بود و گفته بود که ما باید در خصوص توسعه هوش مصنوعی به شدت با احتیاط عمل کنیم و به حالت شوخی از ترمیناتور به عنوان یک رخداد محتمل که ممکن است در صورت به هم ریختن شرایط با آن مواجه باشیم سخن به میان آورده بود. تصور کردن روز نابودی انسان در این صورت چندان دشوار نیست. خصوصا با در نظر گرفتن تلاش های گوگل در بوستون داینامیکز که در حال طراحی و ساخت عجیب ترین و هولناک ترین روبات هایی است که فقط کافی است عنصر هوشمندی واقعی را به آنها تزریق کرد تا دید که چه پیش خواهد آمد. گفتنی است که گوگل برای ساخت هوش مصنوعی این روبات ها شرکت DeepMind را به تصاحب خود درآورده است. ری کورزویل، مخترع و آینده گرای فناوری و متخصص هوش مصنوعی که اتفاقا او نیز توسط گوگل به استخدام درآمده، بحثی متفاوت از آنچه الون ماسک مطرح می سازد را ارایه می کند. او معتقد است که انسان های بیولوژیک توسط هوش مصنوعی از میدان به در نخواهند شد، چراکه ما انسان ها از هوش مصنوعی برای بهتر کردن خودمان استفاده خواهیم کرد. کورزویل پیش تر در اوایل سال میلادی گفته بود که سناریوی تقابل ما با ماشین ها رخ نخواهد داد، بلکه به جای آن، ما مجبور به تقویت و بهبود ظرفیت های خود از طریق ترکیب با مخلوقات هوشمندمان خواهیم بود.
البته ماسک به طور ریشه ای از توسعه هوش مصنوعی مخالف نیست، بلکه تلاش می کند که این توسعه با دقت هرچه تمام تر و در نظر گرفتن سناریوهای محتمل صورت پذیرد. وی خودش نیز در توسعه هوش مصنوعی دست دارد. وی که به تازگی روی خودروهای هوشمند و بدون راننده برای خودروی تسلایش متمرکز شده به هر حال با این هوش مصنوعی سر و کار دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :