آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 56923
تاریخ انتشار : 15 مرداد 1393 11:29
تعداد بازدید : 809

واکنش اپراتورهای اول و دوم به مشترکان روم شده رایتل

اپراتور سوم باید مابه التفاوت هزینه های رومینگ را پرداخت کند

مسولان اپراتورهای همراه اول و ایرانسل معتقدند که مشترکان رایتل زمانیکه وارد شبکه آنها می شوند باید از تعرفه های آنها تبعیت کنند و این عادلانه نیست که رایتلی ها با افزایش بار شبکه کمتر از مشترکان خود اپراتور اول و دوم ارتباطی بپردازند.


خبرگزاری تسنیم- اشتراک سایت های مخابراتی سیار کشور جهت تکمیل آنتن موبایل اپراتورها در تمامی مناطق از جمله مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در راستای ضعف شبکه برخی شرکت های موبایلی بود که تحت عنوان رومینگ ملی در دو فاز از یک ماه و بیست روز گذشته اجرایی شد.
براساس این مصوبه تمامی اپراتورهای غالب موظف به خدمت رسانی اپراتورهای کوچک تر شدند، این گونه که اگر اپراتور کوچک در نقطه ای شبکه ارتباطی نداشت باید مشترکان آن را مهمان شبکه خود کنند و در قبال آن هزینه ای را از آنها بگیرند.
یکی از نواقص عمده ای که اکنون در رومینگ بین رایتل با همراه اول و ایرانسل دیده می شود این است که وقتی مشترکان رایتل در نقطه ای آنتن ندارند و روی شبکه یکی از اپراتورهای ایرانسل یا همراه اول می روند، هزینه ای کمتر از مشترکان خود آن اپراتورها می پردازند.
سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اپراتورها را مکلف کرده بود که برای اجرای چنین طرحی خودشان به توافقی بر سر تعرفه ها برسند در غیر اینصورت بعد از یک ماه به موضوع ورود می کند. اما اکنون بیش از یک ماه گذشته و تعرفه ای بین رایتل و دیگر اپراتورها وضع نشده است و مشترکان رایتل در نقاط بدون آنتن به راحتی وارد شبکه دیگر اپراتورها می شوند و ترافیک آنها را بالا می برند اما هزینه ای که بابت اینترنت می پردازند بسیار کمتر از مشترکان خود آن اپراتورهاست.
اکنون تعرفه اینترنت آزاد رایتل نیم ریال است و هنگامیکه مشترکان آن به شبکه ایرانسل و همراه اول هم می روند همین رقم را می پردازند در حالیکه ایرانسلی ها و همراه اولی ها برای ارسال و دریافت هر کیلو بایت داده 5 و 4 ریال از کاربران خود دریافت می کنند.
چنین وضعیتی با توجه به کامل نبودن شبکه رایتل، می تواند زمینه ساز مهاجرت مشترکان ایرانسل و همراه اول به رایتل شود زیرا اگر مشترکان اپراتور اول و دوم ارتباطی به رایتل بپیوندند در نقاطی که رایتل آنتن نداشته باشد با هزینه ای کمتر از اینترنت دو اپراتور دیگر استفاده می کنند.
علیرضا قلمبر دزفولی مدیر عامل ایرانسل با تایید چنین نقصی در سیستم رومینگ بین مشترکان دو اپراتور همراه اول و ایرانسل با مشترکان رایتل، درباره چرایی این موضوع گفت: متاسفانه در یک ماه گذشته به دلیل اینکه تیم ایرانسل تمرکز خود را بر نسل سوم گذاشته بود و به شدت درگیر دریافت مجوز پایلوت نسل سوم بودیم، نتوانستیم به این موضوع رسیدگی کنیم.مدیر عامل ایرانسل گفت: به دلیل این مشغله نشد که پیشنهاد نهایی خود را برای رایتل بفرستیم و تعرفه های رومینگ با ایرانسل را شرح دهیم. وی با بیان اینکه تعرفه های پیشنهادی رومینگ با رایتل مشخص شده است، عنوان کرد: به زودی این تعرفه ها را برای رایتل که 100 هزار مهمان در شبکه ما دارد، می فرستیم.
یکی از مسوولان اپراتور اول هم معتقد است که به هیچ عنوان نمی شود مشترکان منتقل شده رایتل به شبکه ما رقمی پایین تر از مشترکان اصلی شبکه ما بپردازند و این نقص به زودی رفع می شود. وی همچنین گفت: مجموعه تراکنش های مشترکان رایتل در شبکه همراه اول لیست و ذخیره شده است و با قطعی شدن تعرفه نهایی کل هزینه های مشترکان مهمان رایتل در شبکه همراه اول دریافت می شود.
او همچنین افزود: اینکه رایتل هم اکنون از مشترکانی که به شبکه ما می آیند همان تعرفه سابق و نیم ریال را می گیرد، مشکل خود این اپراتور است زیرا باید حداقل تعرفه ما را از مشترکانش بابت استفاده از شبکه دریافت کند در غیر اینصورت باید مابه التفاوت هزینه مشترکانش را از جیب بدهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :