آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 57308
تاریخ انتشار : 25 مرداد 1393 12:16
تعداد بازدید : 751

نگاهی به نمایشگاه‎های حوزه فناوری اطلاعات

تخصصی ها جان می گیرند

تعدد حوزه های تخصصی فناوری اطلاعات، سرعت بالای تغییر فناوری و شاید برگزاری ضعیف الکامپ در دوره های گذشته، باعث شده تا در چند سال اخیر شاهد برپایی نمایشگاه های IT با نام و عنوان های گوناگون باشیم.


فخری زارع
هرچند برگزاری نمایشگاه های تخصصی می تواند نشان دهنده زنده بودن آن صنف باشد، اما نباید از این نکته غافل شد که بدون نگاه علمی و کارشناسی به مقوله برگزاری نمایشگاه در حوزه های مختلف IT و صرف کسب درآمد از محل برگزاری نمایشگاه، به مرور یک تصویر ضعیف از صنف فناوری اطلاعات در ذهن عموم نقش می بندد.     

 الکامپ، آیینه تمام نما
الکامپ تهران بزرگ ترین نمایشگاه فناوری اطلاعات کشور است که با همین نام در برخی از استان‎های دیگر نیز برگزار می‎شود. این نمایشگاه که چند ماه دیگر بیست ساله می‎شود، به دلیل برخی مسایل حاشیه‎ای مانند تبدیل شدن به  منبع درآمد چشمگیر برای عده ای خاص، به جای آنکه قدرت IT کشور را به نمایش بگذارد و به یک نمایشگاه منطقه‎ای تبدیل شود، هنوز در خم یک کوچه است.
آنقدر قصه این نمایشگاه تکراری و خسته کننده شد که برخی تشکل های صنفی آن را رها کردند و به فکر برگزاری نمایشگاه دیگری افتادند تا شاید مسوولان به خود بیایند و برای الکامپ چاره ای بیندیشند. در این میان برخی شرکت های برگزارکننده نمایشگاه نیز بی نصیب نماندند و شروع به برپایی نمایشگاه در رسته های مختلف صنف IT کردند. هرچند به گفته کارشناسان، برگزاری نمایشگاه های تخصصی در کنار یک نمایشگاه بزرگ که همه حوزه ها را پوشش می دهد روندی متداول در جهان است، اما آنچه در این میان مهم است نحوه برگزاری برخی از این نمایشگاه‎هاست که بجای آنکه برگزارکنندگان آن از الکامپ عبرت گرفته و به دنبال برگزاری نمایشگاهی با کیفیت بالا باشند، تنها سود مد نظرشان است و استانداردهای اولیه نمایشگاهی را نیز رعایت نمی‎کنند.

 نمایشگاه تخصصی، فرصتی برای رونق کسب و کار
نمايشگاه معمولا پل ارتباطى بين بازرگانان، کارشناسان و محققان است که آخرين پيشرفت هاى صنعتي و ايده هاى اقتصادى  مورد تبادل قرار مى گيرد و به اعتقاد فعالان بازار IT برگزاری نمایشگاه تخصصی با سطح کیفی و کمی بالا فرصتی برای رونق کسب و کارشان است.
بهناز آریا عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور از برگزاری نمایشگاه های تخصصی قوی در صنف فناوری اطلاعات استقبال کرده و در این رابطه به فناوران گفت: معمولا در الکامپ بازدیدکنندگان تخصصی نیستند و بسیاری برای گذران وقت می آیند. بنابراین برگزاری نمایشگاه تخصصی در حوزه های IT می تواند عطش مخاطب خاص را سیراب کند.
وی با تاکید بر اینکه همه نمایشگاه ها توقعات را مرتفع نمی کنند، افزود: نحوه اطلاع رسانی نادرست، زمان برگزاری، محل نامناسب، غرفه آرایی و بسیاری موارد دیگر در برگزاری یک نمایشگاه خوب نقش دارد که متاسفانه در اغلب نمایشگاه ها به آن توجه نمی شود و این تنها به ضرر شرکت کننده است.

 ضرورت تغییر نگاه حاکم در نمایشگاه ها
رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور نیز معتقد است: متاسفانه عده ای بازاری درست کرده اند به نام نمایشگاه و از آن کسب سود می کنند، درحالی که چشم امید بسیاری از فعالان صنف به این نمایشگاه هاست.
کاظم آیت اللهی با ذکر مثالی درباره نمایشگاه الکامپ، افزود: با وجودی که نمایشگاه الکامپ فرصتی است برای صنف که ایده های اقتصادی و دستاوردهای جدیدش را به نمایش بگذارد؛ اما به خاطر سودجویی برخی راه خود را هنوز پیدا نکرده است. وی تاکید کرد: تا زمانی که نگاه حاکم بر نمایشگاه های فناوری اطلاعات کسب سود باشد نمی توانیم نمایشگاهی کیفی و قابل قبول در حد و اندازه صنف برگزار کرد. آیت اللهی با بیان اینکه سازمان از نمایشگاه های تخصصی که استانداردهای نمایشگاهی را رعایت می‎کنند، حمایت خواهد کرد، گفت: حوزه فناوری اطلاعات بسیار وسیع و متنوع است که به جز یک نمایشگاه کلی که تمام صنف را پوشش می‎دهد،  می توان نمایشگاه های تخصصی کوچکی نیز برای جذب مخاطبان خاص برگزار کرد.
وی افزود: به طور مثال سازمان اکنون همکاری و همراهی خوبی برای برگزاری نمایشگاه IT و رسانه‎های دیجیتال دارد.

 خیز اتحادیه برای ساماندهی مجوز نمایشگاه ها
رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران نیز در خصوص برگزاری نمایشگاه های تخصصی در کنار الکامپ معتقد است که برگزاری این نمایشگاه ها ایرادی ندارد؛ اما باید در حد شان و منزلت صنف باشد.
سید مهدی میرمهدی با بیان اینکه به منظور ساماندهی مجوزهای نمایشگاهی و اینکه شرکتی  دیگر همینجوری اقدام به برگزاری نمایشگاهی ضعیف نکند، مجوز نظارت بر برگزاری نمایشگاه های صنف فناوری اطلاعات به اتحادیه داده شده است، گفت: طبق قانون نظام صنفی مجوز برگزاری تمام نمایشگاه ها به اتحادیه های ذی ربط سپرده شده است و در این راستا جلسه ای با امور نمایشگاه های اتاق اصناف ایران داشتیم که مقرر شد نمایشگاه ها چه الکامپ و چه سایر نمایشگاه های تخصصی حوزه IT زیر نظر اتحادیه برگزار شوند. وی افزود: قطعا اگر نمایشگاهی در صنف فناوری اطلاعات بدون هماهنگی با اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران برگزار شود با آن برخورد خواهیم کرد و اجازه برگزاری نمی دهیم.

 درخواست اتحادیه برای گرفتن مجوز الکامپ بیستم
رییس اتحادیه همچنین در خصوص برگزاری نمایشگاه الکامپ و تاسف از این که در این نمایشگاه تنها کسب سود مد نظر است، گفت: شنیده ایم که برگزاری نمایشگاه به شرکت تعاونی اتاق بازرگانی سپرده شده و قرار است آنها برگزاری را به آقای اعتدالی بسپارند.
میرمهدی تاکید کرد: پیگیر شده ایم که این کار انجام نشود و یا الکامپ امسال با نظارت صفر تا صد اتحادیه برگزار شود.
وی افزود: اتحادیه قطعا راه سازمان را نمی ‍رود چراکه از تجربیات قبل بهره گرفته ایم و اشتباه خود را در این راه به یک درصد خواهیم رساند. وی همچنین گفت: درخواست برگزاری نمایشگاه الکامپ را داده ایم .اما از آنجایی که اتحادیه تجربه برگزاری نمایشگاه را ندارد به احتمال بسیار زیاد نظارت بر اجرای آن را برعهده خواهیم گرفت تا مشکلی پیش نیاید.

 حرف دل کارشناسان
به اعتقاد کارشناسان صنف فناوری اطلاعات، هر نمایشگاهی دارای نقاط قوت و ضعف است، بنابراین می بایستی فرآیند نظرسنجی از بازدیدكنندگان و غرفه داران به یك وظیفه اصلی برای برگزاركننده نمایشگاه تبدیل شود تا بتوان در سال های آتی با ارزیابی آنها شاهد پیشرفت كمی و كیفی نمایشگاه باشیم كه البته این امر مستلزم ثبات مجری و برگزاركننده نمایشگاه است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :