آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 57339
تاریخ انتشار : 25 مرداد 1393 13:26
تعداد بازدید : 869

اسنودن: برنامه جاسوسی NSA بدون دخالت انسان کار می کند

ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق سازمان امنیت ملی (NSA) و افشاگر برنامه های جاسوسی آمریکا در آخرین افشاگری هایش به مجله وایرد گفت که سازمان امنیت ملی یک راز دارد. این سازمان برنامه ای با عنوان Monstermind دارد که می تواند به حملات سایبری کشورهای دیگر پاسخ دهد؛ آن هم بدون دخالت انسان!

نسترن صائبی
فراتر از نگرانی های داخلی بر سر حریم خصوصی آنلاین، اسنودن هشدار می دهد که این برنامه می تواند یک کابوس دیپلماسی بین المللی برای آمریکا باشد. زیرا حملات سایبری که به واسطه برنامه Monstermind راه اندازی شده، معمولا از طریق کامپیوترهای شخص ثالث در کشورهای خارجی ارسال می شوند. اسنودن گفت: این حملات می توانند عوام فریبی کند. به طور مثال، شما می توانید کسی را در چین داشته باشید که حملات سایبری را هدایت کند، اما طوری به نظر برسد که انگار منبع آن از روسیه بوده است و در نهایت آمریکا در جواب به روسیه حمله سایبری کند.
این سیستم خودکار که بدون نیاز به کمک انسان قادر است با حملات سایبری سایر کشورها مقابله کند، به محض وقوع یک حمله سایبری، جست وجو را برای شناسایی مبدا آن آغاز می کند. این سیستم نرم افزاری دایما به دنبال یافتن الگوهای تبادل اطلاعات است که در برگیرنده نشانه حملات شناخته شده یا مشکوک هستند. به محض شناسایی چنین الگوهایی، سیستم MonsterMind از ورود آن به آمریکا جلوگیری می کند. با وجود اینکه ساختار سیستم نرم افزاری MonsterMind جدید نیست، این سامانه توانایی مقابله با حملات سایبری را بدون نیاز به کمک انسان دارد.
در واقع MonsterMind فراداده های (MetaData) موجود در اینترنت را برای یافتن نشانه هایی از خطرات احتمالی مد نظر NSA پویش می کند و پس از آن به صورت اتوماتیک تصمیماتی برای از بین بردن خطر حمله و کاهش ریسک پذیری انجام می دهد. این نرم افزار هنوز در حال توسعه و تحقیق است و اطلاعات بیشتری از آن در دسترس نیست. اگر این پروژه به موفقیت برسد می تواند حجم عظیمی از اطلاعات را به سمت ایالات متحده سرازیر کند و این امکان را به دولت مردان آمریکایی بدهد که هر ترافیکی را که در شبکه جهانی مشکوک تشخیص دادند متوقف کنند.
سیستم مورد بحث، تهدید بزرگی برای حریم خصوصی کاربران اینترنت محسوب می شود، چراکه سازمان امنیت ملی برای مقابله با حملات نیازمند دسترسی آزاد به تمام ارتباطات خصوصی است که بین شهروندان ایالات متحده و سایر نقاط جهان برقرار می شود. به عبارت دیگر تنها راه مقابله با حملات سایبری، نظارت بر تمام ترافیک اینترنت است و این به معنی شنود تمام ترافیک آنلاین است. ناگفته نماند که اسنودن پس از خارج شدن از آمریکا از این پروژه بی خبر است و اطلاعات وی در همین نقطه به پایان می رسد. اما سوال اینجاست که آمریکا تا چه میزان در این سیستم پیشرفت داشته است؟ مهاجمان خارجی و عموما چینی بارها با حملاتی چون DDoS و ارسال بدافزارها در صدد ایجاد رخنه و آسیب به زیرساخت های ایالات متحده بوده اند. پس با این حساب سیستم هوشمند مذکور باید به کنترل بی نظیری از الگوهای ترافیک ایالات متحده دسترسی داشته باشد تا بدافزارها و حملات را در کنترل خود داشته باشد که این نیز بحث های بسیار دیگری را پیرامون قوانین و حقوق بین المللی و رعایت حریم خصوصی ایجاد می کند.
 پشت پرده های قطعی اینترنت در سوریه
در سال گذشته اینترنت سوریه به مدت دو روز قطع شد. رسانه های دولتی حکومت سوریه «تروریست» ها را عامل چنین اتفاقی عنوان کردند و گفتند که به دلیل تدارک حمله گسترده نیروهای ارتش علیه مخالفان، آنها دست به این آسیب و در نتیجه قطعی اینترنت زده اند. اما مصاحبه ادوارد اسنودن پشت صحنه این اتفاق را روشن کرده است. ادوارد اسنودن عامل این اتفاق را دولت آمریکا دانسته است. ظاهرا واحدی از واحدهای هکینگ آژانس امنیت ملی آمریکا در تلاش بوده که در سال 2012 و در بحبوحه جنگ داخلی سوریه یک بدافزار را روی یکی از روترهای مرکزی کشور سوریه نصب کند. بدافزاری که قرار بوده دسترسی تقریبا کاملی به جزییات اطلاعات موجود در ترافیک اینترنت سوریه در اختیار این نهاد آمریکایی قرار دهد. اما در عوض کارها خوب پیش نرفته و به شکل «ناخواسته ای» کل روتر بسته شده و عملا اینترنت سوریه قطع می شود! NSA سپس به اصلاح روتر و پاک کردن ردپای خود مبادرت می کند، اما در این کار موفق نمی شود. جالب اینجاست که اینترنت سوریه پس از آن بارها به خاموشی رفته و هنوز مشخص نیست که آیا در آن موارد نیز آمریکا پشت صحنه بوده و یا خود حکومت سوریه. اسنودن در بخشی دیگر از افشا گری هایش گفت که در طی دو سال درگیری شدید در سوریه گروهی از هکرهای سازمان امنیت ملی آمریکا از از فعالیت های سایبری آفلاین در سراسر سوریه جاسوسی کرده اند. وی در این خصوص گفت که روزی یکی از افسران اطلاعاتی به وی گفته است که بخش هکرهای سازمان امنیت ملی آمریکا در سال 2012 میلادی سعی کرده است تا به ارایه دهنده خدمات اینترنت در سوریه نفوذ کند. این مساله به سازمان امنیت ملی آمریکا این اجازه را می داده تا به ایمیل ها و سایر فعالیت های اینترنتی در بخش های زیادی از سوریه دسترسی داشته باشد.نفوذ به این سیستم موجب قطع ناگهانی اینترنت در سراسر سوریه شده است و این در حالی بود که عموم مردم سوریه نمی دانستند که عامل اصلی قطع اینترنت دولت آمریکا بوده است.
منابع: Popular Science و The Verge


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :