آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 57440
تاریخ انتشار : 26 مرداد 1393 11:12
تعداد بازدید : 569

تا سال 2020

کامپیوترهایی با سرعت نور خواهیم داشت

شرکت فناوری بریتانیایی Optalysys بنا دارد تا سال 2015 کامپیوتر نوری بسازد؛ یعنی کامپیوتری که محاسبات را واقعا با سرعت نور انجام می دهد. اگر این پروژه عملی شود، تا سال 2020 ابرکامپیوترهایی روی میز کاربران قرار خواهد گرفت که توان پردازش آنها در حد اگزافلاب خواهد بود.

فناوران- هر زمان که صحبت از پردازش نوری به میان می آید، باید بیشتر به اعداد بزرگ و محاسبات قدرتمند فکر می کنیم. پردازش نوری به پردازش توسط کامپیوتری گفته می شود که به جای الکتریسیته از پرتوی نور استفاده می کند. در واقع در این کامپیوترها به جای سیم کشی داخلی از رابط های نور استفاده می شود. در این نوع از کامپیوترها نوعی ترانزیستور نوری به کار رفته که به جای الکترون با فوتون کار می کند. همچنین دستگاه های اپتوالکتریکی ساخته شده اند که ترکیبی از هر دو نوع نوری و الکتریکی هستند؛ مانند اتصال دهنده های نور و ترانزیستورهای الکترونیکی. اما در کامپیوتر ابداعی Optalysys پردازش نوری معنای کاملا متفاوتی می دهد.
در این کامپیوتر، یک لیزر کم قدرت از میان انبوهی از شبکه کریستال مایع عبور می کند. این شبکه کریستال مایع همان کاری را می کند که در صفحات LCD انجام می شود؛ یعنی با اضافه شدن الکترون به هر پیکسل اجازه خروج پرتوی لیزر از میان خود را می دهد. عملیاتی پیچیده به هزاران عدد از این پیکسل ها فرمان می دهد که چه زمانی روشن یا خاموش شوند. پس از عبور لیزر از میان این شبکه، پرتوی نوری توسط یک گیرنده جذب می شود. پس از تجزیه و تحلیل پراش و تبدیلات فوریه در پرتوی نور، ضرائب ماتریس و تبدیلات فوریه با هم مخلوط می شوند و یک معادله پیچیده ریاضی را می سازند. با قرار گرفتن چند ردیف از شبکه های کریستال مایع پشت سر و یا موازی با هم قدرت پیچیدگی و موازی کاری کامپیوتر نوری بیشتر می شود.
کامپیوتر نوری Optalysys دو قابلیت مهم و برجسته خواهد داشت: اول مصرف ناچیز انرژی و دوم عدم محدودیت در حجم پردازش موازی. مقایسه این فناوری با پردازش مبتنی بر ترانزیستور کار درستی نیست، اما برای درک موضوع می توانید هر پیکسل کریستال مایع را یک پردازشگر کوچک در نظر بگیرید (یا حداقل یک ترانزیستور). در یک کامپیوتر معمولی نیز چند پردازش موازی انجام می شود. اما عموما هسته ها و ترانزیستورها پشت سر هم پردازش را انجام می دهند. در کامپیوتر نوری Optalysys پرتوی لیزر از تمام پیکسل های شبکه کریستال مایع همزمان عبور می کند. بنابراین پتانسیل انجام صدها، هزاران یا میلیون ها پردازش همزمان را خواهد داشت، البته تمامی این محاسبات با سرعت نور انجام می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :