آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 57467
تاریخ انتشار : 26 مرداد 1393 12:15
تعداد بازدید : 884

امکان شارژ گوشی با آواز

یکی از معضلاتی که همیشه کاربران با آن دست به گریبانند، تمام شدن شارژ گوشی موبایل شان است، بنابراین محققان راه حل عجیبی برای شارژ باتری موبایل ارایه کرده اند که با استفاده از آواز خواندن است.

مهر- تاکنون روش های مختلفی برای شارژ گوشی ابداع شده که یکی از آنها شارژ بی سیم است و تعدادی از گوشی ها از جمله  Nexus4 ال جی، Lumia۹۲۰ نوکیا، ۸X  اچ تی سی، Droid DNA ،Galaxy S3 به این روش شارژ می شوند. سیستم شارژ بی سیم از طریق الکترو مغناطیسی کار کرده و قادر به شارژ موبایل در فاصله دو متری نسبت به کنسول شارژر است.
با این حال به تازگی روشی ارایه شده که با استفاده از صدا می توان گوشی موبایل را شارژ کرد.
محققان دانشگاه کویین مری لندن با همکاری نوکیا در حال ساخت نمونه اولیه گوشی هوشمندی هستند که با استفاده از امواج صوتی شارژ شود.
این کار با استفاده از نانوژنراتور “nanogenerators انجام می شود و با صدا و برق واکنش نشان داده و میزان شارژ باتری را افزایش می دهد.
بر اساس این گزارش به تازگی فناوری نانوژنراتورهای مبتنی بر اثر پیزوالکتریک که منابع انرژی غیرآلاینده ای همچون انرژی مکانیکی و ارتعاشی باد و موج دریا را به انرژی الکتریکی بی پایان برای استفاده بشر تبدیل می کند، توجه زیادی را به خود جلب کرده است. اما فناوری دارای محدودیت هایی همچون فرآیندهای پیچیده، هزینه بالا و اندازه محدود نیز هست. با استفاده از این فناوری جدید زمانی که تلفن همراه در ارتباط با صدای انسان، ترافیک، موسیقی یا صداهای بلند قرار بگیرد قادر به تولید پنج ولت برق خواهد بود. این میزان برای شارژ یک گوشی کافی است.
چهار سال از اولین طرح فرآیند نانوژنراتور توسط مخترعان کره ای که مبتنی بر اثر پیزوالکترونیک بود، می گذرد. با گسترش این فناوری می توان از آن به عنوان نانوژنراتور در محصولات الکتریکی مصرفی نیز بهره برد. این فناوری نشان می دهد که چگونه نانوسیم ها قادر به تولید جریان الکتریکی خواهند بود. در این ساختار نانوسیم های ساخته شده از اکسید روی قادر به تولید انرژی الکتریکی هستند. نانوسیم ها در واقع در اثر صدا به لرزش در می آیند و این فعالیت مکانیکی آنها توسط اثر فشار برقی به خروجی برق تبدیل می شود. از خصوصیات نانوسیم ها می توان به رسانایی الکتریکی آنها پرداخت که با اعمال اختلاف پتانسیل الکتریکی در دو انتهای این ساختارها و در امتداد طولی شان انتقال بار الکتریکی اتفاق
می افتد.
"جو بریسکو"، یکی از مهندسان و مخترعان شرکت کننده در این تحقیقات می گوید:"ما از کشف چنین راه حلی برای شارژ تلفن های همراه بسیار خوشحال هستیم زیرا می توانیم از تمام انرژی های اطراف برای بهینه شدن زندگی و بهره گرفتن در فناوری های روز دنیا استفاده کنیم".


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :