آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 57551
تاریخ انتشار : 27 مرداد 1393 11:36
تعداد بازدید : 782

مدیرعامل ایرانیان‌نت:

زمان بندی پروانه اپراتور چهارم اشکال دارد

سرمایه گذاری در شبکه FTTx به عنوان جدیدترین فناوری حوزه ارتباطات، دستیابی به نقشه گنج در عصر دانایی برای سرمایه گذاران محسوب می شود و در خارج از کشور نیز علاقمندانی دارد که درصورت لزوم، زمینه حضورشان فراهم می شود.

فناوران- باقری مدیرعامل اپراتور چهارم گفت: اجرای شبکه فیبرنوری در بسیاری از کشورها هنوز درحال انجام است و میانگین زمان بهره برداری از آن برای 200 تا 500 هزار پورت در کشورهای توسعه یافته حدود 3 الی 4 سال در نظر گرفته شده و این زمان برای سطح دسترسی کاربران به پهنای باند 20 مگ، در هیچ کشوری کمتر از 5 سال نیست.
وی افزود: برای مثال کشور فرانسه با وجود فراهم بودن زیرساخت های موجود (داکت و کانال) درسال 2009 حدود 250 هزار پورت و درسال 2010 حدود 400 هزار پورت و درسال 2011 حدود 500 هزار پورت اجراکرده است. درحالیکه برای مدت مشابه در ایران 5 میلیون پورت برای اپراتور چهارم تعهد ایجاد شده است که این برنامه زمانبندی خالی از اشکال نبوده و بر همین اساس  طی مکاتبات متعددی تقاضای اصلاح پروانه و زمانبندی آنرا به سازمان تنظیم مقررات ارایه کرده ایم.
وی افزود: راهکار سرعت بخشیدن به این پروژه عظیم ملی با توجه به هزینه های کلان آن، حمایت های قانونی دولت از این شبکه در زمان شکل گیری و جلب مشارکت سرمایه گذاران با اولویت سرمایه گذاری داخلی و درصورت عدم تحقق، سرمایه گذاری خارجی در زمان اجراست.
باقری گفت: تکلیف اپراتور چهارم نصب یک میلیون پورت تجهیزات شبکه FTTx در سال 93 و ۹۴ در7 شهر بزرگ کشور بعنوان فاز یک دسترسی کاربران به شبکه فیبرنوری است که در این مقطع، فاز مطالعاتی آن با همکاری مشاوران بین المللی که تجربه اجرای این شبکه را در جای دیگری از جهان داشته اند درحال انجام است.
وی گفت: اینک زمان سرمایه گذاری و اجرای این پروژه مهم ملی فرا رسیده و اپراتور چهارم قصد دارد با پیروی از سیاست های کلان کشور درزمینه اقتصاد مقاومتی، شرایط حاکم بر فضای فناوری شبکه FTTx را به فرصتی برای بالندگی سرمایه گذاران و مجریان حوزه ارتباطات کشورتبدیل کند. وی ادامه داد: در این روش، هدف ایرانیان نت کاهش وابستگی های خارجی و تاکید بر برخورداری از توان داخلی بعنوان یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی و مطمئن ترین شکل توسعه است. بنابراین تا جاییکه امکان مشارکت داخلی وجود دارد، فرصت برای سرمایه گذاران داخلی اولویت اپراتور چهارم خواهد بود. وی افزود: اپراتور چهارم تا این مرحله تمام هزینه های اجرایی را از اعتبار شرکت پرداخت کرده و بدون آنکه وقفه ای در انجام پروژه ایجاد شود درصدد است، فراخوان سرمایه گذاری برای این پروژه بزرگ را ارایه کند. سرمایه گذاری در شبکه FTTx به عنوان جدیدترین فناوری حوزه ارتباطات، دستیابی به نقشه گنج در عصر دانایی برای سرمایه گذاران محسوب می شود و در خارج از کشور نیز علاقمندانی دارد که درصورت لزوم، زمینه حضورشان فراهم می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :