آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 57567
تاریخ انتشار : 27 مرداد 1393 12:19
تعداد بازدید : 836

نخستین گوشی هوشمند دنیا آیفون نبود!

در حالی که اکثر مردم اپل را سازنده نخستین گوشی هوشمند دنیا می دانند، اما این کمپانی IBM بود که اولین گوشی هوشمند دنیا را ساخت.

فناوران- شانزدهم ماه اوت سال 1994 شرکت IBM گوشی Simon Personal Communicator را معرفی کرد.
در آن زمان شاید کسی تصور نمی کرد که با گوشی هوشمند چه کارهایی می توان انجام داد، اما نسبت به گوشی هایی که آن روزها در بازار موجود بود، Simon گوشی پیشرفته ای به شمار می فت، اگرچه در مقایسه با گوشی های امروزی، Simon  قدرت کمی داشت و عملکرد اصلی آن ترکیبی از یک گوشی با یک کامپیوتر بود.
این گوشی که هم اکنون در موزه علمی لندن قرار دارد، در آن زمان گوشی هوشمند نامیده نمی شد. اما برخی از ویژگی هایی را داشت که امروزه هم در گوشی های موبایل می بینیم. مثلا تقویم داشت، می شد روی آن یادداشت نوشت و ایمیل و پیام ارسال کرد.
اما به لحاظ ضخامت و حجم شباهتی به گوشی های امروزی نداشت. این گوشی در هیچ جیبی جا نمی شد، وزنی برابر 1/1 پوند داشت و ابعاد آن 8×5/2×8/1 اینچی بود.گوشی Simon قیمتی برابر 899 دلار معادل سه میلیون و 600 هزار تومان داشت و باتری آن فقط یک ساعت شارژ نگه می داشت. صفحه نمایش این گوشی از نوع LCD بود و برای دسترسی به آیکون های گوشی باید از قلم استفاده می شد.
روی گوشی یک شکاف در قسمت پایینی قرار داشت که کاربران می توانستند ابزارهای مختلف مانند ابزار نقشه برداری، صفحات و بازی را به آن متصل کنند.
اگرچه این تلفن همراه تنها در آمریکا عرضه شده و در 15 ایالت از شبکه برخوردار بود، با این حال IBM حدود 50 هزار دستگاه از آن به فروش رساند، اما قیمت بالا و عمر کوتاه باتری این دستگاه باعث شد تا پس از دو سال تولید آن متوقف شود.
تلفن همراه سیمون به عنوان بخشی از یک نمایشگاه دایمی تاریخچه فناوری اطلاعات و ارتباطات در موزه علم لندن قرار دارد. همچنین 800 مورد فناورانه دیگر نیز در کنار این گوشی هوشمند که در 200 سال گذشته ظهور کرده اند، به نمایش گذاشته شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :