آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 57568
تاریخ انتشار : 27 مرداد 1393 12:22
تعداد بازدید : 886

بیت کوین و تجربه مواجهه با ابزارهای مدرن

آن طور که از بحث ها و تعداد اخبار منتشر شده در فضای مجازی و غیر مجازی بر می آید، علاقه مندان به «بیت کوین» در کشورمان روز به روز در حال افزایش است و حتی برخی به خرید و فروش آن می پردازند. با این وجود به نظر می رسد نهادهای ذی ربط، اهمیت چندانی برای این شبه پول جدید قائل نیستند.


علی اصلان شهلا
بیت کوین هرچند 4 سال بیشتر عمر ندارد و بسیاری از مردم عادی آن را نمی شناسند، اما به عنوان ارزی خارج از نظارت حکومت ها، مورد اقبال بسیاری از متخصصان و سرمایه گذاران در جهان است تا جایی که خبر می رسد خودپردازهای بیت کوین، در کشورهایی مانند کانادا، سوئد و امارات نصب شده اند.
نبود قوانین و در کنار آن آموزش و اطلاع رسانی در زمینه بیت کوین می تواند دردسرآفرین باشد. تنها نهادی که به اظهار نظر رسمی در مورد این ارز الکترونیکی پرداخت، وزارت اقتصاد و دارایی بود که ماه گذشته در گزارشی، به تقبیح بیت کوین پرداخت و آن را ابزار پول شویی معرفی کرد. البته این گزارش راه حلی نداشت و حتی دلیل کافی برای استفاده نکردن از بیت کوین ارایه نکرد، چرا که نیک می دانیم بانک ها، باشگاه های فوتبال، رستوران ها و بسیاری از موارد دیگر نیز می تواند به عوان ابزاری برای پولشویی استفاده شود.
بانک مرکزی به عنوان رگولاتور بخش پولی و مالی کشور وظیفه سنگین تری دارد. اما تنها اظهار نظر در این حوزه، به مدیر فناوری اطلاعات بانک مرکزی برمی گردد که اسفند سال گذشته گفته بود: « ما تاکنون تهدیدی جدی در این خصوص در کشور نداشتیم که بانک مرکزی بخواهد به عنوان ناظر پولی وارد جریان شود، اما اگر قرار باشد روند به گونه ای پیش رود که اهمیت قضیه بیشتر شود، در این قضیه سیاست گذاری های لازم صورت خواهد گرفت.»معلوم نیست بانک مرکزی چه زمانی در این مورد احساس خطر می کند، اما اصولا سوال این است که در مقابل چنین پدیده جهان شمولی، آیا باید منتظر شروع تهدید و خطر باشیم تا به فکر تدوین قوانین و مقررات بیفتیم و یا بهتر از پژوهش و مطالعه و تدوین قانون را از همین الان آغاز کنیم و چشمان مان را به روی آن نبندیم.
ما باید از تجربه مواجه محتاطانه با اینترنت و دیگر ابزارهای مدرن که صرفا جلو پیشرفت و توسعه را می گیرد درس بگیریم و اجازه ندهیم بیت کوین به سرنوشت دیگر ابزارهای مدرن دچار شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :