آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 57612
تاریخ انتشار : 28 مرداد 1393 11:10
تعداد بازدید : 824

رویدادهای مهم در نوبت تشکیل جلسه شورای عالی فضای مجازی

پیوست فرهنگی نسل 3 منتظر ابلاغ رییس جمهور است

از آخرین جلسه شورای عالی فضای مجازی تا به حال 12 هفته می گذرد و رویدادهای مهمی در انتظار تشکیل جلسه این شورا است؛ این در حالی است که بر اساس آیین نامه این شورا، جلسات آن حداقل باید هر چهار هفته یکبار برگزار شود.

 خبرگزاری فارس - در حالی که جلسات شورای عالی فضای مجازی بر اساس تاکید آیین نامه باید هر چهار هفته حداقل یک بار تشکیل شود اما از آخرین جلسه این شورا که 10 خرداد ماه تشکیل شده بود تا کنون 12 هفته گذشته و هنوز خبری از برگزاری آن نیست.
در هجدهمین جلسه شورای عالی فضای مجازی به ریاست رییس جمهور، تقسیم کار ملی دستگاه های اجرایی کشور در حوزه فضای مجازی و فرآیند کلی و چارچوب حاکمیتی برای پیشبرد اقدامات اساسی و دارای فوریت فضای مجازی بررسی و بیش از 20 اقدام اساسی تصویب شد.هرچند در آخرین جلسه این شورا تاخیر در اجرای شبکه ملی اطلاعات مطرح شده و از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خواسته شد که به اجرای این طرح سرعت ببخشد اما همچنان نه ارایه طرح صورت گرفته و نه حتی جلسه شورا تشکیل شده است.
ابلاغ پیوست فرهنگی در گرو تشکیل جلسه
هرچند که آیین نامه شورای عالی فضای مجازی جلسات فوق العاده و خارج از نوبت را برای موضوعات مهم پیش بینی کرده است اما جلسات عادی این شورا با وجود رویدادهای مهم مرتبط با فضای مجازی از جمله اعطای پروانه نسل 3 و بالاتر تلفن همراه به یکی از اپراتورها به تعویق افتاده است؛ این در حالی است که اپراتورها قانونا بدون پیوست فرهنگی نمی توانند خدمات نسل 3 موبایل را ارایه دهند اما تصویب و ابلاغ این پیوست فرهنگی در گرو تشکیل جلسه شورای عالی فضای مجازی است.
انتظاری در این زمینه تاکید دارد: پیش از ابلاغ پیوست فرهنگی اپراتورها نمی توانند نسل سوم تلفن همراه را ارایه دهند.
وی همچنین می گوید: از نظر ما کار تدوین پیوست فرهنگی تمام شده و جلسات کارشناسی فشرده تخصصی در کمیسیون محتوای مرکز ملی فضای مجازی کشور برای آن برگزار شده است. بعد از این جلسات پیوست فرهنگی در این کمیسیون به تصویب رسیده و منتظر طرح در شورای عالی مجازی است تا بعد از تصویب ابلاغ شود.
طرح شبکه ملی اطلاعات، در وزارتخانه یا نوبت شورا
یکی دیگر از موضوعات اولویت داری که در انتظار تشکیل جلسه این شورای عالی است طرح شبکه ملی اطلاعات است. هرچند شورای عالی فضای مجازی در آخرین نشست خود وزارت ارتباطات را مکلف کرد که هر چه زودتر این طرح را به شورا ارایه دهد اما اعضای این شورا می گویند که هنوز طرحی به دست آنها نرسیده است. با این همه محمود واعظی وزیر ارتباطات در خصوص آخرین وضعیت شبکه ملی اطلاعات می گوید: هم اکنون طرح وزارت ارتباطات برای اجرای شبکه ملی اطلاعات در نوبت تصویب شورای عالی فضای مجازی قرار دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :