آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 58434
تاریخ انتشار : 11 شهریور 1393 11:18
تعداد بازدید : 857

عضو شورای عالی فضای مجازی:

افزایش سرعت اینترنت نیاز به شبکه ملی اطلاعات را کم نمی کند

عضو شورای عالی فضای مجازی با بیان این که مساله پهنای باند اینترنت با میزان دسترسی به خدمات و نیازمندی های افراد متفاوت است، گفت: لازم است دسترسی افراد به شبکه ملی اینترنت افزایش پیدا کند و به فراخور آن خوراک اطلاعاتی از داخل کشور تامین شود.
ایسنا - رسول جلیلی با تاکید بر این که پهنای باند وسیع و بالا مورد نیاز همه ایرانیان است، گفت: این اعتقاد من است و لازم است افراد بتوانند نیازمندی هایی که دارند را با سرعت خوب از طریق دسترسی به شبکه اطلاعات به دست آورند.
وی با بیان این که در صورتی که نیاز افراد به شبکه اطلاعاتی از خدمات داخل کشور تامین شود دیگر نیازی به افزایش پهنای باند اینترنت نیست، گفت: پهنای باند اینترنت چه 10 گیگابایت بر ثانیه و چه پنج برابر نسل سوم ارتباطی یعنی 10 مگابایت بر ثانیه باشد در صورتی که فردی بخواهد به دیتاسنتر صدا و سیما متصل شود و به صورت آنلاین برنامه ها را نگاه کند، نیازی به پهنای باند اینترنت بالا نیست بلکه لازم است سرعت دسترسی اش به شبکه اطلاعات ملی بالا باشد.
این عضو شورای عالی فضای مجازی با بیان این که تفاوت ظریفی بین افزایش پهنای باند اینترنت و افزایش پهنای باند دسترسی به شبکه های اطلاعاتی است، گفت: من طرفدار افزایش پهنای باند نوع دوم هستم زیرا افزایش پهنای باند اینترنت نیز در آن مستتر است.
جلیلی گفت: در صورتی که دسترسی به شبکه اطلاعات ملی را افزایش بدهیم لازم است به فراخوان آن خوراک اطلاعاتی در داخل کشور تامین شود و در صورتی که مخاطب نیازی داشت که در داخل وجود ندارد و یا لازم بود از خارج از کشور آن را قرض بگیریم، برنامه ریزی می شود و محتوای مورد نظر با پهنای باند خیلی خوب به مخاطب از خارج از کشور ارایه خواهد شد.
وی درباره این که مخاطبان می توانند درباره انتخاب محتوای خارج از کشور و یا محتوای داخلی حق انتخاب داشته باشند، گفت: لازم نیست مردم در این زمینه انتخاب کنند بلکه آن ها یک درگاه دارند و پهنای باند آن درگاه نیز بالا است.این عضو شورای عالی فضای مجازی افزود: لازم است در این زمینه یک مدل، چارچوب و مقررات دیکته شود که براساس آن نیاز مخاطب ایرانی را از خدمات و محتوا و سرویس هایی که داخل کشور است قابل تامین کند.جلیلی با بیان این که در صورتی که محتوایی در کشور موجود نباشد می توان آن را از شبکه اینترنت دریافت کرد، گفت: ارتباط بین شبکه ملی اطلاعات و اینترنت باعث می شود که از این دروازه خدمات اطلاعاتی خارج از کشور را دریافت کنیم و این جاست که با این توضیح مواجه می شویم که پهنای باند مورد نیاز برای خدمات الزاما پهنای باند اینترنت نیست.
وی درباره میزان کفایت محتوای داخلی برای پاسخگویی به نیازهای شهروندان گفت: اگر امروز خدمات مورد نیاز روزانه یک شهروند عادی را در نظر بگیریم، بسیاری از نیازهای وی مانند دسترسی به شبکه بانکی الزاما نباید از طریق اتصال به اینترنت به دست بیاید بلکه می توان به شبکه بانکی از طریق شبکه ملی اطلاعات دسترسی پیدا کرد.
این عضو شورای عالی فضای مجازی افزود: با این حال تاکید من بر این است که با ورود به مبحث افزایش پهنای باند به اینترنت بحث ایجاد شبکه ملی در حاشیه قرار نگیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :