آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 58654
تاریخ انتشار : 15 شهریور 1393 10:30
تعداد بازدید : 1089

عکاسان خلاق به دنبال کلید طلایی پیشرفت

بنیادهای جهانی حامی عکاسان را بشناسید

امروز بین نگاه نوجوانانی که تمام کودکی خود را با دوربین دیجیتال و تلفن های هوشمند و تبلت و اینترنت گذرانده اند، با نگاه نسل ما که کودکی اش را در روزهای جنگ و دفترهای مشق و پیک نورزی و شهر بازی و کتاب و واکمن و فیلم هایی ویدیویی سپری کردیم، تفاوت زیادی وجود دارد. نوجوانان امروز در بستری رشد پیدا کرده اند که بدون مرز امکاناتی در اختیارشان قرار می دهد تا اگر همت داشته باشند بتوانند به پیشرفت های چشمگیری در زمینه های مختلف زندگی داشته باشند. اوج علاقه ما در نوجوانی به عکاسی در گرفتن عکس با فیلم های سیاه و سپید و خریدن آگراندیسمان و درست کردن اتاق تاریک و ظهور عکس بود. امروز اما نوجوانان می توانند با کمترین امکانات در مسابقات جهانی شرکت کنند، پروژه های عکاسی تعریف کنند و با کمک نهادهای بین المللی پروژه های خود را به ثمر برسانند. کافی است خوب فکر کنند، خوب اجرا کنند و خوب جستجو کنند. سایت photoshelter فهرستی از سازمان هایی که می توانند در پروژه های عکاسی، عکاسان را کمک کنند منتشر کرده است که سایت عکسخانه نیز برگزیده ای از این فهرست را برای عکاسان ایرانی معرفی کرده است. اگر فتوژورنالیست باشید یا عکاسی که بخواهید پروژه های شخصی طولانی مدتی را عکاسی کنید، اولین مشکلاتی که باید با آن سر و کله بزنید، بودجه پروژه است. یعنی نیاز به شخص یا شرکتی دارید که برای این پروژه سرمایه گذاری کند. در سراسر دنیا بنیادها و شرکت های خصوصی و غیرانتفاعی بسیاری وجود دارند که حاضرند بنا بر استعدادهای عکاس و اهداف پروژه اش، او را پشتیبانی کنند. بعضی به فتوژورنالیست هایی که می خواهند بر موضوعات اجتماعی تمرکز کنند بورسیه می دهند و بعضی به عکاسان مؤلفی که به داستان های طولانی مدت پرداخته اند کمک می کنند. در متن حاضر مرور کوتاهی داریم بر چند بنیادی که به عکاسان در هر دو زمینه کمک می کنند.

انجمن NPPA
انجمن NPPA (National Press Photographers Association) عهده دار مسابقه ای است که هر سال بین عکاسان، ادیتورها و فتوژورنالیست های آنلاین برگزار می شود. این مسابقه تمام وجوه فتوژورنالیسم، از عکس و ویدیو تا رسانه های چند رسانه ای را شامل می شود. همچنین موضاعات معاصر مورد توجه این انجمن است. موضوعاتی مانند اخبار بین المللی، دغدغه های محیط زیستی، آینده و غیره.
بنیاد اَلکسیا  (Alexia Foundation)
بورسیه این بنیاد به فتوژورنالیست هایی تعلق می گیرند که سعی در نمایش ناعدالتی های اجتماعی دارند یا تلاش می کنند فهم فرهنگی جامعه را ارتقا ببخشند. بورسیه این بنیاد در بخش های مختلفی از جمله حرفه ای، دانشجویی و مشکلات زنان تعلق می گیرد. از برندگان سال گذشته این بنیاد می توان به سباستین لیست، فرزانه حسین و مهران همراهی اشاره کرد.
 مجله بِرن   (Burn magazine)
بورسیه این بنیاد به عکاسانی تعلق می گیرد که در ابتدای راه حرفه ای خود هستند و هنوز به شهرت نرسیده اند و تلاش دارند پروژه های شخصی خود را چه در در عکاسی اجتماعی یا حتی پروژه های هنری استمرار ببخشند.
کارمینیاک جسشن  (Carmignac Gestion)
این جایزه به فتوژورنالیست هایی تعلق می گیرد که به دنبال رپورتاژ طولانی مدت از یک پروژه در یک موضوع مشخص هستند. این موضوعات می توانند از یک جنگ داخلی گرفته تا تغییرات تدریجی در بافت یک ملت متغیر باشد. شرکت کنندگان تنها می توانند عکس هایشان را برای شرکت در این مسابقه ارسال کنند و هیچ نوشته ای همراه آن ها قابل قبول نیست، چرا که اعتقاد هیات داوری بر این است که عکس ها باید خود گویای همه چیز باشند.
موسسه سنتر  (CENTER)
این موسسه دو کمک هزینه برای عکاسان در نظر گرفته است. کمک هزینه شروع پروژه (Launch Grant) برای عکاسان مستعدی درنظر گرفته شده است که یا در تلاش برای شروع یک پروژه فاین آرت هستند یا در تهیه یک مستند فعالیت می کنند. علاوه بر مبلغ ۵هزار دلاری این کمک هزینه، عکس های برنده این بورسیه در بخش هنرمعاصر سنتر نمایش داده خواهد شد. گای مارتین برنده امسال این بورسیه بوده است. کمک هزینه دیگر این موسسه برای گسترش پروژه (Development Grant) است و به فتوژورنالیست ها، مستندسازها و یا اشخاصی که در حوزه فاین آرت فعالیت می کنند تعلق می گیرد. آدام رینولد برنده این بورسیه در سال ۲۰۱۴ بوده است.
گتی ایمیج  (Getty Image)
این بورسیه با همکاری لین این، شکل گرفته است. لین این سازمانی است که تلاش دارد پشتیبان و مشوق زنان باشد، چه در اجتماع و آموزش و چه در حلقه های اجتماعی کوچک تر. گتی ایمیج جایزه ۱۰هزار دلاری خود را به عکاسی اختصاص می دهد که به بهترین نحو موفقیت زنان و دختران را در دستیابی به اهدافشان در جامعه و زندگی خصوصی نمایش بدهد. جایزه سال گذشته این سازمان به مت ایش تعلق گرفت.
موسسه کروساد  (Crusade)
کروساد برای هنر، سازمانی است که تلاش می کند الهام بخش عکاسانی باشد که می خواهند مخاطبانش را برای راه های پرمعناتری در دریافت هنر ترغیب کنند. جایزه ۱۰هزار دلاری این سازمان به آن دسته از عکاسان مستقل یا گروهی از عکاسان تعلق می گیرد که توانسته باشند خلاقانه ترین راه را برای ارتباط با مخاطبینشان بیابند.
اینیه مورات  (Inge Morath)
این جایزه که توسط اعضای آژانس مگنوم پایه ریزی شده است، به زنان عکاس زیر ۳۰ سالی تعلق می گیرد که توانسته باشند مهارتشان را در عکاسی مستند نمایش بدهند. این جایزه برای پروژه های طولانی مدت درنظر گرفته شده است. شنون جانسون برنده امسال آن بوده است.
بنیاد مانوئل ریورا اورتیس (The Manuel Rivera -OrtizFoundation)
کمک هزینه بنیاد مانوئل ریورا اورتیس به عکاسان و فیلم سازانی تعلق می گیرد که می خواهند در حوزه عکاسی مستند فعالیت کنند. جایزه ۵هزار دلاری این موسسه برای پروژه هایی است که به سلامت، فقر، تبعیض، جنگ، قحطی یا منازعات دینی– سیاسی می پردازند. جایزه سال ۲۰۱۴ این بنیاد را محمد علی الدین، فتوژورنالیست مصری تعلق گرفت.
یوجین اسمیت  (W. Eugene Smith)
این کمک هزینه که به یاد یوجین اسمیت بنیان گذاری شده است، به عکاسان مستعدی تعلق می گیرد که تلاش دارند وضعیت بشر را توصیف کنند. این جایزه سال گذشته به فتوژورنالیست نیوزلندی، رابین هاموند اهدا شد.
فتوویزورا (FotoVisura)
این بورسیه فقط به عکاسانی تعلق می گیرد که آثارشان را در سایت موسسه fotovisura.com منتشر کرده باشند و پروژه هایشان به عنوان پروژه های شخصی یا دانشجویی برتر شناخته شود. هیات داوران به دنبال عکاسانی هستند که عکس های قدرتمندی تولید کنند و تعهد مشخصی به موضعات عکاسی شان داشته باشند. به خصوص اگر موضوعات عکاسی شان تاثیرات مثبتی در جامعه برجای بگذارد. جواد پارسا از ایران برنده سال گذشته این بورسیه بود. این فهرست تنها چند نمونه از مؤسسات فراوانی بودند که به بورسیه عکاسان می پردازند و سازمان های بسیاری وجود دارند که این کار را انجام می دهند. سازمان هایی مانند Aaron Siskind، John Gutmann، Kickstarter، Gofundme، Indiegogo و Rockethub.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :