آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5884
تاریخ انتشار : 19 بهمن 1390 13:57
تعداد بازدید : 369

رییس اتاق بازرگانی:

بازار ارز را پلیسی اداره نکنید

رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با تاکید بر اینکه با امنیتی و پلیسی کردن بازار ارز نمی توان التهاب موجود را کاهش داد، گفت: باید تقاضای سفته بازانه را از بازار ارز خارج کرد و پیاده سازی سیاست تک نرخی را تداوم داد.

مهر- محمد نهاوندیان در خصوص لایحه پیشنهادی بودجه سال 91 کل کشور گفت: بودجه سال آینده به تازگی ارایه شده و هم اکنون کمیسیون‌های تخصصی اتاق در هر حوزه، در حال جمع‌آوری اظهارنظرها هستند و پس از اینکه این اظهارنظرها، نهایی، دریافت و تجمیع شد، نظر رسمی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران اعلام خواهد شد.
رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در خصوص در نظر گرفتن نفت 85 دلاری و دلار 1150 تومانی در بودجه سال آینده گفت: نرخ ارز در لایحه بودجه تعیین نمی‌شود؛ اما با توجه به اینکه رقم درآمدهای دولت از محل فروش نفت در بودجه ذکر می‌شود، نرخ ارز و قیمت نفت نیز در بودجه وارد می‌شود.
وی وظیفه تعیین نرخ ارز را از وظایف و اختیارات بانک مرکزی دانست و تصریح کرد: نرخ ارز در چارچوب سیاست‌های شورای پول و اعتبار از سوی بانک مرکزی عمل می‌شود. ممکن است در این راستا دولت در محاسبات خود بر روی درآمدهای نفتی، محتاطانه عمل کند و نرخ ارز را پایین‌تر از نرخ فعلی آن لحاظ کند که سیاست تک‌نرخی آن را 1226 تومان تعیین کرده، اما این به معنای تعیین نرخ ارز نیست.
به گفته نهاوندیان، باید میان نرخ ارز لحاظ شده در بودجه و نرخ ارز تعیین شده از سوی بانک مرکزی تفکیک قایل شد؛ اما در بحث نرخ ارز، سیاستی که شورای پول و اعتبار اتخاذ کرد، سیاست درستی است؛ به این معنا که شورای پول و اعتبار با تاکید نهادن بر اولویت تک‌نرخی شدن ارز، این سیاست‌های نرخ ارز را تبیین کرده است.
وی اظهار داشت: سخن در این است که برای تحقق سیاست تک نرخی باید گام‌های عملی برداشت و مرتبا شکاف بین نرخ ارز اعلام شده و نرخ ارز بازار را کم کرد. در این راستا از بانک مرکزی توقع می‌رود که برنامه عملی خود را به نحوی اعلام کند که همکاری بخش خصوصی را نیز تامین کند.
نهاوندیان گفت: ضمن اینکه مصوبه شورای پول و اعتبار نیز، تاکید بر اجرای همان مصوبه قبلی در تک نرخی شدن ارز بوده است که امیدواریم گام‌های عملی بانک مرکزی باید ما را به هدف ارز تک نرخی برساند.
وی اظهار داشت: خوشبختانه در دو سه روز اخیر، آرامشی در بازار ارز مشاهده می‌شود که برای حفظ آن، همه باید کمک کنند؛ ضمن اینکه باید توجه داشت که با امنیتی و پلیسی کردن بازار ارز، نمی‌توان التهاب موجود را کاهش داد.به اعتقاد نهاوندیان، روش اجرای سیاست‌ها در بازار ارز باید به نحوی باشد که اولا همکاری مردم و بخش خصوصی را جلب کند، ثانیا به شایعات بی‌اساس دامن نزند؛ یعنی هم در طرف عرضه باید مدیریت کرد و هم با ایجاد اعتماد متقابل، تقاضای  سفته بازانه را از بازار خارج کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :