آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5898
تاریخ انتشار : 19 بهمن 1390 14:36
تعداد بازدید : 507

سود تسهیلات ارزی صادرکنندگان نمونه نیم درصد کاهش یافت

به گفته مدیرعامل بانک توسعه صادرات، نرخ سود تسهیلات ارزی صادركنندگان نمونه بر اساس سیاست های تشویقی با نیم درصد كاهش به 5/4 درصد رسیده است.

 مهر- بهمن وكیلی گفت: نرخ سود تسهیلات ارزی که در سال  گذشته برای تضامینی همانند سفته ، هفت و برای تسهیلات گیرندگان شش  درصد بود، در سال جاری یك درصد كاهش یافته است.
وی نرخ سود تسهیلات ارزی وثیقه دومی‌ها و وثیقه اولی‌ها را به‌ترتیب شش و پنج درصد اعلام کرد و گفت: این بانك به هشت هزار صادركننده خدمات ارایه می‌كند، ضمن آن كه یكهزار و 500 شركت نیز از خدمات آنها بهره‌مند می‌شوند.
وی با اشاره به انعقاد دو میلیارد دلار تسهیلات از صندوق توسعه ملی گفت: شش تا هفت میلیارد دلار طرح به صندوق توسعه ملی ارایه شده است كه تاكنون برای دو میلیارد دلار آن قرارداد منعقد كرده‌ایم.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات ادامه داد: مانده تسهیلات این بانك در سال گذشته 42 هزار میلیارد تومان بوده است كه در 9 ماهه ابتدای سال جاری به این رقم دست یافته‌ایم.
وکیلی اضافه کرد: تسهیلات اعطایی امسال، سه میلیار دلار بوده و دو میلیارد دلار دیگر در قالب گشایش اعتبار ارایه شده است كه با وضعیت تحریم‌ها توانمندی مناسبی در این زمینه داشته‌ایم.
وی گردش مالی این بانك را هفت میلیارد دلار در سال ذكر كرد و گفت: 83 درصد منابع در اختیار صادرات قرار گرفته است.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات همچنین از انعقاد تفاهم‌نامه با اوپك برای اجرای طرح‌هایی خبر داد و افزود: همچنین صندوق‌های مشتركی با چند كشور آفریقایی تشكیل شده است.
وکیلی با اشاره به همكاری این بانك با كشورهای منطقه همانند افغانستان، عراق، سریلاتكا، سودان و گینه گفت: به دلیل شرایط كشور مشكلاتی برای گشایش اعتبار به وجود آمده بود كه با برگزاری جلسات با بانك‌ها و بانك مركزی مشكلات رفع شده است.
وی تاكید كرد: هر چند كه به طور مستقیم نمی‌توانیم گشایش اعتبار كنیم، اما از طرق دیگر اقدامات لازم را انجام می‌دهیم.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات در خصوص گشایش اعتبار ریالی نیز گفت: با اتفاقاتی كه برای بازگشایی ال سی ریالی افتاد، برخی از بانك‌های دنیا ممنوع از ارایه فاینانس شدند كه بر همین اساس قرار شد بانك‌های كشور این كار را انجام دهند، اما قوانین آن كامل نبود.
وکیلی در مورد مباحث ایجاد شده برای مراودات ایران و امارات نیز گفت: بانك مركزی تدابیر لازم را در این زمینه انجام داده است، به نحوی كه سبد ارزی كشور بزرگ‌تر شده تا در مراودات از سایر ارزها در كشورهای دیگر غیر از امارات استفاده كنیم.
وی گفت: ایران مراوداتی را با كشورهای چین، كره جنوبی، روسیه و تركیه می تواند انجام دهد.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات افزود: نوسانات نرخ ارز مشكلاتی را برای بازپرداخت تسهیلات صادركنندگان ایجاد نكرده است، زیرا صادركنندگان اگر ارز دریافت كنند، كالا را با ارز به فروش می‌رسانند و این نوسانات شاید تاثیر بیشتری بر معوقات واردكنندگان داشته باشد.
وکیلی سهم تسهیلات ارزی این بانك را در بخش صنعت و معدن 24 درصد، در بخش كشاورزی چهار درصد و در بخش خدمات هفت درصد برشمرد.
وی در بخش دیگری از سخنانش در مورد معوقات بانك گفت: بانك توسعه صادرات با 5/8 درصد دارای پایین‌ترین معوقات نسبت به معوقات بانكی و زیر استاندارد و میانگین در این زمینه است.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات همچنین در خصوص بانك ایران و ونزوئلا افزود: این بانك با سرمایه یك میلیارد و 200 میلیون دلار باید تشكیل شده و دو رقم 100 میلیون دلاری برای این بانك تامین شده است.
 وكیلی با اشاره به صادرات تك محصولی كشور گفت: در سال‌های اخیر صادركنندگان حضور پررنگ‌تری برای صادرت خدمات فنی و مهندسی به سایر كشورها داشته‌اند.
وی با بیان آنكه در پنج سال گذشته جهش پنج تا شش برابری در صادرات غیر نفتی داشته‌ایم، گفت: صادرات غیر نفتی از هشت میلیارد دلار ابتدای برنامه چهارم در پایان سال 89 به 32 میلیارد دلار رسیده است.
به گفته مدیرعامل بانک توسعه صادرات، هدف‌گذاری برای سال جاری نیز 45 میلیارد دلار بوده كه تاكنون به 37 تا 38 میلیارد دلار، تحقق یافته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :