آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5910
تاریخ انتشار : 23 بهمن 1390 0:47
تعداد بازدید : 791

شکاف در صنعت HDD همچنان پابرجاست

منتظر ارزان شدن هارددیسک نباشید

در حالی که خبر فروش بخش هارددیسک سامسونگ به سیگیت رسما تایید شده است، سیگیت دوباره اعلام کرده است که بحران صنعت هارددیسک در سال 2012 همچنان ادامه خواهد داشت و به این ترتیب نباید به این زودی ها منتظر کاهش قیمت هارددیسک باشیم.

گزارش: مسعود فياضي

شرکت سیگیت به تازگی گزارش مالی سه ماهه منتهی به دسامبر ۲۰۱۱ خود را منتشر کرد که طبق این گزارش، سیگیت طی این مدت بیش از ۴۷ میلیون هارددیسک فروخته و 2/3 میلیارد دلار درآمد کسب کرده است.
 درآمد سیگیت در شش ماهه دوم سال ۲۰۱۱ هم بالغ بر شش میلیارد دلار بوده و ۱۵۱ میلیون دلار سود نصیب سهامدارانش کرده است و همه اینها در شرایطی بوده است که سیل سال گذشته تایلند صنعت هارددیسک را به لبه پرتگاه فرستاد.
البته موضوع مهم‌تر گزارش منتشره این است که در متمم آن، سیگیت اخطار داده است که اثرات سیل بر صنعت هارد درایو در بازار امسال هم حس خواهد شد و باعث بروز مشکلاتی می‌شود.
بر اساس این گزارش، سیگیت معتقد است در حالی که قابلیت این صنعت برای تامین درایوها به کندی بهبود می‌یابد، میزان تقاضای بازار از مقدار عرضه این صنعت در سال ۲۰۱۲ به سرعت سبقت خواهد گرفت.
آمار سیگیت نشان می‌دهد که در سه ماهه آخر ۲۰۱۱ تنها ۱۰۵ تا ۱۱۰ میلیون هارددیسک تولید شده، در حالی که میزان فروش آن ۱۱۹ واحد بوده است. بنابراین با توجه به روند افزایش تقاضای بازار، این میزان احتمالا بالغ بر ۱۷۵ میلیون واحد خواهد شد.
به نظر می‌رسد که به این زودی شاهد ارزانی دوباره در بازار هارد دیسک نباشیم. پس پیشنهاد می‌کنیم که یا محتوای دیجیتال کمتری تولید و آرشیو کنید، یا اینکه به دنبال فضاهای ابری و ارازن قیمتی برای نگه‌داری اطلاعات حجیم‌تان باشید.

احتمال بهبود عرضه هارددیسک در تابستان 2012
همچنین محققان موسسه IHS می‌گویند که با توجه به افزایش تقاضای بازار در سه ماهه اول سال 2012 کمبود انواع هارددیسک در شایط فعلی کاملا به چشم خواهد آمد.
علاوه بر اینکه از پایان این سیل ماه‌ها گذشته، اما هنوز برخی کارخانه‌های تایلندی سازنده هارددیسک به شرایط عادی خود بازنگشته‌اند و در نتیجه میزان عرضه این محصول در شرایط فعلی نسبت به مدت مشابه سال قبل 13 درصد کمتر است.
همچنین پیش‌بینی می‌شود میزان عرضه هارددیسک در سه ماهه دوم سال 2012 نسبت به مدت مشابه سال قبل هم پنج درصد کمتر باشد. اما این امید وجود دارد که شرایط نامناسب فعلی از اواخر تابستان سال 2012 بهبود یابد. تا آن زمان افزایش قیمت این محصول اجتناب ناپذیر خواهد بود.

سامسونگ تولید هاردش را به سیگیت واگذار کرد
از سوی دیگر به نظر می‌رسد سامسونگ به این نتیجه رسیده است که حافظه‌های SSD آینده کامپیوترها را تشکیل می‌دهند. به همین خاطر این شرکت بخش تولید هارددیسکش را با قیمت 37/1 میلیارد دلار به شرکت Seagate واگذار کرده است.
با این معامله شرکت سامسونگ 6/9 درصد سهام شرکت سیگیت را هم به دست آورده و حالا یک رابطه استراتژیک جدید هم با یکدیگر برقرار کرده‌اند. به هر حال دیگر منتظر هارددیسک‌های سامسونگ در بازار نباشید و به آینده و هاردهای جامد فکر کنید.

تلاش وسترن دیجیتال برای پرکردن شکاف
پس از سیل ویرانگر تایلند که منجر به تعطیلی بسیاری از مراکز صنعتی حوزه الکترونیکی این کشور شد، وسترن دیجیتال توانسته کارخانه‌ای باشد که با راه‌اندازی دوباره یکی از واحدهایش فعالیت خود را دوباره از سرگیرد. به نظر می‌رسد شروع به کار مجدد وسترن‌دیجیتال با عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان دیسک سخت در دنیا، باعث کاهش قیمت این محصول و در نتیجه کاهش قیمت کامپیوتر و لپ‌تاپ خواهد شد.
شرکت وسترن دیجیتال که نیمی از بازار هارددیسک جهان را در اختیار دارد، اخیرا توانسته یکی از واحد‌های مهم تولیدی خود را در Bang Pa-in تایلند بازگشایی کند. نزدیک 60 درصد از محصولات وسترن دیجیتال در تایلند تولید می‌شود و این شرکت تقریبا 37 هزار کارگر را در این کشور به استخدام خود درآورده است. جاری شدن سیل سنگینی در اواسط ماه اکتبر موجب ویرانی این ناحیه شد و شرکت‌هایی چون وسترن دیجیتال و سونی مجبور شدند که مراکز تولیدی خود در این منطقه را تعطیل کنند. با توجه به خروجی محدود WD طی چند ماه اخیر، قیمت هارد دیسک و سایر محصولات به طور قابل توجهی افزایش
 یافته است.
گفتنی است، واحد تولیدی در Bang Pa-in تایلند، از ۱۵ اکتبر، تا شش فوت زیر آب بوده است. در ۱۷ نوامبر آب به طور کامل تخلیه شده و در پی آن گندزدایی آغاز شده است. عملیات انتقال دوباره انرژی به کارخانه در ۲۶ نوامبر انجام شده و در تاریخ ۳۰ نوامبر پس از تخلیه همه محصولات آسیب‌دیده توسط کمپانی دوباره تولید آغاز شده است. در حال حاضر این کمپانی قادر است فقط بخش کوچکی از هارددیسک‌ها را تولید کند، ولی انتظار می‌رود در سه ماهه اول سال ۲۰۱۲ بتواند به تولید کامل و به شکل سابق، باز شود.
 وسترن دیجیتال مرکز تولید دیسک سخت دیگری در Navanakorn تایلند نیز دارد که این واحد نیز به تازگی راه‌اندازی شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :