آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 59332
تاریخ انتشار : 24 شهریور 1393 12:37
تعداد بازدید : 1014

هزینه سنگین یاهو برای مقابله با جاسوسی آمریکا

یاهو چندی پیش برای اینکه خود را از برنامه های جاسوسی آمریکا تبرئه کند، شروع به شفاف سازی در مورد میزان درخواست ها برای حذف محتوا روی این سایت شد، اما به تازگی، تیم حقوقی یاهو بیش از یکهزار و 500 صفحه سند منتشر کرده اند که نشان می دهد مقامات دولتی آمریکا یاهو را تهدید کرده اند که اگر به فعالیت های خود علیه برنامه جاسوسی پریم ادامه دهد، باید جریمه سنگینی متحمل شود.

BBC- این اسناد محرمانه نشان می دهد که دولت آمریکا در کمپین گسترده اش برای وادار کردن شرکت های فناوری به همکاری با برنامه عظیم جاسوسی پریسم آژانس امنیت ملی (NSA) در سال ۲۰۰۸ کمپانی یاهو را تهدید کرده که در صورت خودداری از تحویل داده های خصوصی کاربران باید روزانه جریمه ای ۲۵۰ هزار دلاری بپردازد. به گزارش واشنگتن پست، تیم حقوقی یاهو پرده از ماجرایی برداشته که همسو با افشاگری های ادوارد اسنودن درباره جاسوسی های گسترده NSA روی ارتباطات دیجیتال شهروندان در آمریکا و دیگر کشورهای جهان به روشنی گویای تلاش های پنهان سرویس های اطلاعاتی و امنیتی ایالات متحده برای پیشبرد دستور کار جاسوسی سازمان هایی نظیر آژانس امنیت ملی آمریکا است.
بیش از یکهزار و 500 صفحه سندی که به حکم دادگاه آزاد شده، نشان می دهد که یاهو در سال ۲۰۰۸ درخواست های دولتی برای تحویل داده های خصوصی کاربران را در تضاد با قانون اساسی دانسته و به طور پنهان علیه آن شکایت کرده است. اما در نهایت دادگاه ویژه “شنود و جاسوسی خارجی (FISC)” علیه یاهو رای داده تا راه را برای پیشبرد اهداف برنامه بحث برانگیز پریسم هموار کند.مقامات آمریکا همواره گفته اند که این اقدامات را برای تامین امنیت ملی این کشور و مقابله با تروریسم انجام می دهند، اما افکار عمومی و متخصصان این استدلال ها را نمی پذیرند و این تلاش ها را “تعرض به حریم خصوصی کاربران” در آمریکا و دیگر کشورهای جهان می دانند.
 مقاومت به چه قیمت!
انتشار عمومی این اسناد در پی صدور رای به نفع یاهو در دادگاهی دیگر صورت گرفته و رویدادی بی سابقه است که ابعاد جدیدی از ماجرای جنجالی شنود و رهگیری ارتباطات دیجیتال توسط نهادهای اطلاعاتی و امنیتی آمریکا را روشن می کند؛ پیروزی بزرگی برای تیم حقوقی و روابط عمومی یاهو که به روشنی نشان می دهد این شرکت در برابر درخواست های دولتی برای تحویل اطلاعات خصوصی کاربران مقاومت کرده، اما در نهایت در یک بازی سیاسی شکست خورده است. تیم حقوقی یاهو ماه ها تلاش کرده تا در نهایت با دریافت چراغ سبز از سوی دادگاه توانسته اسناد مرتبط با این ماجرا را منتشر کند.
ران بل، از وکلای شرکت یاهو که اطلاعیه ای درباره این ماجرا منتشر کرده، گفته است: اسناد آزاد شده نشان می دهد ما هر جایی که توانسته ایم تلاش های دولت آمریکا برای جاسوسی و شنود را به چالش کشیده ایم. او به صراحت گفته که در مقطعی از زمان، دولت آمریکا مقامات این شرکت را تهدید کرده که در صورت بی اعتنایی به درخواست ها، باید جریمه سنگین ۲۵۰ هزار دلار در روز را بپردازند. متخصصان می گویند این اسناد دربرگیرنده اطلاعاتی است که احتمالا بار دیگر آتش بحث های دامنه دار پیرامون تجسس و شنود و رهگیری دیجیتال را شعله ور خواهد کرد. این نخستین باری است که افشاگری ها از تلاش دولت آمریکا برای تحمیل هزینه های کمرشکن مالی به شرکت های فناوری در صورت مقاومت در برابر خواسته های غیرقانونی پریسم و آژانس امنیت ملی آمریکا پرده برمی دارند. یاهو یکی از نه شرکت فناوری آمریکایی بود که در نهایت مجبور شد به خواسته های NSA تن دهد. گوگل، فیس بوک، اپل، لینکدین و چند شرکت دیگر هم در این فهرست حضور دارند و از زمان آغاز افشاگری های ادوارد اسنودن بارها به خاطر همکاری با آژانس امنیت ملی آمریکا هدف انتقادات و سرزنش های افکار عمومی و متخصصان فناوری قرار گرفته اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :