آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 59398
تاریخ انتشار : 25 شهریور 1393 11:50
تعداد بازدید : 1119

مدیرعامل شرکت به پرداخت ملت:

هر تراکنش دستگاه کارتخوان 250 تومان هزینه دارد

مدیرعامل شرکت به پرداخت ملت درباره شرایط حاکم بر نظام کارمزد خدمات بانکداری و پرداخت الکترونیکی، گفت: وضع کارمزد برای تراکنش های مانده گیری به روشنی نشان داد که می توان با توجیه افکار عمومی و فرهنگ سازی اصلاحات لازم را انجام داد و تجربه موفقی به ثبت رساند.


ایرنا- رستم شاه گشتاسبی افزود: این تجربه به راحتی به سایر درگاه ها و تراکنش ها هم قابل تعمیم است. کمااینکه این تجربه که ما در کشور به تازگی به آن دست یافته ایم در سایر کشورها سال هاست در حال اجرا است و یک موضوع جهانی بوده و حرف تازه ای نیست. ویزا و مستر کارت نمونه بارز آن در سطح جهان است که کارمزدهای آن در صنعت پرداخت در هر کشور بر حسب شرایط اقتصادی و فرهنگی آن مشخص و اخذ می شود.
به گفته وی، کارمزد پایانه های فروشگاهی در کشور یکی از حوزه هایی است که در اولویت قرار دارد و قیمت هر دستگاه پوز (پایانه فروش) طی سال های اخیر به علت تحریم ها سه برابر شده اما همچنان این خدمات رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرد.
شاه گشتاسبی به هزینه های تراکنش روی پایانه های فروشگاهی پرداخت و گفت: هر تراکنش روی دستگاه کارتخوان حدود 2500 ریال هزینه دارد که در حال حاضر تمام این هزینه ها از صندوق مشاع و از محل 25 در ده هزار کارمزد بانک ها تامین می شود و کاربران و پذیرندگان هیچ کارمزدی بابت استفاده از این خدمات پرداخت نمی کنند.
وی در پاسخ به این پرسش که چرا کاربران باید به ازای پولی که در بانک ها سپرده کرده اند هزینه استفاده از خدمات بانکداری و پرداخت الکترونیکی بپردازند نیز گفت: دقیقا به همین خاطر باید حداقل بخشی از کارمزدها را بانک ها پرداخت کنند، واقعیت این است که با ساز و کار فعلی نظام کارمزدی در واقع یارانه ای غیرهدفمند از جیب کسانی که از این خدمات استفاده نمی کنند یا کمتر استفاده می کنند، پرداخت می شود تا آن دسته از کاربرانی که بیشتر از این خدمات بهره مند می شوند.
مدیرعامل شرکت به پرداخت ملت گفت: در شرایطی که تمام تلاش دولت جلوگیری از پرداخت یارانه های کور و غیرهدفمند است، نباید این رویه نادرست را در حوزه پرداخت الکترونیکی ادامه داد ولی متاسفانه به علت نگاه منفی که به اشتباه نسبت به بانک ها نزد برخی از مردم وجود دارد، این گونه تصور می شود که بانک ها باید تمام هزینه های خدماتی را که ارایه می کنند، بپردازند و از کاربران و مشتریان پولی دریافت نکنند.
مدیرعامل به پرداخت ملت، افزود: ما اشتباه ارایه رایگان یا بسیار ارزان قیمت ارایه خدمات را بارها تجربه کرده ایم و هر بار نیز پیامدهای آن را دیده ایم. ثابت نگه داشتن قیمت حامل های انرژی برای سال های متوالی ما را با سونامی افزایش بی رویه سوخت مواجه کرد، قیمت نازل آب و برق و گاز مصرف آن را به حدی رساند که تامین آنها برای دولت با دشواری های فراوانی همراه و علاوه بر این، سرمایه گذاری های لازم برای حفظ و نگهداری شبکه های تولید و توزیع و گسترش خدمات متوقف شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :