آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 59437
تاریخ انتشار : 26 شهریور 1393 10:4
تعداد بازدید : 983

نیوزیلند زیر فشار افشاگران دنیای مجازی

پس از آنکه یک خبرنگار آمریکایی اعلام کرد که نیوزیلند سال گذشته در حال آماده سازی سیستمی برای شنود شهروندان خود بوده، جان کی، نخست وزیر این کشور به شدت این موضوع را انکار کرد.

CNN- این اطلاعات محرمانه دقیقا پنج روز قبل از شروع انتخابات در نیوزیلند فاش شده و به شدت مقامات این کشور را به چالش کشیده است. گلن گرینوالد، خبرنگار و محقق آمریکایی که برای گاردین کار می کند، این خبر را به استناد به مدارکی منتشر کرد که توسط ادوارد اسنودن، کارمند سابق سازمان امنیت ملی آمریکا افشا شده است و عنوان کرد که دولت نیوزیلند سال گذشته قصد داشته یک طرح جاسوسی گسترده داخلی را علیه شهروندان این کشور اجرا کند. گرینوالد روز دوشنبه گذشته در یک جلسه عمومی به نمایندگی از کیم دات کام حضور پیدا کرد. این جلسه با حضور بیش از یکهزار نفر توسط حزب سیاستمداری برگزار شد که توسط دات کام اعلام ورشکستگی کرده بودند. این در حالی بود که دات کام چندی پیش اعلام کرده بود که می خواهد وجهه جان کی را در عموم مردم خراب کند. گفتنی است که ادوارد اسنودن و جولیان آسانژ، بنیانگذار سایت جنجالی ویکی لیکس با ویدیو کنفرانس در این جلسه شرکت کردند. دات کام هم اکنون به دلیل حکمی که برایش تعیین کرده اند، یعنی استردادش به زندان آمریکا به جرم سرقت اینترنتی و نقض قوانین کپی رایت و پولشویی در حال
مبارزه است.
این افراد در این جلسه فاش کردند که دولت راست میانه روی جان کی به دنبال آن بوده تا از اصلاحات اعمال شده در قوانین جاسوسی بهره برده و ابعاد جاسوسی های داخلی را گسترش دهد. گرینوالد تاکید کرده که اسناد متعلق به آژانس امنیت ملی آمریکا نشان دادند که آژانس جاسوسی الکترونیکی نیوزیلند در پروژه ای تحت عنوان “ نیزه پران” (Speargun) نخستین قدم های اجرای این طرح جاسوسی را برداشته است و اقدام به سرقت اطلاعات از یک کابل مخابراتی زیر دریا که وارد این کشور می شده، کرده است. گرینوالد اعلام کرد: مرحله یک این طرح دسترسی به این کابل مخابراتی، استراق اطلاعات آن و مرحله دوم شامل تحقیقات متا دیتا بوده است.
وی همچنین گفت که دولت نیوزیلند از یک پرونده تجاری که از سوی آژانس جاسوسی الکترونیکی موسوم به دفتر امنیت مخابرات دولتی در اوایل سال گذشته مطرح شده، اطلاع پیدا کرده و هدف از این پرونده حفاظت گسترده سایبری بوده است. البته دولت وی آن را رد کرده است. نخست وزیر نیوزیلند در بیانیه ای در اینباره گفت: در نیوزیلند هرگز برنامه به اجرا درآمده جاسوسی از طریق دسترسی به کابل مخابراتی وجود نداشته و ندارد. وی افزود: هرگز جاسوسی گسترده علیه نیوزیلندی ها از سوی دفتر امنیت مخابرات دولتی به اجرا در نیامده است. بر اساس قوانین نیوزیلند، دفتر امنیت مخابرات دولتی این کشور که یکی از اعضای ائتلاف جاسوسی موسوم به “پنج چشم” شامل آمریکا، انگلیس، استرالیا و کانادا است تنها هنگامی می تواند از شهروندان نیوزیلندی جاسوسی کند که یک آژانس اطلاعاتی و یا یک نهاد ضابط قانون درخواست این کار را داشته باشد.
جالب اینجاست که افشای این جاسوسی های نیوزیلند زمانی به اوج خود رسید که سر و کله کارآفرین میلیاردر اینترنتی یعنی کیم دات کام پیدا شد. جان کی این مورد گفت: گرینوالد که توسط کیم دات کام، کارآفرین میلیونر اینترنتی به نیوزیلند آورده شده، فقط قصد نفوذ و تشویش اذهان عمومی در دوره پیش از انتخابات را داشته است. کیم دات کام یک کارآفرین اینترنتی متولد آلمان است که اکنون در نیوزیلند و هنگ کنگ زندگی می کند. او گرداننده سایت اشتراک فایل مگاآپلود بود که در سال ۲۰۱۲ میلادی به خاطر تسهیل دانلود غیر قانونی به دستور پلیس فدرال آمریکا در نیوزیلند بازداشت شد. سایت مگاآپلود نیز همزمان با دستگیری او در ۱۹ ژانویه ۲۰۱۲ برچیده شد. اما بعد از مدتی دستگیری او ناقض قوانین محلی شناخته شد و تحقیقاتی روی جاسوسی غیرقانونی از کیم دات کام صورت گرفت. البته کیم به جز مگاآپلود صاحب سایت های اشتراک فایل دیگری هم بود، تخمین زده می شود که درآمد او تنها در سال ۲۰۱۰، حدود ۴۲ میلیون دلار بوده باشد. بررسی حساب های PayPal نشان می دهد که تنها از طریق این سایت ۱۱۰ میلیون دلار از طریق کاربران برای افتتاح حساب های premium و دسترسی به فایل ها، جابه جا شده است. برآورد کلی این است که از زمان افتتاح مگاآپلود در سال ۲۰۰۵، این سایت ۱۵۰ میلیون دلار از محل افتتاح حساب کاربری و ۲۵ میلیون دلار از محل آگهی ها، درآمد برای صاحبانش داشته است. او پیش از اینکه سایت مگاآپلود را تاسیس کند، جرایم رایانه ای در زمینه کارت های اعتباری و هک داشت، به همین خاطر در سال ۱۹۸۸ به دو سال زندان محکوم شده بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :