آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 59439
تاریخ انتشار : 26 شهریور 1393 10:32
تعداد بازدید : 1204

طرح با عجله نمایندگان مجلس برای اصلاح قانون پولی و بانکی

بانک های اطلاعاتی الکترونیکی برای نظارت بر بانک ها 6 ماهه ایجاد شوند

متن کامل طرح الحاق 7 بند به ماده 34 قانون پولی و بانکی کشور منتشر شد.

گزارش: علی اصلان شهلا
فناوران- طرح الحاق هفت بند به ماده 34 قانون پولی و بانکی کشور که مدتی پیش یک فوریت آن در صحن علنی مجلس به تصویب رسید منتشر شده است. در این طرح 118 نماینده مجلس خواستار محدودیت فعالیت برای بانک ها و گسترش نظارت های الکترونیکی شده اند.

 محدودیت در بنگاه داری
در بند یک و دو این طرح، نمایندگان مجلس خواستار ممنوعیت فعالیت های بنگاه داری بانک ها شده اند. براین اساس کلیه بانک ها و موسسات مالی، پولی و اعتباری از داشتن شرکت های سرمایه گذاری، کارخانه داری، شرکت داری و بنگاه داری، به استثنای شرکت هایی که اجرای صحیح عقود مبادله ای و مشارکتی و جعاله مستلزم وجود آنهاست، ممنوع می گردند و باید فقط فعالیت بانکداری داشته باشند و مکلفند حداکثر ظرف یک سال شرکت های سرمایه گذاری، کارخانه ها و بنگاه های خود را واگذار کنند. همچنین از خرید و فروش سکه، ارز، زمین، مسکن، مغازه و سهام بورس، مگر به اندازه مصرف داخلی و در حد عرف مورد تایید شورای پول و اعتبار، ممنوع هستند.

 منابع به سمت تولید برود
خواسته دیگر نمایندگان مجلس، افزایش وام و اعتبار برای تولید کنندگان است. براساس بند 3 این طرح  بانک ها و موسسات مالی، پولی و اعتباری مکلفند درصد قابل توجهی از منابع خود را در جهت واحدهای تولیدی صنعتی و کشاورزی و عمرانی هدایت کنند.
همچنین در بند 4 شورای پول و اعتبار با همکاری بانک مرکزی موظف است با تهیه آیین نامه و دستورالعمل های مناسب تعداد شعب بانک ها در شهرهای پرجمعیت بالای 200 هزار نفر را برحسب جمعیت محله ای مشخص و محدود کند.

 تقویت نظارت الکترونیکی
یکی از مهم ترین خواسته های نمایندگان در این طرح، ایجاد سامانه های یک پارچه نظارت بر فعالیت های بانکی است. موضوعی که هرچند بانک مرکزی تمرکز زیادی بر روی آن دارد، اما با کندی پیش می رود. در این بند آمده است: به منظور نظارت شفاف سازی و کارآمدی بیشتر و پیشگیری از امر پولشویی، بانک مرکزی موظف است حداکثر ظرف 6 ماه از تصویب این قانون بانک یا بانک های اطلاعاتی الکترونیکی جامعه ایجاد و راه اندازی کند و همه بانک ها و موسسات مالی، پولی و اعتباری را به آنها متصل کند طوری که کلیه عملیات و فعل و انفعالات و انتقالات بانک ها و موسسات مالی، پولی و اعتباری در آن ثبت و ضبط گردد و قابل رؤیت، نظارت، پیشگیری و پایش باشد.
همچنین بانک ها و موسسات مالی، پولی و اعتباری مکلفند در شهرستان های با جمعیت 200 هزار نفر صد در صد منابع خود را که در همان شهرستان طبق این قانون به کار گیرند.

 قرض الحسنه ها تفکیک شوند
یکی دیگر از تاکیدات نمایندگان مجلس، تفکیک منابع قرض الحسنه و توجه به اینب خش است. در بند آخر مصوبه  آمده است: بانک ها و موسسات مالی، پولی و اعتباری مکلفند حداکثر تا سه سال آینده کلیه منابع و تسهیلات قرض الحسنه خود را از سایر منابع و تسهیلات بانکی تفکیک کرده و فقط در چارچوب بانک های قرض الحسنه و یا صندوق های قرض الحسنه هدایت کند. آیین نامه اجرای این ماده حداکثر 4 ماه پس از ابلاغ این قانون توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی تدوین و ابلاغ می شود.
همچنین براساس تبصره این بند، کلیه خدمات بانکی شامل انتقال وجوه بین بانکی، حساب جاری و چک و سایر خدماتی که هیچ گونه تعهدی برای استفاده از منابع بانک ایجاد نمی کند و فقط در بانک قرض الحسنه متمرکز شود و این نوع بانک ها در قبال ارایه خدمات کارمزد دریافت می کنند.

 شتاب در تصمیم گیری!
هرچند همه کارشناسان کشور معتقدند نظام بانکی ما نیاز به اصلاح و حتی جراحی های عمیق دارد، اما به نظر می رسد شتاب نمایندگان مجلس در این طرح، آن را از حوزه کارشناسی دور کرده است.
برای مثال در مورد جلوگیری از بنگاه داری بانک ها، بانک مرکزی خود پیش قدم شده و فرصتی سه ساله را در اختیار بانک ها برای فروش بنگاه های خود قرار داده است. اما تاکید نمایندگان مجلس بر واگذاری فوری شرکت ها، نه تنها موضوعی به نظر بعید است، که بازار عرضه و تقاضا را هم با مشکلات زیادی روبرو می کند. همچنان که کارشناسان واگذاری گسترده شرکت ها در بورس را، یکی از عوامل افت شاخص در سال گذشته عنوان کرده اند.
همچنین در مورد سیستم های نظارتی الکترونیکی، خوب است در قالب نقشه راه بانکداری الکترونیکی کشور این موضوع گسترش یابد و نمایندگان بر تقویت این نقشه صحه گذارند. بدون شک ایجاد زیرساخت ها موضوعی نیست که در 6 ماه آغاز شده و پایان یابد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :